|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Тогызбаева Жибек Рустемовна |
|||
|
Күні |
24.02.2023ж |
|||
|
Сынып 6 «Ә» |
Қатысушылар саны |
11 |
Қатыспағандар саны |
0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Өрнектің программалау тілінде жазылуын біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Өрнектің мәнін табатын программа құрастырады |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Білім алушылардың ойлау қабілетін арттыру, яғни мидың жақсы жұмыс жасауына ең қарапайым жаттығу «Том мен Джерри» әдісі. Бұл әдісте оң қолмен ішті сипалап,сол қолмен бастың жоғарғы бөлігін жаймен ұру қажет. Екі қолды кезектеп ауыстырып тұрады. 3.Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсытында «Интернет» әдісін пайдаланып, оқушыларды 2 топқа бөліп аламын. Әлеуметтік желілерді А4 парағына шығарып алып, артқы бөлігіне 1,2 деп әр параққа жазып қоямын. А4 парағының артында 1 саны жазылған оқушылар Телеграм тобына, 2 саны жазылған оқушылар Инстаграм тобына бөлінеді.
І
топ 4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 5.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сергіту жаттығуын жасайды. 3. Топтарға бөлінеді. 4.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10мин 5 мин 15мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелері:
Амалдардың орындалу реті. Оқулық § 3.4, 86-бет, 1-кесте
Кестеден көрініп тұрғандай, дәрежеге шығару амалы мен көбейту бір өрнекте келсе, онда бірінші дәрежеде көтеру амалы орындалады. Арифметикалық амалдарды орындаудың тағы бір ережесі-өрнектер бір қатарға жазылуы тиіс. Өрнекте кездесетін бөлшек сызығы жақшалар арқылы бір қатарға жазылады. Инкремент және декремент. Программаны жазу кезінде ең көп қолданылатын амалдардың бірі- айнымалының мәнін белгілі бір санға арттыру немесе кеміту. Python тілінде мұндай амалдарды орындау үшін (+ =) инкремент (арттыру) және ( - =) декремент (кеміту) операциялары қолданылады. Амалдарды орындау барысында айнымалыларға басқа айнымалылардың мәнін жүктеуге болады. Python тілінде арифметикалық амалдарды жазу мүмкіндігінше қысқартылған. Амалдардың программада қысқартылып жазылуы. Оқулық § 3.4, 87-бет,2-кесте
Амалдарды орындаудың қарапайым стандартты функцияларын қарастырайық. Оқулық § 3.4, 88-бет, 3-кесте.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық § 3.4, 89-бет, 2-тапсырма* Дескриптор: -берілген өрнектердің прораммалау тілінде қате жазылғаның тексесереді; -қателерін түзетеді. ҚБ: стикер /4 балл/ «Практикада қолдану» тапсырмалары Жеке жұмыс. 2-тапсырма. Оқулық § 3.4, 88-бет, 1-практикалық тапсырма. Дескриптор: -у мәнін табуға болатын программа құрастырады. ҚБ: стикер /3балл/ 2-практикалық тапсырма Дескриптор: -берілген өрнектің мәнін табатын программа құрастырады. ҚБ: стикер /3 балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады Анықтамасын дәптерге жазады Кестемен танысады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Стикер 4 балл Стикер 3 балл Стикер 3 балл |
Интербелсенді тақта /слайд/ Жұмыс дәптері Кесте Кесте Жұмыс дәптері Компьютер, интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы 3мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Сауалнама» әдісі. Оқушыларға сауалнама парақшасы беріледі. Сұрақтарға тиісті жауаптарын белгілейді.
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
А4 парағы |
|
Үй тапсырмасы 2мин |
§ 3.4, 89-бет, 1-тапсырма** |
|
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері
Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Тогызбаева Жибек Рустемовна |
|||
|
Күні |
24.02.2023ж |
|||
|
Сынып 6 «Ә» |
Қатысушылар саны |
11 |
Қатыспағандар саны |
0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Өрнектің программалау тілінде жазылуын біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Өрнектің мәнін табатын программа құрастырады |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Білім алушылардың ойлау қабілетін арттыру, яғни мидың жақсы жұмыс жасауына ең қарапайым жаттығу «Том мен Джерри» әдісі. Бұл әдісте оң қолмен ішті сипалап,сол қолмен бастың жоғарғы бөлігін жаймен ұру қажет. Екі қолды кезектеп ауыстырып тұрады. 3.Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсытында «Интернет» әдісін пайдаланып, оқушыларды 2 топқа бөліп аламын. Әлеуметтік желілерді А4 парағына шығарып алып, артқы бөлігіне 1,2 деп әр параққа жазып қоямын. А4 парағының артында 1 саны жазылған оқушылар Телеграм тобына, 2 саны жазылған оқушылар Инстаграм тобына бөлінеді.
І
топ 4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 5.Жаңа тақырыпқа шолу Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сергіту жаттығуын жасайды. 3. Топтарға бөлінеді. 4.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10мин 5 мин 15мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелері:
Амалдардың орындалу реті. Оқулық § 3.4, 86-бет, 1-кесте
Кестеден көрініп тұрғандай, дәрежеге шығару амалы мен көбейту бір өрнекте келсе, онда бірінші дәрежеде көтеру амалы орындалады. Арифметикалық амалдарды орындаудың тағы бір ережесі-өрнектер бір қатарға жазылуы тиіс. Өрнекте кездесетін бөлшек сызығы жақшалар арқылы бір қатарға жазылады. Инкремент және декремент. Программаны жазу кезінде ең көп қолданылатын амалдардың бірі- айнымалының мәнін белгілі бір санға арттыру немесе кеміту. Python тілінде мұндай амалдарды орындау үшін (+ =) инкремент (арттыру) және ( - =) декремент (кеміту) операциялары қолданылады. Амалдарды орындау барысында айнымалыларға басқа айнымалылардың мәнін жүктеуге болады. Python тілінде арифметикалық амалдарды жазу мүмкіндігінше қысқартылған. Амалдардың программада қысқартылып жазылуы. Оқулық § 3.4, 87-бет,2-кесте
Амалдарды орындаудың қарапайым стандартты функцияларын қарастырайық. Оқулық § 3.4, 88-бет, 3-кесте.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық § 3.4, 89-бет, 2-тапсырма* Дескриптор: -берілген өрнектердің прораммалау тілінде қате жазылғаның тексесереді; -қателерін түзетеді. ҚБ: стикер /4 балл/ «Практикада қолдану» тапсырмалары Жеке жұмыс. 2-тапсырма. Оқулық § 3.4, 88-бет, 1-практикалық тапсырма. Дескриптор: -у мәнін табуға болатын программа құрастырады. ҚБ: стикер /3балл/ 2-практикалық тапсырма Дескриптор: -берілген өрнектің мәнін табатын программа құрастырады. ҚБ: стикер /3 балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады Анықтамасын дәптерге жазады Кестемен танысады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Стикер 4 балл Стикер 3 балл Стикер 3 балл |
Интербелсенді тақта /слайд/ Жұмыс дәптері Кесте Кесте Жұмыс дәптері Компьютер, интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы 3мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Сауалнама» әдісі. Оқушыларға сауалнама парақшасы беріледі. Сұрақтарға тиісті жауаптарын белгілейді.
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
А4 парағы |
|
Үй тапсырмасы 2мин |
§ 3.4, 89-бет, 1-тапсырма** |
|
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз



















