Материалдар / Арифметикалық прогрессия ашық сабақ 9-сынып ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Арифметикалық прогрессия ашық сабақ 9-сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Арифметикалық прогрессия ашық сабақ 9-сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2024
162
0 рет жүктелген
1500 ₸
Бүгін алсаңыз
+75 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +75 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: 8.2А Квадрат теңдеулер

Мектеп: «Ө. Жәнібеков атындағы №27 ІТ-мектеп-лицей»КММ

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты

Абдуллаева Динара Асилбековна

Пән/Сынып:

9Ә-сынып; Алгебра Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

21.11.2024ж

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату

Сабақ мақсаттары:

1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу;

2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу;

3) Ариф.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шешу, білу іскерлігін қалыптастыру

Құндылықтарды дарыту

  1. Тәуелсіздік және отаншылдық

  2. Бірлік және ынтымақ

  3. Әділдік және жауапкершілік

  4. Заң және тәртіп

  5. Еңбекқорлық пен кәсібилік

  6. Жасампаздық пен жаңашылдық

Тақырып аясында әрбір азаматтың жасампаз, адал, белгілі бір мақсатқа жете алатын жауапты, тәртіпті, еңбекқор азамат болуға сабақ барысында жетелеймін.

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут

Сабақ басы


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Оқушыларды үш топқа біріктіру үшін әзірленген сандар: 0,5; 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4) 2;5;8;11;14;17;20;23, 6;11;16;21;26;31;36;41

Ітоп Сандар қатары. ІІтоп арифметикалық прогрессия. ІІІтоп Геометриялық прогрессия

Бүгін, Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- арифметикалық прогрессия анықтамасын білу;

- арифметикалық прогрессияның айырымын білу;

- арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу;

Үй тапсырмасын тексеру.

12.17 2) -28 12.18 2)2,5

12.19

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Сандарды таңдап түсіне байланысты топқа бірігеді. Бағалау парағын алады.

Жұптар өзара дәптерлерін ауыстырып алады. Үй жұмысын дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. Бір-бірінің есептерін тексеріп, түзетеді






2 балл





Слайд 1,2

Түрлі түсті қима қағаздар, бағалау прағы

Сабақ ортасы

негізгі кезең

Өткен тақырыпты қайталау.

«Сұрақтар жауған қолшатыр»

  1. Сан тізбегі деген не?

  2. Сан тізбегінің мүшелері қалай жазылады ?

  3. Сан тізбегінің қандай берілу тәсілдері бар?

  4. Қандай жағдайда тізбек өспелі тізбек деп аталады?

  5. Координаталық жазықтық арқылы анықталатын тәсіл.?

  6. Қандай тізбек кемімелі тізбек деп аталады?

  7. Аналитикалық тәсіл деген не??

  8. Қандай тізбектер бірсарынды тізбектер деп аталады?

  9. 2; 4; 6; 8; ... қандай тізбек?

  10. қандай тәсілмен берілген ?

  11. Егер тізбек аn = 2п3 -3п формуласымен берілсе,

оның екінші мүшесін табыңыз.? 10

12.Тізбектің үшінші мүшесін тап: аn= n3+1? 28

13 . формуласымен берілген. Тізбектің

-40

14. 1,3,5,7,…99 қандай тізбек? Өспелі шекті сандар тізбегі

15. 98,96,94,92,90…қандай тізбек? Кемімелі шексіз сандар тізбегі

16. Сандар тізбегінің беілу тәсілдері нешеу? 4

Жаңа тақырыпты ашу:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін «Ой қозғау» әдісі.

Жаңа сабақ. Прогрессия тарихынан мағлұмат

Прогрессия –(латын сөзі) алға қарай қозғалыс, өрлеу деген мағынаны білдіреді. Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы нысаны мысырлықтар мен вавилондықтардан басталды.

Өмірден мысал келтіретін болсақ, күнделікті өмірде ағаштарды, түсқағаздарды жинау, үйлердің орналасу реті т.б

арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін

d=ап+1п (2)теңдігі орындалады.

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы бойынша .

a2=a1+ d

a3=a2+d=(а1+d)+d=a1+2d

a4=a3 +d=(а1+2d)+d=a1+3d

a5=a4 +d=(а1+3d)+d=a1+4d

Сонымен арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласы.ап=a1+(п-1)d (3)

Арифметикалық прогрессияның қасиеті. Арифметикалық прогрессияның екінші мүшесінен бастап, оның әрбір мүшесі өзімен көршілес екі мүшесінің арифметикалық ортасына теңболады.

an=

Енді осы формулаға мысал қарастырайық.

1-мысал.

2-мысал.

216, 200, 184, 168, 152,… арифметикалық прогрессияның 27–ші мүшесін тап.

D=200-216=-16

3-мысал. 887 саны 7;15;23;31;39;… арифметикалық прогрессияның нешінші мүшесі болады.

«Пирамида» әдісі бойынша топтық жұмыс орындау

  1. -5; -1; 3; 7 Прогрессияның оныншы мүшесін тап?

  2. Прогрессияның алтыншы мүшесін тап?

Кітаппен жұмыс. Жеке жұмыс. 13.2; 13.3; 13.4 (тақ нөмірдегі есепті шығару)









Сергіту сәті. Математикалық лайфхак

  1. 6*6=36 12*11=132

66*6=396 23*11=253

666*6=3996 72*11=?

6666*6=?

НShape4 Shape2 Shape3 еше үшбұрыш бар?

Shape8 Shape7 Shape6 Shape5







1 2 3 4

Шешуі: 1+2+3+4=10

Жұппен жұмыс. «Сағат тілімен кездесу»



Оқушылар сұрақтарға жауап береді және сыйлығын алады












Оқушылар әр топ өздері таңдаған сандардан сандар тізбегін құрастырады және заңдылықты анықтап өз ойларын жеткізеді арифметикалық прогрессияның анықтамасын өздері айтып шығады.

Анықтама егер а12,...аn,.. тізбегінің 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз.

Топқа бөлінген сандар қатарына осы қасиетті қолданады.


Тапсырмаларды орындап, пирамида құрастырады.

Дескриптор:

  • Анықтамаларды қолданады;

  • Формуланы қолданып есептейді
















Есептерді шығарады, сұрақтарға жауап береді









Дескриптор:

  • n мүшесінің формуласын қолданады

  • алғашқы үш мүшесін жазады





















Оқушыларға төмендегідей карточка таратылады, оларға сыныпты аралап жүріп, кез келген сағаттың тұсына сол уақытта бос бір оқушының атын жазу ұсынылады. Ол үшін мынадай сұрақ қояды: Сені сағат 12-ге кездесуге жазып қойсам деп едім, осы сағатта боссың ба? Осылайша 1 сағаттың тұсына 1 оқушының атын жазып болған соң мұғалім айтқан уақытта оқушылар қағазда аты жазылған оқушымен жұпқа бірігіп тақтада берілен тапсырманы орындайды










Дескриптор:

  • n мүшесінің формуласын қолданады

  • бірінші мүшесін табады;

  • айырымын табады


Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады











































































3балл





2 балл


























Әр есепке 2балл







Қолшатыр, сыйлық, слайд





























Слайд



























































Стақандар

Слайд









Оқулық 9-сынып











Слайд

















Кеспелер










5 минут








Бүгінгі сабақта:

- Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын меңгерді;

- Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін меңгерді;

-Ариф.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шешті.

«Бір минут» әдісі.

Үйге тапсырма. №13.2-13.4 жұптары

Бағалау.

Кері байланыс: answergarden


Оқушылардың сабақта оқыған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қортындылайды.



Үй тапсырмасын жазып алады.

Сабақтан алған әсерлері бойынша кері байланыс жасайды






Калькулятор арқылы бағалау








https://answergarden.ch/4227890



Оқу ісі жөніндегі орынбасары:







































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!