Материалдар / Әртүрлі есептер шығару
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әртүрлі есептер шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
Өз өзімді дамыту үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2021
476
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән:Математика

Мектеп:

Күні:16.03.21

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1 «»

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Әртүрлі есептер шығару

Наурыз


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.2.1.6 екі амал арқылы орындалатын жақшамен және жақшасыз берілген өрнектердің мәнін табу, амалдардың ретін анықтау

1.2.1.5 жақшасыз берілген әріптік,сандық өрнектерді салыстыру;

1.2.2.2 теңдеуді іріктеу арқылы және қосу, азайту байланысының негізінде шешу

1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару;

Ойлау дағдылары

Білу,түсіну және қолдану

Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады

Екі амалды жақшалы және жақшасыз өрнектің мәнін табу дағдысын қалыптастырады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Жақшасыз әріпті, санды өрнектерді салыстыру дағдысын бекітеді;

таңдау әдісімен және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу дағдысын қалыптастырады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Айырмалық салыстыру дағдысын бекітеді.

Бағалау критерийлері


-Екі амалды жақшасыз өрнектің мәнін табады

-Жақшасыз санды өрнектерді салыстырады

-Теңдеулерді шешеді

- Айырмалық салыстыруға берілген есепті шығарады

Тілдік

мақсаттар


Оқушылар орындай алады

Берілген тапсырманы орындайды ,термин сөздерді айтады.

Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы:

Математикалық Наурыз-Математический Наурыз-Маthematical Nauryz

Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері:

-Наурыз мерекесі туралы не білеміз?

-Наурыз көжені қалай дайындайды?

-Қандай ұлттық ойындарды білеміз?

Алдынғы білім

Әртүрлі есептер шығару

Жоспар Ресурстар

Сабақтың жоспарланған кезендері

3минут













Сабақтың басталуы

8 минут





















































Сабақтың ортасы

10 минут



















2минут



























10 минут

































































10 минут













Сабақтың соңы

2минут

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық

Дөңгеленіп тұрайық.

Керегені құрайық.

Уықтар боп иіліп,

Шаңыраққа киіліп,

Киіз үйді құрайық.

Қызыл, көк, сары және жасыл түсті киіз үй суреттері арқылы топқа бірігеді.

Жаңа сабақ

Бейнероликті көру

Бейнеролик бойынша түрткі сұрақтар қойып, тақырыпты ашу.

Ой қозғау: “Кілем”. Әр ауыл мерекеге арнап кілем тоқуы тиіс. Топтарға қатты қағаздан ойылған қазақ оюларының бес элементін таратып беремін. Оюлардың екінші жағында тапсырмалар жазылады. Бұл тапсырмалар санды өрнектердің мәнін табуғаарналған.Тапсырманың астында кілем тоқығанда сүйенетін жауап нұсқалары жазылады.

Жауабы:

а) 9 -оюды оң жақтағы жоғары бұрышқа жапсырыңдар

ә) 6 -оюды сол жақтағы жоғары бұрышқа жапсырыңдар

б) 7-оюды оң жақтағы төменгі бұрышқа жапсырыңдар

в) 8-оюды сол жақтағы төменгі бұрышқа жапсырыңдар

г) 12-оюды ортаға жапсырыңдар

Дескриптор:

-өрнектің мәнін табады

-өрнектін мәніне сәйкес жауапты оқиды

-кеңістікті бағдарлайды

-тиісті орынға жапсырады


Тапсырманы ерте орындаған оқушылар тобы ойында жеңімпаз атанады. Жеңісі үшін әр топқа “бауырсақ” түріндегі смайликтермен ұпайлар беріледі.

1-тапсырма «Бәйге» Бұйрық бойынша барлық топ бір уақытта тапсырманы орындауға көшеді. Әр топтан тапсырманы қатесіз, басқалардан бұрын орындап бітетін бір оқушы шығуы мүмкін. Осы оқушы топқа қосымша ұпай әкеледі.

Жауабы:

а) 20 – 9 + 4 = 15; в) 16 – 4 + 7 = 19;

ә) 12 + 3 – 4 = 11; г) 10 + 5 – 2 = 13;

б) 2 + 8 + 5 = 15; ғ) 6 + 4 – 0 = 10.

Дескриптор:

- екі амалды жақшасыз өрнектердің мәнін табады



2-тапсырма: «Арқан тарту» Екі “ауыл” арасында жарыс өткіземін. Ауыл жұптары санды өрнектерді және шамаларды салыстырады.Бірінші орындаған ауылдың оқушылар тобына ұпай беріледі.



Жауабы:

а) 5 + 12 > 18 – 3; ә) 19 – 9 < 17 + 2;

б) 6 + 3 – 1 < 5 – 4 + 8; в) 10 – 2 + 2 > 15 + 0 – 7;

г) 15 см + 4 см > 20 cм – 3 см; ғ) 5 кг +5 кг + 2 кг = 20 кг – 8 кг.

Дескриптор:

-өрнектің мәнін табады

-өрнектерді салыстырады

-салыстыру таңбасын дұрыс қояды



Сергіту сәті. «Қаражорға»



3-тапсырма «Алтыбақан» Бұл тапсырманы оқушыларға жеке орындатамын. Тапсырманы қатесіз бірінші болып орындаған оқушы өз тобына ұпай әкеледі.

Жауабы:

а) х + 7 = 19; ә) у – 16 = 4;

х = 19 – 7; у = 16 + 4;

х = 12. у = 20.

Дескриптор:

-сәйкес амалды орындай отырып, белгісіз қосылғышты, азайғышты табады;

- теңдеудің түбірін дұрыс табады;

- теңдеуді тексереді;

- теңдеу шешудің алгоритмін сақтап жазады.



4-тапсырма «Шығарып көр» тапсырманы тәжірибе түрінде орындайды.Осы мақсатта оқушылар топтарының әрқайсысына қағаздан жасалған он сары және он қызыл гүлден таратып беремін. Осы гүлдерден тапсырманың шарты бойынша түрлі әдіспен гүлшоқ жинау керек.

Жауабы:

сарғалдақтың саны 2-ге артық.



Дескриптор:

- 5 қызғалдақ және 7 сарғалдақ жинайды

-Қай гүлшоқта гүлдің саны артық екенін анықтайды

-Қаншаға артық екенін есептеп табады



5-тапсырма «Орындап көр» Әр топтағы оқушыларға үстелдің макеті мен төрт батырдың үлгісін таратып беремін. Оқушылар батырларды тапсырмада берілгендей отырғызу керек. Бұл тапсырманы тәжірибе түрінде орындауды ұсынамын.

Жауабы:

батырларды тіктөртбұрыш пішіндес үстелдің бұрыштарына отырғызу керек.



Дескриптор:

-4 батырды үстелдің әр жағында екі-екіден отыратындай етіп жайғастырады.

- батырларды тіктөртбұрыш пішіндес үстелдің бұрыштарына отырғызады.


Бекіту:Дәптермен жұмыс.



«Мерекелік кілем» Тапсырманы орындау барысында оқушылар бірнеше амалмен берілген өрнектердің мәнін табады. Егер олар берілген тапсырманы дұрыс орындаса, кілемді тиісті түстермен бояп өрнектейді.

Дескриптор:

-бірнеше амалмен берілген өрнектердің мәнін табады.

- кілемді тиісті түстермен бояп өрнектейді

Теңдеуді шеш. Оқушылар ұсынылған теңдеулерді шешеді және өзара тексеру жүргізеді. Осыдан кейін олар киіз үйді жауаптарының кодымен сәйкестендіріп бояйтын болады.

Жауабы:

а) 4 сары; ә) 4 жасыл; б) 5 қызыл; в) 6 көк

Дескриптор:

- теңдеулерді шешеді және өзара тексеру жүргізеді.

- киіз үйді жауаптарының кодымен сәйкестендіріп бояйды.


Қорытынды: Не білдік?нені үйрендік?

Ойын нәтижесін шығару. Оқушыларға “бауырсақ” түрінде жинаған ұпайларын санауды ұсынамын. Оларға жасаған жұмысы үшін алғыс айтамын. Сабаққа белсене қатысып, тобына ұпай жинауға атсалысқан оқушыларды марапаттаймын.


сыныптағы оқушы санына сәйкес даярланған қызыл, көк, сары және жасыл түсті киіз үй суреттері;

4 парақ;

кілем аппликациясын жасауға арналған қазақ оюларының элементтері;

әр топқа арналған желім;


бауырсақ түріндегі

cмайлик;

бейнеролик;







































Акт



















әр топқа қызыл, сары түсті қағаздан жасалған қызғалдақ. Қызғалдақтардың әр түсінен 10 дана;





дастарқанның макеті және әр топқа қатты қағаздан жасалған төрт батырдың суреті;



https://youtu.be/rvJC8_i1f6w




оқушылардың дұрыс жауабына берілетін бауырсақ түріндегі фишкалар;





















Қосымша мәліметтер

Саралау–

Бағалау.

Пәнаралық байланыстар.


Дене шынықтыру

Көркем еңбек

Дүниетану

Сабақ бойынша рефлексия









Жалпы баға
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!