Онлайн сабақтың
жоспары (синхронды
оқыту)
|
Сынып: 7
|
Оқу
мақсаты:
Омыртқасыз
(жауынқұрт), күйіс қайыратын (сиыр) жануарлар мен адамның ас қорыту
жүйесінің құрылысын
салыстыру
|
Сабақтың
мақсаты:
Жауынқұрт, сиыр мен
адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын
біледі
Жауынқұрт, сиыр мен
адамның ас қорыту жүйесінің жұмысын сипаттай
алады
Сиыр мен адамның ас қорыту
жүйесін жұмысын салыстыра
алады.
|
Сабақтың нәтижесі
(материалдық артефакт –
дәлелдемелер):
|
Білім
индикаторлары:
|
Дағды
индикаторлары:
|
Ақпараттық мәтіндер,
бейнематериалдар, оқулық, ақпараттық сілтеме,
PowerPoint презентациясы.
|
Гетеротрофты ағзалардың негізгі топтарын
біледі
|
|
|
|
|
Уақыты (минут)
|
Мен не істеймін және
не айтамын
|
Оқушылар не істейді
және не айтады
|
Оқыту
құралдары
|
1-кезең. Ұйымдастыру-ынталандыру:
|
1-3
мин
|
Оқушыларды Teams
қосымшасында түгендеу.
-Оқушылар жануарлар
немен қоректенеді?
Презентациядан сиырдың,
адамның және жауанқұртының қоректенуін сипаттайтын сурет
беремін.
-Оларды не біріктіретін
және қандай айырмашылық болуы мүмкін деп
сұраймын.
Келесі сабағымыздың
тақырыбы мен оқу мақсатын анықтап
аламыз.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбын және
мақсаттарын анықтап, дәптерлеріне жазып
алады.
|
PowerPoint
презентациясы 1слайд
PowerPoint
презентациясы 2-ші
слайд.
|
2-кезең.
Теориялық-практикалық:
|
3-7 мин
8-10
мин
9-11 мин
12-15мин
15-19
мин
|
Оқушыларға 1-ші жауын
құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесіне берілген
бейнероликтерді көрсетемін, кейін толықтырып
отырамын
№1
тапсырма:
(а)Шұбалшаңның асқорыту
мүшелерінің орналасуының дұрыс ретін
көрсетіңіз.
(b)Сіздерге сиырдың асқорыту
жүйесінің суреті берілген.
Суреттен сиырдың асқорыту
бөлімдерінің атаңыз.
№ 2
тапсырма:
Кестеде асқортуға қатысатын
мүшелерді ағзамен
сәйкестендіріңіз.
(а) Адам мен сиырдың асқорыту
жүйелерінің ұқсастық әрі айырмашылық белгілерін табыңыз, Ол үшін
мынандай сөз тіркестерін (Кекіру, Ішектің ұзындығы, қарын
бөлімдерінің саны, қоректі шайнау, қоректік заттарды
сіңіру)
№3 тапсырма күрделі тапсырма:
Сабақ барысында ағзалардың асқорыту жүйесінде өзгешелік болатынын
білдік, ендеше мынандай
сұрақ:
Жануарлардың асқорыту жолының
ұзындығы неге байланысты? Жауабыңызға кем дегенде екі дәлел
келтіріңіз
Бағалау
критерийлері:
-
Шұбалшаңның асқорыту
мүшелерінің орналасу ретін
көрсетеді
-
Сиырдың асқорыту бөлімдерін
атайды.
-
Асқорытуға қатысатын мүшелерді
ағзамен сәйкестендіреді
-
Адам мен сиырдың асқорыту
жүйелерінің ұқсастық әрі айырмашылық белгілерін
табыңыз
-
Жануарлардың асқорыту жолының
ұзындығының түрлеріне кем дегенде екі дәлел
келтіреді
|
Жұмыс парағына өз
бетінше тапсырмаларды орындайды.
|
PowerPoint
презентациясы 3-слайд
PowerPoint
презентациясы 4-слайд
PowerPoint
презентациясы 5-слайд
PowerPoint
презентациясы 6-слайд
|
3-кезең.
Рефлексиялық-қорытындылау:
|
19-20
мин
|
Кері байланыс
|
|
PowerPoint презентациясы 8-слайд
|
Үй
тапсырмасы: Жануарлардың асқорыту
жүйесін оқып келу
|
Оқушылар үйге берілген
тапсырманы орындап, жүктеулері
қажет.
|
Ақпараттық мәтін, оқулық
46-47бет
|
Өткізілген сабаққа
талдауым (сабақ жоспарында нені өзгертуге болатыны туралы
түсініктеме)
|
|
|