|
|
№10 жалпы білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Кульмагамбетова Гульжазира Сериккалиевна |
||||
|
Күні: |
7-9 |
||||
|
Сынып: |
5 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Аңыз әңгімелер. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1. Аңыз әңгімелер және олардың түрлерімен танысу. әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау 5.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Аңыз әңгімелер және олардың түрлерімен танысу. әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және патриотизм: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты отанын құрметтеуге, патриоттыққа тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!» |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, психологиялық ахуал орнату. Назарларын сабаққа аудару. Үй жұмысын сұрау. Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. https://www.flippity.net/ ЖИ арқылы топқа бөлу
|
Назарларын сабаққа аударады Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Аңыз, әпсана, миф туралы танысады Асанқайғы туралы қысқаша деректер алады. Шығарманың тақырыбы мен идеясы туралы білеі.Әдебиет теориясымен танысады. |
Қолдау сөздері
1-10 балл Қолдау, мадақтау |
Оқулық слайд
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс.Асанқайғының жерге айтқан сындарын оқып, картаны толтырыңдар. Сөздік жұмыс.
А)
Ә) Дұрыс/бұрыс
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. 1-топ:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы бойынша түсіндір.
ФС тапсырмасы: Тапсырма: Сен Асан қайғы сияқты өз еліңе жайлы, қауіпсіз, бейбіт өмір сүретін жер – Жерұйықты іздеп жүрген саяхатшы болдың деп елестет. Сол жерді сипаттап, не себепті дәл сол орынды таңдағаныңды ПОПС формуласы арқылы түсіндір. 1. Пікір: Менің ойымша, Жерұйық – бұл ... 2. Оны дәлелде: Себебі, ол жерде ... 3. Пікіріңді нақтыла: Мысалы, ... 4. Қорытынды: Сондықтан, мен үшін Жерұйық дегеніміз – ... ЕББҚ тапсырма Туған жердің күні де ..., түні де ... . Керекті сөз: ыстық, суық, тәтті |
Асанқайғының жерге айтқан сындарын оқып, картаны толтырады
Топпен жұмыс жасайды. Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Жеке жұмыс. ПОПС формуласы бойынша түсіндіреді.
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: 1. Асанқайғы сипаттаған жерлердің атауын дұрыс анықтайды. 2. Әр жердің табиғи ерекшеліктері мен сын пікірлерін нақты жазады. 3. Кестені құрылымына сай толықтырып толтырады. 4. Мәтін мазмұнын түсініп, салыстыра талдайды. Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп, мазмұнын ашады. 2. Мәтіннің негізгі тақырыбын нақты тұжырымдайды. 3. Автор көздеген идеясын дұрыс анықтайды. 4. Топ ішінде пікір алмасып, ортақ шешімге келеді. Дескриптор: 1. Берілген тақырып бойынша өз пікірін білдіреді. 2. Пікірін негізді дәлелмен тұжырымдайды. 3. Мысал келтіру арқылы нақтылайды. 4. Қорытынды ойын жүйелі жазады. Дескриптор: ✅ Қиялындағы Жерұйықты сипаттайды ✅ ПОПС құрылымына сай жазады ✅ Өз ойын нақты дәлелмен жеткізе |
Слайд «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Үйге: Өлең құрылысына талдау |
Кері байланыс береді |
Ауызша қолдау, мадақтау, бағалау |
Презентация |
|
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Асан қайғының жерге айтқан сыны. ҚМЖ 5 СЫНЫП
|
|
№10 жалпы білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Кульмагамбетова Гульжазира Сериккалиевна |
||||
|
Күні: |
7-9 |
||||
|
Сынып: |
5 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Аңыз әңгімелер. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1. Аңыз әңгімелер және олардың түрлерімен танысу. әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау 5.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Аңыз әңгімелер және олардың түрлерімен танысу. әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және патриотизм: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты отанын құрметтеуге, патриоттыққа тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!» |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, психологиялық ахуал орнату. Назарларын сабаққа аудару. Үй жұмысын сұрау. Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. https://www.flippity.net/ ЖИ арқылы топқа бөлу
|
Назарларын сабаққа аударады Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Аңыз, әпсана, миф туралы танысады Асанқайғы туралы қысқаша деректер алады. Шығарманың тақырыбы мен идеясы туралы білеі.Әдебиет теориясымен танысады. |
Қолдау сөздері
1-10 балл Қолдау, мадақтау |
Оқулық слайд
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс.Асанқайғының жерге айтқан сындарын оқып, картаны толтырыңдар. Сөздік жұмыс.
А)
Ә) Дұрыс/бұрыс
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. 1-топ:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы бойынша түсіндір.
ФС тапсырмасы: Тапсырма: Сен Асан қайғы сияқты өз еліңе жайлы, қауіпсіз, бейбіт өмір сүретін жер – Жерұйықты іздеп жүрген саяхатшы болдың деп елестет. Сол жерді сипаттап, не себепті дәл сол орынды таңдағаныңды ПОПС формуласы арқылы түсіндір. 1. Пікір: Менің ойымша, Жерұйық – бұл ... 2. Оны дәлелде: Себебі, ол жерде ... 3. Пікіріңді нақтыла: Мысалы, ... 4. Қорытынды: Сондықтан, мен үшін Жерұйық дегеніміз – ... ЕББҚ тапсырма Туған жердің күні де ..., түні де ... . Керекті сөз: ыстық, суық, тәтті |
Асанқайғының жерге айтқан сындарын оқып, картаны толтырады
Топпен жұмыс жасайды. Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Жеке жұмыс. ПОПС формуласы бойынша түсіндіреді.
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: 1. Асанқайғы сипаттаған жерлердің атауын дұрыс анықтайды. 2. Әр жердің табиғи ерекшеліктері мен сын пікірлерін нақты жазады. 3. Кестені құрылымына сай толықтырып толтырады. 4. Мәтін мазмұнын түсініп, салыстыра талдайды. Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп, мазмұнын ашады. 2. Мәтіннің негізгі тақырыбын нақты тұжырымдайды. 3. Автор көздеген идеясын дұрыс анықтайды. 4. Топ ішінде пікір алмасып, ортақ шешімге келеді. Дескриптор: 1. Берілген тақырып бойынша өз пікірін білдіреді. 2. Пікірін негізді дәлелмен тұжырымдайды. 3. Мысал келтіру арқылы нақтылайды. 4. Қорытынды ойын жүйелі жазады. Дескриптор: ✅ Қиялындағы Жерұйықты сипаттайды ✅ ПОПС құрылымына сай жазады ✅ Өз ойын нақты дәлелмен жеткізе |
Слайд «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Үйге: Өлең құрылысына талдау |
Кері байланыс береді |
Ауызша қолдау, мадақтау, бағалау |
Презентация |
|
![]()
шағым қалдыра аласыз







