Асанқайғы "Дала данышпаны"тақырыбындағы ҚМЖ,5-сынып,ерекше білімді қажет ететін оқушыға да тапсырма қамтылған.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Асанқайғы "Дала данышпаны"тақырыбындағы ҚМЖ,5-сынып,ерекше білімді қажет ететін оқушыға да тапсырма қамтылған.

Материал туралы қысқаша түсінік
Асанқайғы "Дала данышпаны"тақырыбындағы ҚМЖ,5-сынып,ерекше білімді қажет ететін оқушыға да тапсырма қамтылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымның атауы:

«№ 1 жалпы білім беретін мектеп» КММ

Бөлім:

« Таза, мінсіз асыл сөз» бөлімі

Педагогтің аты-жөні

Фазылбаева.Р

Күні:

14.10. 2025ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Асанқайғының жерге айтқан сыны. Дала данышпаны

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.1.әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;

5.2.2.1-эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

  • Аңыз туралы түсінік қалыптасады;

  • Аңыздың ерешелігін атайды;

  • Автор туралы мәлімет алады

  • сюжеттік дамуын сипаттап, қорытады;

  • Автор бейнесін анықтайды;


     Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады,туған жерді қадірлеуге,Отансүйгіштікке баулу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


І.Ұйым

дастыру

Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Амандасады









Сабақтың басы


ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ (2 минут)

Өткен сабақта алынған БЖБ тапсырмаларын пысықтап,”Қобыланды батыр”жырын аяқтау.

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ





Сабақтың ортасы


1 -тапсырма. Видеоны тыңдап болған соң, Асан қайғы қай жерлерді аралағанын тізбектеп жазыңыз,тақырыбы мен идеясын анықтаңыз.

Ой сандық”әдісі

Тірек сөздерді қолдана отырып,шығарманың тақырыбы мен идеясын табыңыздар.

Тірек сөздер:Халық болашағы, бақытты ел, туған жер, қадір-қасиет, тану, бағалау, жерұйық)








2 -тапсырма «Сәйкестендіру» оқулық 3-тапсырма. 60-бет.

Эпизодтар

Жер атауы

1. ..баласы тойдым деп қарап отырмас, қарным ашты деп жылап отырмас

  1. Баянауыл

2.Қойдың құлағы тұтам шығып тұрған жер екен,- деп тастап кетуге қимай, артына үш қараған екен.

В) Қызылтау

3.Тау-тасы кеш болғанда қой болып, ыңыранып жатады екен.

С) Үшқара

Бір түн түнеп кетемін деген адам, бір жұма тоқтап қалады екен. Тұзы жібермейді.

Д) Ертіс


Оқулықтан оқып-танысады.


Асан аралаған жер-су атауларын жазады:

  1. Түндікті өзені

  2. Өлеңті,Шідерті

  3. Ұзын аққан Ертіс

  4. Қызылтау

  5. Баянауыл


Тақырыбы

(шығармаға негіз ,арқауболған оқиға түйіні)

Идеясы

(халықтың айтайын деген негізгі ойы)




Дұрыс жауабы:

Е 2 С , 3 В, 4А






Дескриптор:

Жер-су атауларын жазады-1;

Тақырыбын ,идеясын жазады-2;

3 ұпай











Барлығы

4 ұпай

48

бет

















Кеспе парақша





Қолдану

Талдау

3-тапсырма . Төмендегі кестеге сүйеніп.Асанқайғы бейнесін талда.

Кейіпкер іс-әрекеті

Кейіпкердің қандай бейнесін байқадыңыз, дәлелдеңіз.

1.Асанқайғы ел аралап , халыққа жайлы жер іздейді.


2.Әр өзен мен тауға әділ баға береді.


3.Кейбір жерлердің табиғатын сынайды.




  1. Ол дана ,көреген,ел қамын ойлайтын тұлға ретінде бейнеленген.

Дәлел:халқы үшін жайлы жер-Жерұйықты іздеген.

  1. Асанқайғының ойы терең,әділетті екенін көрсетеді.

Дәлел:Бұл жердің суы бал,шөбі шүйгін.


  1. Сыншылдық қасиетін көреміз.

  2. Дәлел:Елге жайсыз жерлерді де айтып кеткен.

Дескриптор:


Кейіпкердің іс-әрекеті арқылы бейнесін дәлелдеп ашады;

3 ұпай

Кеспе парақша



Сабақтың соңы

Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту.

Екі жұлдыз, бір тілек.





ЕБҚЕ

1-тапсырма.

Оқулықты пайдаланып,көп нүктенің орнына тиісті жер-су атауларын қойып жазыңыз.

  1. ........................суы май,......................шөбі май.

  2. .................бойын көргенде,алты күнде ат семіртіп мінетін жер,- деген екен.

  3. Тастап кетуге қимай,артына үш қараған екен.Содан “...........................”деп атанған.

  1. тапсырма.Семантикалық карта.

Жер-су атаулары

Жеті-

қоңыр

Терісаққан өзені

Сулы Келес,Нұрлы Келес

Сарыарқаның маусымы




Сарыарқаның тұздығы




Сиыр тұқымы үзілмейтін жер










Өлеңті,Шідерті



Нұра бойы


Үшқара




  • Сарыарқаның маусымы-Жетіқоңыр

  • Сарыарқаның тұздығы-Терісаққан өзені

  • Сиыр тұқымы үзілмейтін жер-Сулы Келес,Нұрлы Келес





Мұғалімнің қорытынды сөзі, бағалауы.

Үйге тапсырма.

Асан қайғы орнында болсаң,Қазақстанның жерлеріне сен қандай сын айтар едің?






 





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.10.2025
51
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі