Материалдар / АШФҚ САБАҚ Дыбысты өңдеу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

АШФҚ САБАҚ Дыбысты өңдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
3 СЫНЫП • цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау; • компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану; • арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Шілде 2021
282
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім:

3.2А Компьютер және дыбыстар

Мектеп:


Мұғалімнің аты-жөні:


Күні:

Қатысқан оқушылар саны:


СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Дыбысты өңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;

  • компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;

  • арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару.

Сабақтың мақсаттары

  • компьютер программасының командалары арқылы файлдарды ашу және сақтау жұмыс дағдыларын жаңартады;

  • цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін қайталайды;

  • дыбыстық редактормен жұмыс істеу дағдыларын анықтау;

  • өңдеу мәзірінің мүмкіндіктерімен таныстыру

Бағалау критерийлері

Оқушылар...

  • цифрлық құрылғылармен жұмыс жасаған кездегі негізгі қауіпсіздік ережелерін атайды;

  • файлдарды ашу және сақтау үшін компьютерлік программа қолданады;

  • компьютерлік программа арқылы дыбыстарды жазады, өңдейді және ойнатады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • дыбыстық файлдармен негізгі іс әрекеттерді орындайды.

  • Цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминалогия:

дыбыс, sound,

микрофон, microphone,

құлаққап, headphones

дыбыс күшейткіш, sound amplifier,

цифрлік құрылғылар. digital devices.


Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  • Дыбысты өңдеу үшін … қажет.

  • Дыбыстық файлды өңдеп болғаннаң соң, менің дыбыстық файылымның ... көзім жетті.

  • Мен ойлаймын ....

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын топтық жұмыс және ұжымдық талқылау арқылы насихаттау; бұл іс-шаралар оқушылардың шығармашылық және сыни ойлауға қабілетті мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған. Уақытты басқарудың негізгі дағдыларын «Уақыт»тақырыбы арқылы айқындау.

Пәнаралық байланыс

Музыка, орыс тілі, ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Қомпьютер құрылғылары, файлдар мен бумалар, программа терезелері, программалармен жұмыс жасау,

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы



  1. Ұйымдастыру кезені

Сабақ басында музыка қосып қою. Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу. Оқушыларды ортаға шығуын сұрап психологиялық тренинг өткізу: «Сәлемдесу»

1.Танымайтың  көшедегі адамдармен  сәлемдесу

2.Көптен көрмеген досыңмен сәлемдесу

3.10 жылдан  кейінгі  сыныптасымен сәлемдесу.

  1. Білімді жүйелеу

Оқушыларға Windows Media pleer күйсандығы бейнеленген кеспе қағазын таратып күйсандықтың батырмаларын атап беруін сұраңыз.

  1. Мақсатты тұжырымдау

Оқушылар пайымдау арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын тұжырымдайды.

Бағалау критерийлерін оқушылармен біріге отырып тұжырымдаңыз

















Қосымша 1

Сабақтың ортасы



  1. Ұғыну

«Болады – болмайды» әдісі.

Мұғалім бірнеше суреттер бейнеленген кеспе қағаздарын оқушыларға ұсынады. Оқушылар сол суреттерді екі топқа бөледі: болады және болмайды.

(Өндеу)

Оқушылар топтасып ребус шешуге кіріседі

Жарайсыңдар

  1. Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.


Білімді жаңарту

Оқушыларға интербелсенді тақта арқылы «Дыбыстық ақпараттарды өңдеуге арналған бағдарламада жұмыс істеу тәсілдерімен танысу» Bilim Land рессурсын қолданып жаңа тақырыпты меңгеру.


https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi


Дыбыс әсерлерін Көшіру, Қиып алу, Қою үдерісін Audacity дыбысты жазу программасында көрсету Бөліп алу, жылжыту батырмаларына оқушылардың назарын аударыңыз.

Дыбыс үзінділерін кесу және орын ауыстыру.

Сигналдың бір бөлігін таңдау немесе меңзерді дыбыстық деректердің қажетті бөлігіне орналастыру үшін, Бөліп алу құралы жауап береді:

Дыбысты таңдау алдында бұл таңдалған құрал екенін тексеріңіз.


Мысалы таңдаудың 2 - 3 секунды:

Уақыт шкаласы көрінбесе, түймелерді пайдаланыңыз: 

Толқынды форманы редактор терезесіне көлденең орналастыруға мүмкіндік беріңіз. Мұны істеу үшін   түймесін басыңыз.

«Ия-жоқ» ойыны

Оқушылар қызыл, жасыл сигнал кеспе қағаздары арқылы жауап береді. Егерде келіссе жасыл қағазды көтереді, келіспесе қызыл кеспе қағазың көтереді.

Тапсырма: Дұрыс немесе бұрыс жауапты тандаңыз.

Сұрақтар

Ия

Жоқ

Дыбыстарды сақтау және тираждау үшін 1857 жылы дыбыс жазу құралдары ойлап табылды



Мәтіндік ақпаратты біз «Дыбыстық редакторларда» өңдейміз



Программада дыбыстық файлды ашу үшін Файл мәзірінен Открыть командасын таңдау керек



Дыбыстық файлды ойнату үшін Воспроизвести батырмасын басу қажет



Дыбыстық файлдың белгіленген аймағын жойғымыз келсе, Правка-Удалить батырмасын басамыз



Бағалай смайликтер арқылы

Сергіту сәті

«Ақ бұлақ» оқушылар мұғаліммен бірге орындайды.

https://www.youtube.com/watch?v=LeOmtCuOKxU

  1. Практикалық жұмыс

Audacity программасыңда «Көк тудың желбірегені» әнің ашыңыз. Әуеңнің 10 секундынан бастап 1 минутқа дейін бөліп алып өшіріп тастаңыз. Файлды сақтап қойыңыз

* «Көк тудың желбірегені» файылын ашыңыз, сонымен қатар үзіндісі өшірілген файлды да ашыңыз. Екі файлды біріктіріңіз.


Практикалық тапсырманы орындаған кезде мұғалім көмек көрсету қажет

Жарайсыңдар

Оқушылардың білім деңгейін бағалау

Көп нөктенің орнына дұрыс жауапты тауып сызықша арқылы сәйкестеңдір

Аумақ жойылып .................буферіне орналасады.

Енді оны(бірнеше рет) жазбаның басқа бөлігіне қоюға болады


Алмасу


Сақтау


Ұйым


Деректер


Сақтау


Ұйым


Деректер











































































































Сабақтың соңы

38-40 минут

Рефлексия

«Қошемет» әдісі.

Оқушылар бір-бірінің сабақтағы үлесін бағалайды сонымен қатар бір-біріне, мұғалімге сабақ үшін алғыс білдіреді

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!