Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Кемелұлы Пән мұғалімі: Г. Қыстаубекова |
||||
|
Күні: Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
19-сабақ. Қаратпа сөз |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.3.7.1 қыстырма, қаратпа сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар жасай алады: қаратпа сөздерді ажыратады Оқушылардың көбі жасай алады: қыстырма сөздерді ажыратады Оқушылардың кейбірі жасай алады: қыстырма, қаратпа сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады. Жеке жұмыс жасайды. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка , математика сабағы |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||
|
Алдыңғы білім. |
Тіл жəне сөйлеу, мəтін, мəтін жəне оның түрлері, сөйлеу мəдениеті |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Шаттық шеңбері Жарқырап күн ашылды, Айналаға нұр
шашылды. Біз көңілді баламыз, Сәлемдесіп аламыз. «Жақсы мен жаман»тақырыбына кластер жасау.Ү л г і:
|
Шаттық шебері Интерактивті тақта
|
|||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
Сергіту 3 минут
Қосымша тапсырма 10 минут
|
Білу және түсіну Бүгінгі сабақ барысында жүргізілетін тапсырмаларды орындау ережесімен танысу “5-Т” ережесі
Жаңа сабақты түсіндіру. Бағалау критерийімен таныстыру. Сөйлегенде біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер болады. Ондай сөздерді қаратпа сөз дейді. Қаратпа сөз үтір арқылы ажыратылады. Мысалы: Балам, дәптеріңді таза ұста! Айдос, қолыңды жу. Оқушылар,тыныш отырыңдар. Қайда барамыз, көке? Марат, үлкен кісіге орын бер! Әже, кесте тігуді үйретші. Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Салыстыру. талдау Кестемен жұмыс «Арайлым», «əже», «қызым» қаратпа сөздерін басқа балама сөздермен («Арайлым-ау», «қызым- ау» т.с.с) алмастыру Дескриптор:
2-жаттығу. Тыңдалым Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Дің сөзінің жазылуына назар аудартылады.Талдау жасалады.
Дескриптор:
«Толықтыр» ойыны Сызбамен жұмыс жасап, сөйлемдерді толықтыру
Ж ...................... .............. «Жақсылық жасау деген не?» сұрағына жауап беріп, көп нүктенің орнына керекті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырып айту. 3-жаттығу. Оқылым, жазылым Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады Бүлдірген сөзінің жазылуына назар аудартылады.Талдау жасайды Дескриптор: * Мəтінді көшіріп жазып
СЕРГІТУ СӘТІ. «Қызыл гүлім-ай»
Дәптермен жұмыс Жеке жұмыс Адасқан сөздерді өз орнына қой 1.барды , сабаққа, балалар 2. ойнады, Айнаш, қыздармен 3.сыныпқа , кірді, Самат 4.балалар, қайтты, үйлеріне, көңілді Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Бөлімше 3.5 Қатені табу және түзету Тапсырма Өлеңдегі тыныс белгілеріне қатысты жіберілген қателерді тауып, түзетіп жаз. Атаммен әңгіме Өмірде ата, кім мықты?! Айтқан адам шындықты! Өмірде, ата кім әлсіз. Надан, Жалқау, Шыдамсыз! Өмірде не ең жаман. Сақтай алмау елді аман! Дескриптор
|
Ереже плакаттар
Дидактикалық материалдарОқулық, дәптерлер.Аудио жазбаОфографиялық сөздікСызбаларОфографиялық сөздіквидео жазбаТапсырмалар |
|||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
«Білім қоржыны» кері байланыс
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады |
|||
|
Үйге тапсырма: 4- жаттығу. Ашықхат бөліктерін қалпына келтіру. |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Деңгейлік тапсырмалар орындау |
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Математика , музыка |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу 2: Кері байланыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: Тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ащық сабақ 3 сынып Қаратпа сөз
Ащық сабақ 3 сынып Қаратпа сөз
Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Кемелұлы Пән мұғалімі: Г. Қыстаубекова |
||||
|
Күні: Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
19-сабақ. Қаратпа сөз |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.3.7.1 қыстырма, қаратпа сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар жасай алады: қаратпа сөздерді ажыратады Оқушылардың көбі жасай алады: қыстырма сөздерді ажыратады Оқушылардың кейбірі жасай алады: қыстырма, қаратпа сөздерді ажыратады жəне тыныс белгілерін дұрыс қояды |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Қаратпа, қыстырма сөздерді ажыратады. Жеке жұмыс жасайды. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка , математика сабағы |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||
|
Алдыңғы білім. |
Тіл жəне сөйлеу, мəтін, мəтін жəне оның түрлері, сөйлеу мəдениеті |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Шаттық шеңбері Жарқырап күн ашылды, Айналаға нұр
шашылды. Біз көңілді баламыз, Сәлемдесіп аламыз. «Жақсы мен жаман»тақырыбына кластер жасау.Ү л г і:
|
Шаттық шебері Интерактивті тақта
|
|||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
Сергіту 3 минут
Қосымша тапсырма 10 минут
|
Білу және түсіну Бүгінгі сабақ барысында жүргізілетін тапсырмаларды орындау ережесімен танысу “5-Т” ережесі
Жаңа сабақты түсіндіру. Бағалау критерийімен таныстыру. Сөйлегенде біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер болады. Ондай сөздерді қаратпа сөз дейді. Қаратпа сөз үтір арқылы ажыратылады. Мысалы: Балам, дәптеріңді таза ұста! Айдос, қолыңды жу. Оқушылар,тыныш отырыңдар. Қайда барамыз, көке? Марат, үлкен кісіге орын бер! Әже, кесте тігуді үйретші. Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Салыстыру. талдау Кестемен жұмыс «Арайлым», «əже», «қызым» қаратпа сөздерін басқа балама сөздермен («Арайлым-ау», «қызым- ау» т.с.с) алмастыру Дескриптор:
2-жаттығу. Тыңдалым Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Дің сөзінің жазылуына назар аудартылады.Талдау жасалады.
Дескриптор:
«Толықтыр» ойыны Сызбамен жұмыс жасап, сөйлемдерді толықтыру
Ж ...................... .............. «Жақсылық жасау деген не?» сұрағына жауап беріп, көп нүктенің орнына керекті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырып айту. 3-жаттығу. Оқылым, жазылым Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады Бүлдірген сөзінің жазылуына назар аудартылады.Талдау жасайды Дескриптор: * Мəтінді көшіріп жазып
СЕРГІТУ СӘТІ. «Қызыл гүлім-ай»
Дәптермен жұмыс Жеке жұмыс Адасқан сөздерді өз орнына қой 1.барды , сабаққа, балалар 2. ойнады, Айнаш, қыздармен 3.сыныпқа , кірді, Самат 4.балалар, қайтты, үйлеріне, көңілді Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Бөлімше 3.5 Қатені табу және түзету Тапсырма Өлеңдегі тыныс белгілеріне қатысты жіберілген қателерді тауып, түзетіп жаз. Атаммен әңгіме Өмірде ата, кім мықты?! Айтқан адам шындықты! Өмірде, ата кім әлсіз. Надан, Жалқау, Шыдамсыз! Өмірде не ең жаман. Сақтай алмау елді аман! Дескриптор
|
Ереже плакаттар
Дидактикалық материалдарОқулық, дәптерлер.Аудио жазбаОфографиялық сөздікСызбаларОфографиялық сөздіквидео жазбаТапсырмалар |
|||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
«Білім қоржыны» кері байланыс
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады |
|||
|
Үйге тапсырма: 4- жаттығу. Ашықхат бөліктерін қалпына келтіру. |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Деңгейлік тапсырмалар орындау |
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Математика , музыка |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу 2: Кері байланыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: Тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар |
|||||
шағым қалдыра аласыз
Кластерді интерактивті тақтада толтырып, ой
бөлісу















