|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Курманбаева Дарига Елемесовна |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 « Ә» сынып; Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
15.11.2024ж |
|||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.19 натурал санға жай бөлшекті қосуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосуды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Уй тапсырмасын тексеру. «Көршіңмен алмас» әдісі. Тақтада дұрыс жауап көрсетіледі. Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Өрнектердің мәндерін табады. Аралас бөлшектерді қосуды орындайды. 1 балл |
Слайд https://www.educaplay.com/resource-editor/21344356/ |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады. Мысал: Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады. мысал: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд Интернет ресурстары |
|
|
25мин |
Тапсырмалар. |
№1. Жұптық жұмыс.
№2. Оқулықпен жұмыс.№542,№543 есеп шығару
|
Бөлімдері бірдей, әртүрлі аралас сандарды қосу(азайту) ережелерін қолданып шығарады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор:
3 балл Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады. Есептер шығарады 3балл |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Әбілқасымова |
|
|
10 мин |
Топтық жұмыс |
1-топ
2-топ |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады. Есептер шығарады 3балл |
|
|
|
5 минут |
|
Рефлексия.
Үйге тапсырма № 544 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ащық сабақ:Аралас сандарды қосу және азайту
Ащық сабақ:Аралас сандарды қосу және азайту
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Курманбаева Дарига Елемесовна |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 « Ә» сынып; Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
15.11.2024ж |
|||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.19 натурал санға жай бөлшекті қосуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосуды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Уй тапсырмасын тексеру. «Көршіңмен алмас» әдісі. Тақтада дұрыс жауап көрсетіледі. Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Өрнектердің мәндерін табады. Аралас бөлшектерді қосуды орындайды. 1 балл |
Слайд https://www.educaplay.com/resource-editor/21344356/ |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады. Мысал: Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады. мысал: |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд Интернет ресурстары |
|
|
25мин |
Тапсырмалар. |
№1. Жұптық жұмыс.
№2. Оқулықпен жұмыс.№542,№543 есеп шығару
|
Бөлімдері бірдей, әртүрлі аралас сандарды қосу(азайту) ережелерін қолданып шығарады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор:
3 балл Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады. Есептер шығарады 3балл |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Әбілқасымова |
|
|
10 мин |
Топтық жұмыс |
1-топ
2-топ |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады. Есептер шығарады 3балл |
|
|
|
5 минут |
|
Рефлексия.
Үйге тапсырма № 544 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация
|
|
шағым қалдыра аласыз


2)
21















