Сабақ жоспары
|
Бөлім: Тарих тағылымы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңі 1-сабақ |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау. 7.2.2.1 Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңінегі тұлғалық болмысты адамгершілік тұрғысынан талдау, өлеңдегі автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Қызығушылықты ояту «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен ескерткіштің не екенін білемін, ескерткішке кітап береді.» деп тоқыма жіпті ширатып, қарсы жақтағы оқушыға лақтырады Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топта 5 оқушыдан болады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен ескерткіштің не екенін білемін, ескерткішке кітап береді.» деп тоқыма жіпті ширатып, қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
7-сынып қазақ әдебиеті. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма. №1 Мұғалім kitap.kz сайтында«Ескерткіш» өлеңін тыңдалым ретінде ұсынады. http://kitap.kz/audiobook/5121-eskertkish/5121-eskertkish Ойқозғау.
Мұғалім ақын бейнесі, лирикалық қаһарман бойынша терминдермен жұмыс істейді. Тапсырма. «Ескерткіш» өлеңіндегіақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді теріп жазады.
Әдебиет теориясы. Лириканың бас қаһарманы - ақынның өзі. Ақын еңалдыменөзжайын, мұңын, арманын, қуанышсезімін жыр етуарқылы халықтың тағдырын, қайғысын, күйзелісін, қуаныш-шаттығын, тілек-мақсаттарынбілдіреді. Нағызлирикалықтуындыларжекеадамныңжандүниесін, толғанысын, тағдырынбейнелеп, соларқылыбүкілбірортаны, қоғамды, замандысипаттапбереді. Лирика көлемі жағынанөтеықшамкеледі. Оқиғадангөріоттысезімбасымдау, күллісуретсолсезіммаңына, бас-аяғытұжырымдыбірер философиялық ой маңынажинақталады
Дескрипторлар:
2-тапсырма.«Әдеби шеңбер» әдісі бойынша топ мүшелерінің әрқайсысына тапсырма беру: Оқушылар рөлдеріне сай жауаптарын жалпы сыныпқа түсіндіреді: 1-талқылаушылар; 2-белгілеушілер; 3-байланыстырушылар; 4-қорытындылаушылар; 5-суреттеушілер;
1-оқушы-талқылаушы 1.А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңі бойынша 3-4 сұрақ құрастырады. 2.Соңында сыныппен бөлісе алатындай өз тобының жауаптарын жазады..
2-оқушы-белгілеуші 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңінің тақырыбына және оның маңызына қатысты 3-4 бөлігін белгілейді. 2.Бөліктерді өз тобына дауыстап оқиды және олардың маңыздылығын талқылайды.. Оқулық бойынша бетін, кейбір маңызды тіркестерді жазып алады, сыныппен бөлісуге бір немесе екеуін таңдайды..
3-оқушы-байланыстырушы 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңінде көтерілген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады..Бұған өзінің жеке өмірінен, басқалардың өмірінен, күнделікті жаңалықтардан, теледидар бағдарламаларынан дәлелдер келтіруіне болады. 2.Оларды тізіп жазады, тобымен бөлісіп талқылайды..
4-оқушы-қорытындылаушы 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңін оқиды, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды 2. Маңызды жерлерін атап көрсетеді. Оларды қорытындыдан бөлек жазады..
5-оқушы-суреттеуші 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңі бойынша нақты немесе абстрактілі сурет салады.. Олар таяқшаларды, мультфильм бейнелерін, диаграмма, сызбаларды қолдана алады. 2.Салған суретіне сараптама жасай ала ма, мағынасын түсіндіре ала ма, ойланады.. (топ ішінде жұмыс жасауға уақыт белгіленеді.)
Оқушылар рөлдері бойынша жиналады, бір-бірінің жұмысын тексереді, өзара талқылайды. Бағалау дескрипторларына сай оқушылар топтарда бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Ескерткіш» өлеңіндегі ақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді теріп жазады.
Әдебиет теориясы бойынша ережелерді еске түсіреді.
Өлеңдегі ақын бейнесін, образын түсінеді; Ақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді жазады және мәнін түсіндіреді.
«Әдеби шеңбер» әдісі бойынша топ мүшелерінің әрқайсысына тапсырма беру: Оқушылар рөлдеріне сай жауаптарын жалпы сыныпқа түсіндіреді.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады; Шынайы өмірмен байланыстырады; Өлеңнің маңыздылығын түсінеді; Өлең бойынша салынған суретке сараптама жасай алады.
|
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
http://kitap.kz/audiobook/5121-eskertkish/5121-eskertkish («Ескерткіш» өлеңінің аудио жазбасы)
Немесе http://www.bilimland.kz/kk/user/library#lesson=8205 («Ескерткіш» өлеңінің аудио жазбасы)
|
|||||||||||||||
|
Сабақты бекіту
|
Ой толғаныс ПОПС формуласын толтырады. Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз? 5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды? |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Ескерткіш» өлеңін жаттау |
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңі
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңі
Сабақ жоспары
|
Бөлім: Тарих тағылымы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңі 1-сабақ |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау. 7.2.2.1 Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
А.С.Пушкин «Ескерткіш» өлеңінегі тұлғалық болмысты адамгершілік тұрғысынан талдау, өлеңдегі автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Қызығушылықты ояту «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен ескерткіштің не екенін білемін, ескерткішке кітап береді.» деп тоқыма жіпті ширатып, қарсы жақтағы оқушыға лақтырады Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топта 5 оқушыдан болады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен ескерткіштің не екенін білемін, ескерткішке кітап береді.» деп тоқыма жіпті ширатып, қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
7-сынып қазақ әдебиеті. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма. №1 Мұғалім kitap.kz сайтында«Ескерткіш» өлеңін тыңдалым ретінде ұсынады. http://kitap.kz/audiobook/5121-eskertkish/5121-eskertkish Ойқозғау.
Мұғалім ақын бейнесі, лирикалық қаһарман бойынша терминдермен жұмыс істейді. Тапсырма. «Ескерткіш» өлеңіндегіақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді теріп жазады.
Әдебиет теориясы. Лириканың бас қаһарманы - ақынның өзі. Ақын еңалдыменөзжайын, мұңын, арманын, қуанышсезімін жыр етуарқылы халықтың тағдырын, қайғысын, күйзелісін, қуаныш-шаттығын, тілек-мақсаттарынбілдіреді. Нағызлирикалықтуындыларжекеадамныңжандүниесін, толғанысын, тағдырынбейнелеп, соларқылыбүкілбірортаны, қоғамды, замандысипаттапбереді. Лирика көлемі жағынанөтеықшамкеледі. Оқиғадангөріоттысезімбасымдау, күллісуретсолсезіммаңына, бас-аяғытұжырымдыбірер философиялық ой маңынажинақталады
Дескрипторлар:
2-тапсырма.«Әдеби шеңбер» әдісі бойынша топ мүшелерінің әрқайсысына тапсырма беру: Оқушылар рөлдеріне сай жауаптарын жалпы сыныпқа түсіндіреді: 1-талқылаушылар; 2-белгілеушілер; 3-байланыстырушылар; 4-қорытындылаушылар; 5-суреттеушілер;
1-оқушы-талқылаушы 1.А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңі бойынша 3-4 сұрақ құрастырады. 2.Соңында сыныппен бөлісе алатындай өз тобының жауаптарын жазады..
2-оқушы-белгілеуші 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңінің тақырыбына және оның маңызына қатысты 3-4 бөлігін белгілейді. 2.Бөліктерді өз тобына дауыстап оқиды және олардың маңыздылығын талқылайды.. Оқулық бойынша бетін, кейбір маңызды тіркестерді жазып алады, сыныппен бөлісуге бір немесе екеуін таңдайды..
3-оқушы-байланыстырушы 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңінде көтерілген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады..Бұған өзінің жеке өмірінен, басқалардың өмірінен, күнделікті жаңалықтардан, теледидар бағдарламаларынан дәлелдер келтіруіне болады. 2.Оларды тізіп жазады, тобымен бөлісіп талқылайды..
4-оқушы-қорытындылаушы 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңін оқиды, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды 2. Маңызды жерлерін атап көрсетеді. Оларды қорытындыдан бөлек жазады..
5-оқушы-суреттеуші 1. А.С Пушкиннің «Ескерткіш» өлеңі бойынша нақты немесе абстрактілі сурет салады.. Олар таяқшаларды, мультфильм бейнелерін, диаграмма, сызбаларды қолдана алады. 2.Салған суретіне сараптама жасай ала ма, мағынасын түсіндіре ала ма, ойланады.. (топ ішінде жұмыс жасауға уақыт белгіленеді.)
Оқушылар рөлдері бойынша жиналады, бір-бірінің жұмысын тексереді, өзара талқылайды. Бағалау дескрипторларына сай оқушылар топтарда бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Ескерткіш» өлеңіндегі ақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді теріп жазады.
Әдебиет теориясы бойынша ережелерді еске түсіреді.
Өлеңдегі ақын бейнесін, образын түсінеді; Ақын бейнесін ашып тұрған тіркестерді жазады және мәнін түсіндіреді.
«Әдеби шеңбер» әдісі бойынша топ мүшелерінің әрқайсысына тапсырма беру: Оқушылар рөлдеріне сай жауаптарын жалпы сыныпқа түсіндіреді.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады; Шынайы өмірмен байланыстырады; Өлеңнің маңыздылығын түсінеді; Өлең бойынша салынған суретке сараптама жасай алады.
|
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
http://kitap.kz/audiobook/5121-eskertkish/5121-eskertkish («Ескерткіш» өлеңінің аудио жазбасы)
Немесе http://www.bilimland.kz/kk/user/library#lesson=8205 («Ескерткіш» өлеңінің аудио жазбасы)
|
|||||||||||||||
|
Сабақты бекіту
|
Ой толғаныс ПОПС формуласын толтырады. Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз? 5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды? |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Ескерткіш» өлеңін жаттау |
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















