Асқазан – ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Асқазан – ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Асқазан және ішек ауруларының себептерін анықтайды; Тамақтан уланудың себебін анықтап, алғашқы көмекті меңгереді; Гигиеналық және тамақ ішу ережелерімен танысады; Оқушылар шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауын, функуционалдық сауаттылығын, қарым – қатынас жасау қабілетін арттырады;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Биология

Бөлім:

8.1D Қоректену

Педагогтің аты-жөні:

Адибаева М.

Күні:

16.10.2023

Сыныбы: 8 Б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Асқазан – ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін анықтау

Сабақтың мақсаты:

Асқазан және ішек ауруларының себептерін анықтайды;

Тамақтан уланудың себебін анықтап, алғашқы көмекті меңгереді;

Гигиеналық және тамақ ішу ережелерімен танысады;

Оқушылар шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауын, функуционалдық сауаттылығын, қарым – қатынас жасау қабілетін арттырады;

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

0-10 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

Меніңше асық ойынын балалардың арасында кеңінен насихаттау қажет. Мүмкін мектеп деңгейінде болса да. Мәселен жапон елінде мектеп қабырғасында өздерінің ұлттық құндылықтарына, дәстүрлеріне қатысты сабақтар өткізіледі. Қазақтың қазақ болып қалуының бір жолы атадан балаға мирас болып келе жатқан ұлттық құндылықтарымызды қайта жаңғырту, асықты бүгінгі жастардың ойын құралына айналдыруда. Адамның білімі, қарым-қабілеті тәжірибеден жинақталады, соның негізінде ақыл-ой қалыптасады. Меніңше дәстүрлі ойын түрлерін күнделікті өмірге терең енгізе алсақ жастардың қазақ мәдениетіне, ұлттық ерекшеліктерімізге деген құрметі артары сөзсіз.

Асық туралы жалпы ойымызды ортаға салсақ.

Асықтардың көмегімен топтастыру.

Топ басшы тағайындау: әр топқа жеке асықтарды лақтырамын, ерекше асықты алған оқушы топ басшы болады.

Берілген сұрақтарға оқушылар жауап береді.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:


Асықтардың көмегімен оқушыларды 4 топқа біріктіру.

I – ?Қызыл асық тобы

II – ?Жасыл асық тобы

III – ?Сары асық тобы

IV – Ақ асық тобы

Топ басшыны анықтайды.


Оқушылар өз ойларымен бөліседі.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға - 1 балл «Жарайсың!»

«Керемет!» «Тамаша!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Асықтар

АКТ

Бағалау парағы


Сабақтың ортасы

10-40 мин.

Жаңа тақырыппен, сабақтың мақсатын оқушыларға сурет арқылы айқындату.


Берілген «Киіз үй» суретінде жасырылған сұрақтарды әр топ таңдап алады.

«Төрт сөйлем» әдісі

1.Тапсырма

1.Асқорыту жолдары ауруларының себептерін анықтаңдар.

2.Тамақтан улану себептерін атаңдар және оның алдын алу ережелерін айтыңдар.

3.Гигиена ережелерін сақтау не үшін керек?

4.Дұрыс тамақтану ережесі, оның қандай артықшылықтары бар?

Бір топ өз тақырыбын қорғап болған соң келесі топтар сұрақ қояды немесе толықтырады.

Сурет бойынша сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.





Таңдап алған тапсырманы топ бойынша оқушылар рөлдерге бөліп, жауап береді.

1. Пікір айтушы - мәтін бойынша туындаған өзіндік пікірін бір сөйлеммен келтіреді.

2. Дәлел келтіруші -келтірілген өзіндік пікірді бір сөйлеммен дәлелдеп шығады.

3. Мысал келтіруші- енді өзіндік пікірді тағы да бір негіздеп кетуі үшін бір сөйлеммен мысал келтіреді.Мысал өмірден, практикадан алынады.

4. Қорытындылаушы. Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап, қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтіреді.

Дескриптор:3 балл

1.Асқорыту жолдары ауруларының себептерін анықтайды.

2.Тамақтан улану себептерін анықтап, оның алдын алу ережелерімен танысады.

3.Гигиена ережелерімен танысады.

4.Дұрыс тамақтану ережесімен танысып, оның артықшылықтарын меңгереді.

АКТ

Сурет

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлер

«Өрмекші» әдісі (постерде)

2.Тапсырма

Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды, аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын тиянақтап пысықтайды.

Оқушылар А3 парағына өрмекші тәрізді постер жасап, қорғайды.



Дескриптор:3 балл

1.Асқазан және ішек ауруларының себептерін анықтайды.

2.Тамақтан уланудың себебін анықтап, алғашқы көмекті меңгереді.

3.Гигиеналық және тамақ ішу ережелерімен танысады.

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

А3 парағы

Фломастер


3.Тапсырма

«Тамақты ұзақ шайнаған адам, ұзақ өмір сүреді» және «Асқорытуға байланысты проблеманың алдын алуға адамның өзі жауапты» деген пікірді талқылаңдар.

Өз пікірлерін ортаға салады.

Дескриптор:

Жалпы-3 балл

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға

«Керемет!» «Тамаша!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

ДК экраны


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

40-45 мин.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.

Қорытынды

Бағалау

Үй тапсырмасы: §13, талдау сұрақтарына жауап беру.

Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім,

- бүгін сабақта қуантқаны.....

- маған ерекше ұнағаны.....

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды.

- менің түсінгенім.....

- енді мен......аламын.

1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

ДК экраны

Қима қағаздар.

Бағалау парағы





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2023
359
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі