Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби
сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. (Әдеби тіл
норалары)
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа
дайындық.
Оқушыларды суреттер бойынша топқа бөлу (Астананың
зәулім ғимараттары) арқылы топтастыру.
1-топ «Бәйтерек»
2-топ «Ханшатыр»
3-топ « Пирамида»
І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту
«Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске
түсіру.
1.
«Бәйтерек» монументінде кімнің алақан ізі
бар?
2.
Бәйтеректің биіктігі?
3.
Неше бөліктен тұрады?
Сабақтың мақсаттары мен бағалау
критетийлерімен танысу.
|
Оқушылар жаңа тақырыпты
анықтайды.
|
ҚБ «Телефон » әдісі арқылы өзін
бағалау
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану: Астана – әсем қала
ақпараттық видео
1 Тәуелсіздік
сарайы
2 Пирамида
3 Ханшатыр
4Астана Арена
стадионы
5 Әзірет сұлтан
мешіті
6 «Думан»
ойын-сауық
7Назарбаев
Университеті
8 Қазақстанның Республикасының ұлттық
мұрағаты
9 Оқушылар сарайы
10 Астана циркі.
ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.
Мәтіндерді оқып, олардың құрылымдық және
жанрлық ерекшеліктерін ажыратыңдар. 1- Тапсырма LS бойынша
неологизм сөздерге мәтін төңірегінде мысал жазады. (Топпен
жұмыс)
1-мәтін

2-мәтін.

1-мәтін
|
Қос мәтінді талдау
|
2-мәтін
|
|
Мәтіннің құрылымық ерекшелігі
Тақырыбы/Жоспары/Мазмұны
|
|
|
Мәтіннің жанрлық ерекшелігі Мақала/
әңгіме/Сұхбат/ Өлең
|
|
1. Екі мәтіндегі ортақ ойды, құрылымдық және
жанрлық ерекшелігін анықтаңдар.
2. «Еуропа», «Азия», «Жаһандық» сөздерінің
мәтіндегі мағынасын ашыңдар.
Дескриптор:
ҚБ «Телефон» әдісі арқылы өзін-өзі
бағалау
ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.
Артық болмас білгенің!

2-тапсырма Астана жайлы қызықты ақпаратан оңай
сұрақ және қиын сұрақтар құрастыру. (Жұппен
жұмыс)
Дескриптор:
3-тапсырма. «Артық болмас білгенің» айдарынан алған
мәліметтеріңе неологизм, кәсіби және термин сөздерін қатыстыра
отырып 2-3 сөйлеммен ойыңды тұжырымда.
Дескриптор:
-
мәтін мазмұнын түсіне алады
-
Әдеби тіл нормаларын қатыстыра отырып, 2-3
сөйлеммен ойын жеткізе алады.
-
Мәтіндергі берілген ақпаратты жадына сақтай
алады
-
Тілдік ерекшелігін анықтап,
түсіндіреді.
4-тапсырма (Жеке жұмыс)
«Еуропа», «Азия», «Жаһандық» сөздеріне
дыбыстық талдау жаса .
ҚБ
Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен
сабақты қорытындылайды.
|
Мәтіндерді оқыңдар. Қолданылған құрылымы мен
жанрын анықтайды
•Артық болмас білгенің» айдарын әлем елдерінің
астаналары туралы қызықты деректермен
толықтырады;
•қызықты деректерге термин және кәсіби сөздерді
қатыстырады.
«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен сабақты
қорытындылаймын.
|
ҚБ
«Телефон әдісі» арқылы өзіндік
бағалау
|
(«Алматы ақшамы» газетінен)
(Бауыржан Жақып)
(wikipedia.org/wiki)
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
«Бес саусақ» тәсілі арқылы рефлексия алынады.
Оқушылар параққа қолдарын бастырып салады, саусақтарға төмендегі
сұрақтарға жауап беріп жазады.
Бүгінгі сабақта басты мәселе не болды
?
жасадым? Кімге көмектестім ?
тәжірибе алдым?
ұнады ма? Неліктен?
сабақта қалай сезіндім?
Жұлдыз Бейсек «Тәуелсіздік, Қазақты сүй» 2
видеомен аяқтау.
|

|