Күні:
Пәні:қазақ әдебиеті
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Д Исабеков «Әпке» драмасы
Сабақ
мақсаты: 1. Д. Исабековтың «Әпке»
драмасының мазмұнын
меңгерте отырып тақырыбы мен идеясын ашу,
Әпкенің бейнесін таныту;
2. Оқушылардың әдеби дүниетанымын кеңейту
арқылы драмалық шығармаларға қызығушылықтарын арттыру, ой-өрісін, ойлау
белсенділігін, сөйлеу шеберлігін арттыру;
3. Кейіпкерлер іс-әрекетін үлгі ете отырып
бауырмалдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: СТО,талдау.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Сабақ көрнекіліктері:
1. Драмадан үзінді
2.Слайд
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу.
II.Үй тапсырмасын сұрау.(оқушылар өздері дайындап келген көріністерін қояд)
Көрініс көрсету, 6 акт бойынша
II.Топтастару.
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу
III. Түсінік тексеру
1-топ «Туыстар»
Пьесаның тақырыбымен идеясын анықта?
басты кейіпкердің мінезін сипаттау, шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.
-Шығарманың тақырыбы-Адамгершілік,жан жылуы. Жетім балалардың өз беттерінше өмір сүруі.Жанұя мүшелерінің бір-бірімен байланысы.Жастар махаббаты.
-Шығармадағы басты кейіпкер,отбасының тірегі-Қамажай. Ол- үйдің үлкені. Бауырларының бақыты үшін жүмысқа араласпай жағдайларын жасады. Олардың оқып, азамат болуын, өмірден өз орындарын табуына ықпал жасады.Ана орнына ана, әке орнына әке болды. Өзінің жеке өмірінен,махаббатынан бауырлары үшін бас тартты. Қамажайдың мінезі өте жайлы, өзі қарапайым, бауырмал,тәуекел,мейірімді,ақкөңіл жан.
2-топ «Бауырлар»
Кейіпкерлер туралы қандай ой түйдіндер? Қамажай аналық жылулық бере алды ма?
Қысқаша мазмұны.
1.Қамажайдың қонақжайлылығы.
Келгендерді қарсалу жағдайы, ақша жетіксіз,бірақ көңілдері ашық.
2.Адамның білімді жастардың пікір қағысы.
3.Бақыт деген...
4.Жақсы отырысты бұзған-арақ
5.Жанұя жиналысы
6.Үлкен махаббаттан бас тарту немесе
жеңіл қоштасу
7.Гауһардың таңдауы
8.Жанұядағы жаңа қуаныш
9.Қамажайдың Тимурдың көңілін жібітуі
10.Бауырлардың қайта табысуы
11.Омардың диссертацияны қорғауы
12.Бауырлардың өмірден орнын табуы
13.Анасының мерей тойы немесе күту
IV.Жылдам дебат әдісі : Қамажай жақындары үшін өз өмірін арнағаны дұрыс па? әлде бұрыс па?
V.Постер қорғату
1топ
2топ
VI.сабақты бекіту кезеңдері
Екі жақты күнделік:
1)Шығармадан алған әсерім
2)егер мен автор болсам шығарманы қалай аятар едім.
VII.Кері байланыс.
«ПОПС» формуласы
VIII.Үй тапсырмасы:
Ұнаған кейіпкерге ой толғау
Күні:
Пәні:қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Қаирбаева М.Т
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы:Аңыз әңгімелер
Сабақ мақсаты: 1.Аңыз әңгімелер туралы түсініктерін кеңейте отырып, оқушылардың ойлау шеберлігін және сөйлеу мәдениетін арттыру.2.Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық, қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.3.Сабақ барысында оқушылардың білімін бақылау арқылы шығармашылыққа баулу
|
|
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Сабақ көрнекіліктері:
1.Слайд
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу.
II.Үй тапсырмасы:Аңыз әңгімелер «Зуылдақ әдісі арқылы (оқушылар жылдам-жылдам тақырыпты мазмұндайды
III Түсінік тексеру.Тест
1.Аңыз –ауыз әдебиетінің бір саласы бола ала ма?
Жауабы; Иә
2.Жер-су және мекендерге байланысты аңыздар? Жауабы:топонимикалық аңыздар.
3.Әпсана аңыз әңгімеге жата ма?
Жауабы: жатпайды, қияли жағынан ертегіге ұқсас
4.Жиренше шешен,Асан қайғы т.б әр дәуірде өмір сүрген атақты адамдар қандай аңызға жатады?
Жауабы:Тарихи аңыздар
5.Сарыөзен» қандай аңыз түріне жатады?
Жауабы:Күй аңызы
6.Қожанасырдың ең басты қаруы не?
Жауабы : сөз.
7.Зерттеушілердің пікіріне сүйенсек, әлемнің қанша мемлекетінде өз Қожанасыры бар?
Жауабы:24
«Суреттер сөйлейді әдісі» арқылы (әр топ слаидтағы картинаға шағын әңгіме құрайды)
«Баяндамашының кері байланысы» «Бұл әдісте сабаққа деген оқушылардың қызығушылы артады және шығармашылыққа баулиды.
1топ: «Алдар көсе»Қожанасыр туралы
2топ: «Асан қайғы» Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу туралы
IVКейіпкерлер туралы қандай ой түйдіндер?
Екі топ мінездеме береді кейіпкерлерге
Қожанасыр, Алдар көсе, Шық бермес Шығайбай образы, Асан қайғы,Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
V.Шығармашылық жұмыс: Өздері білетін аңыз әңгімелер туралы айтып, ондағы аңыздың бізге берер қандай қасиеттері бар екендігін айтады.Топпен жұмыс: Өздері туған жерлеріңе байланысты қандай аңыздарды білетіндігі туралы айтады.
VI.сабақты бекіту кезеңдері
«Мен саған сен маған әдісі» арқылы екі топ бір-біріне сұрақ қояды.
VII.Кері байланыс.
«ПОПС» формуласы
VIII.Үй тапсырмасы:
Ұнаған кейіпкерге ой толғау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашык сабак Д.Исабеков "Әпке" драмасы
Күні:
Пәні:қазақ әдебиеті
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Д Исабеков «Әпке» драмасы
Сабақ
мақсаты: 1. Д. Исабековтың «Әпке»
драмасының мазмұнын
меңгерте отырып тақырыбы мен идеясын ашу,
Әпкенің бейнесін таныту;
2. Оқушылардың әдеби дүниетанымын кеңейту
арқылы драмалық шығармаларға қызығушылықтарын арттыру, ой-өрісін, ойлау
белсенділігін, сөйлеу шеберлігін арттыру;
3. Кейіпкерлер іс-әрекетін үлгі ете отырып
бауырмалдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: СТО,талдау.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Сабақ көрнекіліктері:
1. Драмадан үзінді
2.Слайд
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу.
II.Үй тапсырмасын сұрау.(оқушылар өздері дайындап келген көріністерін қояд)
Көрініс көрсету, 6 акт бойынша
II.Топтастару.
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу
III. Түсінік тексеру
1-топ «Туыстар»
Пьесаның тақырыбымен идеясын анықта?
басты кейіпкердің мінезін сипаттау, шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.
-Шығарманың тақырыбы-Адамгершілік,жан жылуы. Жетім балалардың өз беттерінше өмір сүруі.Жанұя мүшелерінің бір-бірімен байланысы.Жастар махаббаты.
-Шығармадағы басты кейіпкер,отбасының тірегі-Қамажай. Ол- үйдің үлкені. Бауырларының бақыты үшін жүмысқа араласпай жағдайларын жасады. Олардың оқып, азамат болуын, өмірден өз орындарын табуына ықпал жасады.Ана орнына ана, әке орнына әке болды. Өзінің жеке өмірінен,махаббатынан бауырлары үшін бас тартты. Қамажайдың мінезі өте жайлы, өзі қарапайым, бауырмал,тәуекел,мейірімді,ақкөңіл жан.
2-топ «Бауырлар»
Кейіпкерлер туралы қандай ой түйдіндер? Қамажай аналық жылулық бере алды ма?
Қысқаша мазмұны.
1.Қамажайдың қонақжайлылығы.
Келгендерді қарсалу жағдайы, ақша жетіксіз,бірақ көңілдері ашық.
2.Адамның білімді жастардың пікір қағысы.
3.Бақыт деген...
4.Жақсы отырысты бұзған-арақ
5.Жанұя жиналысы
6.Үлкен махаббаттан бас тарту немесе
жеңіл қоштасу
7.Гауһардың таңдауы
8.Жанұядағы жаңа қуаныш
9.Қамажайдың Тимурдың көңілін жібітуі
10.Бауырлардың қайта табысуы
11.Омардың диссертацияны қорғауы
12.Бауырлардың өмірден орнын табуы
13.Анасының мерей тойы немесе күту
IV.Жылдам дебат әдісі : Қамажай жақындары үшін өз өмірін арнағаны дұрыс па? әлде бұрыс па?
V.Постер қорғату
1топ
2топ
VI.сабақты бекіту кезеңдері
Екі жақты күнделік:
1)Шығармадан алған әсерім
2)егер мен автор болсам шығарманы қалай аятар едім.
VII.Кері байланыс.
«ПОПС» формуласы
VIII.Үй тапсырмасы:
Ұнаған кейіпкерге ой толғау
Күні:
Пәні:қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Қаирбаева М.Т
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы:Аңыз әңгімелер
Сабақ мақсаты: 1.Аңыз әңгімелер туралы түсініктерін кеңейте отырып, оқушылардың ойлау шеберлігін және сөйлеу мәдениетін арттыру.2.Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық, қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.3.Сабақ барысында оқушылардың білімін бақылау арқылы шығармашылыққа баулу
|
|
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Сабақ көрнекіліктері:
1.Слайд
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу.
II.Үй тапсырмасы:Аңыз әңгімелер «Зуылдақ әдісі арқылы (оқушылар жылдам-жылдам тақырыпты мазмұндайды
III Түсінік тексеру.Тест
1.Аңыз –ауыз әдебиетінің бір саласы бола ала ма?
Жауабы; Иә
2.Жер-су және мекендерге байланысты аңыздар? Жауабы:топонимикалық аңыздар.
3.Әпсана аңыз әңгімеге жата ма?
Жауабы: жатпайды, қияли жағынан ертегіге ұқсас
4.Жиренше шешен,Асан қайғы т.б әр дәуірде өмір сүрген атақты адамдар қандай аңызға жатады?
Жауабы:Тарихи аңыздар
5.Сарыөзен» қандай аңыз түріне жатады?
Жауабы:Күй аңызы
6.Қожанасырдың ең басты қаруы не?
Жауабы : сөз.
7.Зерттеушілердің пікіріне сүйенсек, әлемнің қанша мемлекетінде өз Қожанасыры бар?
Жауабы:24
«Суреттер сөйлейді әдісі» арқылы (әр топ слаидтағы картинаға шағын әңгіме құрайды)
«Баяндамашының кері байланысы» «Бұл әдісте сабаққа деген оқушылардың қызығушылы артады және шығармашылыққа баулиды.
1топ: «Алдар көсе»Қожанасыр туралы
2топ: «Асан қайғы» Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу туралы
IVКейіпкерлер туралы қандай ой түйдіндер?
Екі топ мінездеме береді кейіпкерлерге
Қожанасыр, Алдар көсе, Шық бермес Шығайбай образы, Асан қайғы,Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
V.Шығармашылық жұмыс: Өздері білетін аңыз әңгімелер туралы айтып, ондағы аңыздың бізге берер қандай қасиеттері бар екендігін айтады.Топпен жұмыс: Өздері туған жерлеріңе байланысты қандай аңыздарды білетіндігі туралы айтады.
VI.сабақты бекіту кезеңдері
«Мен саған сен маған әдісі» арқылы екі топ бір-біріне сұрақ қояды.
VII.Кері байланыс.
«ПОПС» формуласы
VIII.Үй тапсырмасы:
Ұнаған кейіпкерге ой толғау
шағым қалдыра аласыз


