Авторы:
Асанова Жамиткуль
Бердалиевна
Мекен
жайы:Жамбыл облысы, Жамбыл
ауданы, Қызылқайнар ауылы КМҚК «Ертөстік»бөбекжай – бақшасы»
тәрбиеші
Білім беру
саласы:Қатынас
Ұйымдастырылған оқу
қызметі: Сөйлеуді дамыту, Көркем
әдебиет,Қоршаған орта,
Шығармашылық
Тақырыбы:«Қыс
кереметі»
Мақсаты: Балалардың қысқы қызықтар
туралы білімдерін
пысықтау.
Сурет бойынша шағын әңгіме құрауға үйрету.Қыс
қызығына деген қызығушылықтарын оята білуге және бір-біріне
мейірімділікпен қарай білуге
тәрбиелеу.
Көрнекіліктері:Бейнеэкран,қыс мезгілінің ерекшеліктері
бейнеленген суреттер, дидактикалық ойындар, ойынға қажетті құрал,
қар кесегі, парақтар, ақ бояу,мақта таяқшалар,сулы шуберектер,
т.б.
Әдіс-тәсілдері:Түсіндіру,әңгімелеу,ойын,сұрақ-жауап,сергіту
жаттығулары,т.б.
Билингвальді
компонент:Қыс – зима-,қар – снег,мұз
- лед
ҰОҚ
барысы:
(слайд бетшелері кезегімен ашылып
тұрады)
Шаттық
шеңбері:
Табиғат біздің
анамыз
Табиғатқа
баламыз
Иіліп сәлем
береміз
Қайырлы таң, қайырлы
күн!
Негізгі
бөлім:
Жұмбақ
Шанамен зырғып
желетін,
Коньки,шаңғы
тебетін,
Аққала жасап
ойнайтын
Бұл қаймезгілі?-деп
ойлайсыңдар.
Қыс
мезгілі.
Қыс мезгілінде ауа-райы қандай
болады?
Қар жауады.Аяз,боран
соғады.
Ендеше,боран соққанды қимылмен қалай
көрсетеміз?
(қолдарын көтеріп
гуілдейді)
Қатты аязда,тоңғанда не
істейміз?
(қолдарын қусырып,аяқтарын
топырлатады)
Ал,шуағын шашып күн шыққанда не
істейсіңдер?
(Алақай!деп қолдарын
көтереді)
Қыста қандай киімдер
киеміз?
Жылы киінеміз.( бас
киім,куртеше,етік,қолғап)
Жарайсыңдар!
Қыс айларын атап
өтейік.
Қыс мезгілінде үш ай бар:
Желтоқсан,Қаңтар,Ақпан
Қыста қардан не жасауға
болады?
Балалар қандай ойын ойнайды?
Балалар не тебеді?
Билингвальды
компонент:
Қыс – зима-,қар – снег-,мұз – лед,аққала -
снеговик
Суретпен
жұмыс:
Балалар,қысмезгілі бізде үш ай қонақта болады.
Бәріміз бейне экранға қарап,сурет бойынша әңгіме
құрайық
Балалар суреттерді әңгімелеп береді,ондағы
балаларға есімдер қойып,іс-әрекеттерін
айтады.
Дидактикалық ойын «Сыңарын
тап»
Ғажайып
сәт:
(Музыкамен ішке қоян
кіреді)
-Сәлеметсіздерме балалар!Сендер мені
білесіңдер ме?Мен,қысқы орманнан қысқа азық жинап жүр едім.
Достарым ойнап жүріп құйрықтарын шатастырып алыпты мен сендерден
көмек сұрап келдім ,сендер менің достарыма көмектесесіңдер
ме?
-Ия,
көмектесеміз
Дидактикалық ойын
«Құйрығын
тап».
Тәрбиеші:
Балалар,қоянға көмек көрсетейік. Аңдардың
құйрықтарын тауып
берейік.
Балалар аңдардың құйрығын тауып
береді
Сергіту сәті «Сұр
қоян»
Шығармашылық
жұмыс
Дәстүрден тыс
жұмыс
Ақшақарлардың суретін мақта
таяқшалары арқылы ,ақ бояуға батырып салады. Балаларды
мадақтау.
Қоян:Балалар келіңдер,менің сендермен ойын ойнағым
келіп тұр.
Балалар екі топқа бөлініп «Қар лақтыру»
ойынын
ойнайды.
«Қар лақтыру»
ойыны.
Шарты:Балалар екі топқа бөлініп, қағаздан жасалған
қарларды бір - біріне
лақтырып ойнайды.
Қоян:
Балалар,жарайсыңдар!Өте жақсы ойнайды
екенсіңдер.Маған қатты ұнады.Маған қайтатын уақыт болды.Ендеше мен
орманға қайтайын, маған көмектескендеріне көп рақмет,мен сендермен
қоштасамын.
Қош ,сау
болыңыздар!
-Сау
бол,Қоян.
Қорытынды
Балалар сендерге бүгінгі оқу
қызметі ұнады ма? Қыс мезгілінде қаншай ай бар екен?Қандай? Бізге
қонаққа кім келді? Шығармашылық орталығында не салдық?
Немен?