Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: Қалиева Г.Ғ |
|||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Атырау облысы, М.Әуезов атындағы №7 орта мектебі |
||||||||||||||||||||
Күні: 13.03.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қалымжанова Арайлым Сейтжанқызы |
||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
||||||||||||||||||||
Сынып: 5 ә |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті. |
||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау; 5.2.2.6 – көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну. |
||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті туралы тыңдайды, оқиды, әңгімелейді, жазады (тыңдалым, оқылым және жазылым дағдылары) |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды ынтымақтастыққа, отансүйгіштікке баулу. «Мәңгілік ел» идеясындағы 3-ші құндылығына сәйкес «зайырлы қоғам және жоғары руханиятқа» тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты |
||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы |
||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу Психологиялық ахуал. Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын писхологиялық ахуал туғызып алайық, яғни сәлемдесу тренингін жасаймыз. Барлығымыз орнымыздан тұрып, шеңбер құрып, бір-бірімізбен құшақ жая амандасамыз (көңілді ән). Енді бір-бірімізге сәттілік тілейміз. Қанекей. Сәттілік! Топқа бөлу Алдарыңыздан не көріп тұрсыздар? Алдарыңызда шар бар. Сол шарды жару арқылы, тобымыздың атын анықтап аламыз. (1,2,3) Ендеше сіздер қызыл түс Қоныстар тобы боласыздар, сары түс сіздер Ескерткіштер тобы боласыздар, көк түс сіздер Жәдігерлер тобы боласыздар |
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Алдыңғы білім 7 мин Жаңа сабақ 15 мин 5 мин
|
«QR код» әдісі. Үй тапсырмасын пысықтау үшін «QR код» әдісін ұсынғым келеді. Алдарыңызға QR код берілген. Сол QR кодты ұялы телефонмен түсіру арқылы сұрақтарға жауап береміз. Іске сәт! 1-сұрақ: «Қаңлы – патшаның аты» деп айтқан ғалым? (Махмұд Қашқари) 2-сұрақ: Қаңлылардың халқының саны қанша? (120 000 отбасы) 3-сұрақ: Үйсіндердің ордасы? (Қызыл Аңғар) 4-сұрақ? Қаңлы мемлекеті қашан ыдырады? (б.з ІІІ-V ғасырларында)
Қ/Б: «Термометр» әдісі. Бүгінгі жаңа сабағымыз «Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті» Бейнежазба Сұрақ: 1. Бұл бейнежазбадан не көрдіңізден балалар? 2. Сонымен балалар үйсіндер мен қаңлыларда өркениеттің дамуына қозғаушы күштерге нелерді жатқызады екенбіз? 3.Ерте көшпелілердің баспанасы қалай аталады екен? Үйсіндер мен қаңлыларда шаруашылық пен колөнер жақсы дамыған. Әсіресе зергерлік, ұсталық өнер, құмыра жасау ісі өркендеген. Оған дәлел менің қолымдағы мына суреттер. Қане бәріміз зер салып қарайықшы. Топтық жұмыс: «Ойталқы» әдісі Қоныстар тобы: Ақтас мәдениеті. Ескерткіштер тобы: Отырар-Қаратау мәдениеті. Жәдігерлер тобы: Жетіасар мәдениеті.
Қ/Б: «Термометр» әдісі Жұптық жұмыс. «Байланысқан сөйлем» әдісі.
Қ/Б: «Термометр» әдісі Жеке жұмыс. «Жауабын тап» әдісі. 1-сұрақ: Сізден сұрақ Қаңлылар Сырдария бойында көптеген ескерткіштер қалдырды соларды атай ғой? (Отырар-Қаратау, Жетіасар) 2-сұрақ: Бейнесұрақ 3-сұрақ: Оқушыдан сұрақ
Қ/Б: «Термометр» әдісі «Әріптер сөйлейді» әдісі Бір оқушы ортаға шығып, қалаған ұяшығын таңдайды. Таңдаған ұяшығында әріп шығады. Сол шыққан әріп бойынша ең алдыменен бүгінгі сабақ бойынша сөз айтып, сол сөз бойынша мағұлмат айту қажет. |
https://www.qrcode-monkey.com/ https://forms.gle/nPqMkU1UuC6Yu1nr9
Үлестірме қағаз, маркерлер
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 мин |
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі
Бағалау «Термометр» әдісі 20/40 – 3 (дайындықты қажет етеді) 60/80 – 4 (жақсы) 90/100 – 5 (өте жақсы)
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |