Қысқа мерзімді жоспар
Биология 8 сынып
|
Бөлім: |
8.2А Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты – жөні: |
Мулдакиева И.Е |
|
Күні: |
24.11.2022 ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты/ бағалау критерийлері: |
*Ескерту: ЕББҚ есту қабілетті бұзылған оқушы бар екенін ескеру механизмін сипаттайды; |
|
Ойлау деңгейі: |
Білу және түсіну. Қолдану. |
|
Алдыңғы білім : |
8.1.3.5. - лимфа жүйесін және қан ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыт/ |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру сәті: Cәлемдесу,жағымды ахуал орнату,сабаққа дайындықтарын тексеру.(құрал-жабдықтары).Оқушыларды топқа бөлу. Қима-қағаздар арқылы. Өткен сабаққа шолу «Сұрақ - жауап» әдісі. 1. Қан неден тұрады? (плазма) 2. Формалы элементтер дегеніміз не? (эротроциттер, лейкоциттер және тромбоциттер) 3. Олардың қызметтері қандай? (Эротроциттер қанға қызыл түс береді, лейкоциттер – микроорганизмдерді жояды, тромбоиттер – қанның ұюын қамтамасыз етеді.) 4. Қанда олар қанша тіршілік етеді? (э-120күн, т -7-10 күн, л – 4-2-4 күн) 5. Қан неге қызыл? (Себебі онда темір атомдары бар.) 6. Гемоглобин дегеніміз не? ( қанда оттегін тасымалдайды) «Филворд» әдісі арқылы жаңа сабақтын тақырыбын анықтау ,сабақ мақсатымен таныстыру |
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпты біледі Қан жасушалары арқылы бірігеді Оқушылар адасқан әріптерді жинақтап сабақ тақырыбын анықтайды |
Мұғалімнің кері байланысы Мадақтау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 15 минут
|
Видео материал көрсету аясында «Оймоншақ» әдісін қолдану
Топтық жұмыс «Есептеу» әдісі. 1топ:Перзентханада екі баланы шатастырып алды (Мысалғы Т және М) Бірінші ата-ананың қан топтары I және IV ал екінші ата-ананың қан топтары II және III. Анализ нәтижесі бойыншаТ да I ші қан тобы ал, М да II ші қан тобы екені анықталды. Балалардың ата-анасын табады. Жауабы: қан топтары I және IV ата-ананың баласы –Т. Ал қан топтары I және III ата-ананың баласы –М 2топ:Ата-анасының қан топтары II және III. Олардың баласында I-ші топты қан болуы мүмкінбе? Жауабы: ия, болуы мүмкін. 3топ:Анасының қан тобы I, ал баласының қан тобы II. Әкесінің қан тобы қандай? Жауабы: II немесе IV топ
|
Оқушылар видеоны көріп бір-бірінің ойларын жалғастырады
Оқушылар қан топтарының үйлесімділігіне қарай отырып есептер шығарады
.
|
Дескриптор: 1.Есептің шартын дұрыс құрайды 2.Есептеулерді дұрыс жүргізеді 3.Ата-анасының қан тобын дұрыс анықтайды
.
|
Қан тобының видео:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Биология 8
сынып Бөлім: 8.2А Заттардың
тасымалдануы Педагогтің аты –
жөні: Мулдакиева
И.Е Күні:
24.11.2022
ж
Сабақтың
тақырыбы: Қан
топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус –
конфликт. Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары: 8.1.3.7 агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін
түсіндіру
Сабақтың мақсаты/
бағалау критерийлері:
адам қан топтарының
тұқымқуалау заңдылықтарын
анықтайды;
резус фактор мен қан
топтарының ерекшеліктерін
анықтайды;
адамның қан тобының және қан
топтарын анықтау
*Ескерту: ЕББҚ
есту қабілетті бұзылған оқушы бар екенін
ескеру механизмін
сипаттайды; Ойлау
деңгейі:
Білу және түсіну.
Қолдану. Алдыңғы
білім
:
8.1.3.5. - лимфа
жүйесін және қан ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара
байланысты сипаттау. Сабақ
барысы
Сабақтың
кезеңі /
уақыт/ Педагогтың
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы 10
минут Ұйымдастыру
сәті: Cәлемдесу,жағымды ахуал
орнату,сабаққа дайындықтарын
тексеру.(құрал-жабдықтары).Оқушыларды топқа бөлу.
Қима-қағаздар арқылы.
Өткен сабаққа
шолу
«Сұрақ -
жауап» әдісі.
1. Қан неден тұрады?
(плазма)
2. Формалы
элементтер дегеніміз не? (эротроциттер, лейкоциттер және
тромбоциттер) 3. Олардың қызметтері қандай? (Эротроциттер қанға
қызыл түс береді, лейкоциттер – микроорганизмдерді жояды,
тромбоиттер – қанның ұюын қамтамасыз
етеді.)
4. Қанда олар қанша
тіршілік етеді? (э-120күн, т -7-10 күн, л – 4-2-4
күн)
5. Қан неге қызыл?
(Себебі онда темір атомдары
бар.)
6. Гемоглобин
дегеніміз не? ( қанда оттегін
тасымалдайды) «Филворд» әдісі арқылы жаңа
сабақтын тақырыбын анықтау ,сабақ мақсатымен
таныстыру
Оқушылар сұраққа
жауап беру арқылы жаңа тақырыпты
біледі
Қан жасушалары
арқылы бірігеді Оқушылар адасқан әріптерді
жинақтап сабақ тақырыбын
анықтайды
Мұғалімнің
кері
байланысы
Мадақтау Қ Р П У Х Ъ А Х О А Н Ы К Й Г Т Е З Н Н Б О Г Р Ф А Л М З А Л З П Б О Д Г Ң Ю Ф О Р Е З У С Т А Т Е Ж Н Ю Ц И Й А Н Т И Г Е Н У Л К У Г Ъ Щ К Ф
Сабақтыңортасы
15
минут
Видео материал
көрсету аясында
«Оймоншақ» әдісін
қолдану
Топтық
жұмыс
«Есептеу»
әдісі.
1топ:Перзентханада екі баланы
шатастырып алды (Мысалғы Т және М) Бірінші ата-ананың қан топтары I
және IV ал екінші ата-ананың қан топтары II және III. Анализ
нәтижесі бойыншаТ да I ші қан тобы ал, М да II ші қан тобы екені
анықталды. Балалардың ата-анасын
табады.
Жауабы: қан топтары I және IV ата-ананың баласы
–Т. Ал қан топтары I және III ата-ананың баласы
–М
2топ:Ата-анасының қан топтары II
және III. Олардың баласында I-ші топты қан болуы
мүмкінбе? Жауабы: ия, болуы
мүмкін.
3топ:Анасының қан тобы I, ал
баласының қан тобы II. Әкесінің қан тобы
қандай? Жауабы: II немесе
IV топ
Оқушылар видеоны
көріп бір-бірінің ойларын
жалғастырады
Оқушылар қан топтарының
үйлесімділігіне қарай отырып есептер
шығарады
.
Дескриптор:
1.Есептің шартын
дұрыс құрайды
2.Есептеулерді дұрыс
жүргізеді
3.Ата-анасының қан
тобын дұрыс анықтайды
.
Қан тобының
видео:
|














