Материалдар / Ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Адал махаббат иелері – Еңлік пен Кебек тақырыбындағы сабақ жоспарым
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Shape1

Түркістан облысы, Созақ ауданы, «Кемелұлы атындағы жалпы білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Оспанова Гүлзат Амантайқызы

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: Қ. Кемелұлы 30.11.2023жыл

Пән: қазақ әдебиеті

Мұғалім: Гүлзат Оспанова Амантайқызы

Сынып: 8 « Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Адал махаббат иелері – Еңлік пен Кебек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;

8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді

көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады


Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал тудыру.

ІІ. Қызығушылықты ояту

«Жасырын кейіпкер» әдісі

Ортаға өз қалауымен бір оқушы шақырылады. Мұғалім оқушының маңдайына стикерге жазылған дастандағы кейіпкердің атын жапсырады. Қалған оқушылар кейіпкердің есімін айтпай, портреті, іс-әрекеті, туыстық қарым-қатынасы т.б. арқылы жұмбақтап сипаттайды. Маңдайына стикер жабыстырылған оқушы кейіпкердің кім екенін табуға тырысады.


Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.

Ортаға өз қалауымен бір оқушы шақырылады.Оқушының маңдайына стикерге жазылған дастандағы кейіпкердің аты жапсырылады. Қалған оқушылар кейіпкердің есімін айтпай, портреті, іс-әрекеті, туыстық қарым-қатынасы т.б. арқылы жұмбақтап сипаттайды. Маңдайына стикер жабыстырылған оқушы кейіпкердің кім екенін табуға тырысады.





ҚБ











Қима қағаздар

Сабақтың ортасы 10мин





















15мин


































































10мин








ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Әңгіме кестесі. Оқушылар шығармадан кейіпкерлерге берілген тура және жанама мінездемелерді теріп жазады.

Кейіпкерлер

Тура мінездеу

Жанама мінездеу


Еңлік




Кебек




Кеңгірбай (Қабекең)




Қараменде




Нысан абыз




Көбей




Дескриптор:

  • кейіпкерге тән тура/жанама мінездеулерді анықтайды;

  • кейіпкер мінезін беріп тұрған тілдік тәсілді түсіндіреді.

ҚБ

2- тапсырма Образдық талдау. Топтық жұмыс.

1-топ. Кейіпкер іс-әрекеті, сөз саптау, ойлау ерекшеліктеріне шығармадан дәлелдер келтіре отырып, Кебек образын ашыңыз.

Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы


Кебек қандай образ?

Кейіпкердің

іс-әрекеті

Сөз саптасы, ойлау ерекшеліктері





Дескриптор:

-Кейіпкер іс-әрекеті, сөз саптау, ойлау ерекшеліктеріне шығармадан дәлелдер келтіреді;

- Кейіпкер образын ашады.

ҚБ

2-топ. Кейіпкердің басқалармен диалогы, кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелерді тауып, шығармадан дәлелдер келтіріп, Еңлік образын ашыңыз.

Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы



Еңлік қандай образ?

Диалогтағы кейіпкер бейнесі

Кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелер





Дескриптор:

  • Кейіпкердің басқалармен диалогін анықтайды;

  • кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелерді табады;

  • Кейіпкер образын ашады.

ҚБ

3-топ. Кейіпкердің басқалармен қарым-қатынасы, қақтығысы, қоршаған ортаға көзқарасына шығармадан дәлелдер келтіріп, Кеңгірбай (Қабекең) би бейнесін ашыңыз.

Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы



Кеңгірбай (Қабекең) би қандай образ?

Кейіпкердің басқалармен қарым-қатынасы, қақтығысы


Қоршаған ортаға көзқарасы




Дескриптор:

  • Кейіпкердің басқалармен қарым-қатынасы, қақтығысы, қоршаған ортаға көзқарасына шығармадан дәлелдер келтіріп дәлелдейді;

  • Кейіпкер образын ашады.

ҚБ

4-топ. Кейіпкердің адами қасиетін анықтау, оның оқырманға әсеріне шығармадан дәлелдер келтіре отырып, Нысан абыз образын ашыңыз.

Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы


Нысан абыз қандай образ?

Кейіпкердің адами қасиеттерін анықта

Кейіпкердің ұнамды қасиетінің оқырманға әсері





Дескриптор:

  • Кейіпкердің адами қасиетін анықтайды;

  • оның оқырманға әсеріне шығармадан дәлелдер келтіре отырып талдап түсіндіреді;

  • Кейіпкер образын ашады.


3- тапсырма 1топ Сюжеттік композициялық талдау 2- топ Құрылысына қарай талдау 3- топ Топтастыру 4- топ Поэмада кездесетін салт- дәстүрлерді табу, мағынасын ашу

Рисунок 1

Жеті атаға дейін қыз алыспау- халқымыздың «Жеті атаға дейін қыз алыспайтын» игі дәстүрі бар. Бұл – қан тазалығымен қоса ,ертең дүниеге келетін ұрпақтың физиология мен психологиялық жағынан дені сау ұрпақ болуының бірден -бір кепілі.

Бастаңғы- әке-шешесі үйде жоқта қыз-бозбала мал сойып, құрбыларын жинайды

. Ұрын келу-күйеу жігіт қыздың жеңгелеріне сый-сияпат беріп, айттырған қыздың ауылына жасырын келуі

. Барымта ─ жауласқан екі рудың бірінің-бірі мал-мүлкін іштен тартып алып, кек қайтаруы. Атастырып қою-«бесік құда», ұл мен қызды бесіктен шықпай, бір-бірімен атастырып қою,


ҚБ

Оқушылар шығармадан кейіпкерлерге берілген тура және жанама мінездемелерді теріп жазады.












Кейіпкер іс-әрекеті, сөз саптау, ойлау ерекшеліктеріне шығармадан дәлелдер келтіреді;

Кейіпкер образын ашады.


Кейіпкердің басқалармен диалогін анықтайды;

Кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелерді табады;






Кейіпкер образын ашады.































Кейіпкердің адами қасиетін анықтайды;

Оның оқырманға әсеріне шығармадан дәлелдер келтіре отырып талдап түсіндіреді;

Кейіпкер образын ашады.




















ҚБ










ҚБ











ҚБ
















ҚБ









ҚБ






Топтар орындаған жұмыстарын комментарий жазу арқылы бағалайды.



Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!





8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



Кестелер














Сызбалар
































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!