Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақстан Республикасы оқу-ағарту министрлігі
«Ә.Қастеев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: ұйғыр тілі
Бөлім: |
6-бөлүм: Хиял алими
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Иминова Нигара Рахимжановна |
|||||
Күні: |
23.01.2024ж |
|||||
Сынып: 5 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Илмий фантастика қирали |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.4.1 тирәк сөзләр вә йетәкчи соаллар арқилиқ асасий ойни ениқлаш; 5.4.2.1 созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи, боғумларниң тәләппузи, кирмә, қисқартилған сөзләрниң тәләппузи қанунийәтлиригә мувапиқ тәләппуз қилишни билиш; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Билим алғучилар тирәк сөзләр вә йетәкчи соаллар арқилиқ асасий ойни ениқлайду; созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи сөзләрниң тәләппузи қанунийәтлиригә мувапиқ тәләппуз қилишни билиду; |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Дәрисниң беши 2 минут Уюштуруш пәйти: |
Уюштуруш пәйти: 1. Оқуғучилар билән саламлишиш, түгәлләш. 2. Психологиялиқ атмосферини қелиплаштуруш. 3. Дәрис мавзуси вә мәхсити билән тонуштуруш |
Саламлишиш Оқуғучилар бир-биригә яхши тиләк ейтиш арқилиқ йеқимлиқ атмосферини қелиплаштуриду. Мәхсити: Оқуғучиларда идея яки тиләк ипадиләш, тиңшаш иқтидарини тәрәққий әттүрүшкә йөнилиш бериш, шундақла барлиқ оқуғучиларни қатнаштуруш арқилиқ оқутуш вәзийәтләрни тәңләштүрүш. Оқуғучиларни дәрис мавзуси вә мәхсити билән тонуштуриду |
Үнүмлиги: Оқуғучини бир-биригә тиләк ейтиш арқилиқ йеқинлаштуриду, көңүл-кәйпиятини көтириду, қериндашлиқни ойғитиду |
Дәрислик, иш дәптәрлири |
||
Өткән мавзуни әскә чұшириш 5 минут |
Тор бетидин роботлар тоғрисида 5 рәқәм бар жүмлә йезиш |
Тор бетидин роботлар тоғрисида 5 рәқәм бар жүмлә язиду |
Шәкилләндүргүчи баһалаш: Өз ойини дурус билдүрүп, тәһлил қилишқа паал қатнашқан оқуғучини рәғбәтләндүрүш. Дескриптор Робот тоғрисида жүмлини тапиду-1балл 5 Дегән рәқәмни пайдилиниду-1балл |
|
||
Дәрисниң оттури 33 минут |
Тиңшаштин авалқи тапшурма: 1-тапшурма Инсан фантазияси һәқиқәткә айланмақта 2-тапшурма
а) Төвәндә берилгән мәтинләрни 2 топқа бөлүнүп, диққәт билән оқуңлар. ә) Һәрбир топ өз алдиңларға мәтиндики асасий әхбаратларни ениқлайдиған тирәк сөзләрни тепиңлар вә соалларни түзүңлар. 3-тапшурма Созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи сөзләрниң тәләппузи қанунийәтлиригә мувапиқ сөзләрни дурус тәләппуз қилиңлар Ба,тапшуди,бәди,көтәди,яғанчи,ишти,бади,көди,чақади,қача,адәмлә,оқуғучила,партила,тахтила,китапла,дәптәрлә «Квест» уссули бойичә соалларға жавап бериңлар
|
Оқуғучилар өзлириниң фантазиялири сүрәт арқилиқ йәткүзиду Оқуғучилар мәтиндики асасий әхбаратларни ениқлайдиған соалларни түзиду, тирәк сөзләрни тапиду. Созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи сөзләрниң тәләппузи қанунийәтлиригә мувапиқ сөзләрни дурус тәләппуз қилиду «Квест» уссули бойичә соалларға жавап бериду |
Дескриптор Сүрәт сизиду -1балл Дәлил кәлтүриду-1балл Дескриптор Мәтиндики асасий әхбаратларни ениқлайдиған соалларни түзиду1б Тирәк сөзләрни тапиду-1балл Дескриптор Созуқ, үзүк тавушлар тәләппузи сөзләрниң тәләппузини билиду-2 балл Сөзләрни дурус тәләпуз қилиду -2 балл |
|
||
Дәрисниң ахири Рефлексия 3 минут Өй тапшурмиси Баһалаш 2 минут |
Дәрисни «Әкси бағлиниш билети» елиш арқилиқ йәкүнлиниду Оқуғучилар дәристин алған тәсирати билән бөлүшиду Өйгә тапшурма: 98 бәт 8-тапшурма |
|
Муәллим оқуғучиларниң қатнашқан паалчанлиғиға қарап 1-10 пайлиқ система бойичә һәр бир оқуғучиниң өзигә тегишлик пайини қоюп баһалайду |
|