|
Бөлім тақырыбы: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Ясауи: «Даналық кітабы» (хикметтер) |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады; |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту. «Айналма жеңілдік» 1.Үй тапсырмасын орындамау; 2. Қалаған орынға отыру; 3. Мұғалімнің сыйы +1 балл Үй жұмысын сұрау. Қожа Ахмет Ясауи туралы білгендеріңді «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы түсіндіру - 1 балл Ойтүрткі.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып, үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Мұғалімнің қолдауы» |
8-сынып қазақ әдебиеті https://ru.piliapp.com/random/wheel/
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
ІІ. Мағынаны тану. 1-Тапсырма. Жеке жұмыс 2-Тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарыңызды жазыңыздар.
2-топ: «Жазушының қойын дәпттері» әдісі арқылы төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдаңыздар. 1. Не туралы сөйлестік? 2. Не туралы жаздық? 3. Қандай шешімге келдік?
3-топ: Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазыңдар. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасаңыздар.
2-Тапсырма. Жұппен жұмыс «Бургер» әдісі арқылы Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Және де, шығармадан нақты үзінділерді келтіре отырып, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашыңдар.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «ПОПС» формуласымен өз көзқарасыңды шығаармадан үзінді алып дәлелде. - «Диуани хикмет» кітабындағы өлең жолдары не себепті құнды деп ойлайсыңдар? Өз ойларыңды дәлелдеңдер.
1. Менің ойымша,... 2. Себебі,... 3. Мынадай дәлелім бар,.... 4. Қорытындылай келе,....
|
«Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарын жазады 2-топ: «Жазушының қойын дәпттері» әдісі арқылы төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды. 3-топ: Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазады. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасайды.
Оқушылар, «Бургер» әдісі арқылы Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Және де, шығармадан нақты үзінділерді келтіре отырып, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.
Оқушылар, «ПОПС» формуласымен өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді. - «Диуани хикмет» кітабындағы өлең жолдары не себепті құнды деп ойлайсыңдар? Сұрақ бойынша өз ойларын дәлелдейді. |
Дескриптор: 3 балл - өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарын жазады - төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды. - Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазады. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасайды.
Дескриптор: 3 балл - Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Сұраққа жауап береді. - шығармадан нақты үзінділерді келтіреді. - шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.
Дескриптор: 4 балл - «ПОПС» формуласымен өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді - Сұрақ бойынша өз ойларын дәлелдейді. - Сұрақтарға нақты жауап береді. - Сұрақты өз ойымен қорытындылайды
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау» парағы Үй жұмысы: 36 бет, «Имандылық – адам бойындағы ең ізгі қасиет» тақырыбында эссе жазыңдар |
|
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Бөлім тақырыбы: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Ясауи: «Даналық кітабы» (хикметтер) |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады; |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту. «Айналма жеңілдік» 1.Үй тапсырмасын орындамау; 2. Қалаған орынға отыру; 3. Мұғалімнің сыйы +1 балл Үй жұмысын сұрау. Қожа Ахмет Ясауи туралы білгендеріңді «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы түсіндіру - 1 балл Ойтүрткі.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып, үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Мұғалімнің қолдауы» |
8-сынып қазақ әдебиеті https://ru.piliapp.com/random/wheel/
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
ІІ. Мағынаны тану. 1-Тапсырма. Жеке жұмыс 2-Тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарыңызды жазыңыздар.
2-топ: «Жазушының қойын дәпттері» әдісі арқылы төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдаңыздар. 1. Не туралы сөйлестік? 2. Не туралы жаздық? 3. Қандай шешімге келдік?
3-топ: Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазыңдар. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасаңыздар.
2-Тапсырма. Жұппен жұмыс «Бургер» әдісі арқылы Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Және де, шығармадан нақты үзінділерді келтіре отырып, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашыңдар.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «ПОПС» формуласымен өз көзқарасыңды шығаармадан үзінді алып дәлелде. - «Диуани хикмет» кітабындағы өлең жолдары не себепті құнды деп ойлайсыңдар? Өз ойларыңды дәлелдеңдер.
1. Менің ойымша,... 2. Себебі,... 3. Мынадай дәлелім бар,.... 4. Қорытындылай келе,....
|
«Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарын жазады 2-топ: «Жазушының қойын дәпттері» әдісі арқылы төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды. 3-топ: Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазады. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасайды.
Оқушылар, «Бургер» әдісі арқылы Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Және де, шығармадан нақты үзінділерді келтіре отырып, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.
Оқушылар, «ПОПС» формуласымен өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді. - «Диуани хикмет» кітабындағы өлең жолдары не себепті құнды деп ойлайсыңдар? Сұрақ бойынша өз ойларын дәлелдейді. |
Дескриптор: 3 балл - өлеңнен үзінді келтіре отырып автор бейнесіне өз көзқарастарын жазады - төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, келтірілген үзінділерден автор мен кейіпкерлердің қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды. - Шығармадан ең маңызды үзінділерді көшіріп жазады. Ондағы маңызды эпизодттарға кесте бойынша негіздеме жасайды.
Дескриптор: 3 балл - Ахмет Ясауидің бұл шығармасы неліктен «Даналық кітабы» деп аталған? Сұраққа жауап береді. - шығармадан нақты үзінділерді келтіреді. - шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.
Дескриптор: 4 балл - «ПОПС» формуласымен өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді - Сұрақ бойынша өз ойларын дәлелдейді. - Сұрақтарға нақты жауап береді. - Сұрақты өз ойымен қорытындылайды
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау» парағы Үй жұмысы: 36 бет, «Имандылық – адам бойындағы ең ізгі қасиет» тақырыбында эссе жазыңдар |
|
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















