№6 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 А.Қыраубаева атындағы орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
2-тоқсан
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
М.Турежанова |
|
|
Күні: |
22.11.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз Р мен Л |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренеді; Мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу
Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі
“ Тіл ұстарту” әдісі. Ра-ра-ра Айжан, шашыңды тара Ла-ла-ла Алматы әсем қала Осыған ұқсас өзің ойлап көр. |
Оқушы арнайы педагогпен амандасады. “ Тіл ұстарту” әдісін қайталайды. Ұқсас сөздер ойлап табады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Дауыссыз Р мен Л» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренетің боласың. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгересің.
Өткен тақырыпты еске түсіреміз:
Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушы сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Өткен тақырып бойынша ережелерді еске түсіреді. |
Жарайсың! |
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Сөздерді оқы. Рәсім, рақым, лашын, лағыл, рең, лебіз, лайық, лауазым, рауғаш, лезде. Сұрақтарға жауап бер:
ЕСІҢЕ САҚТА! Сөз басында л, р әріптерінің алдында ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас |
Оқушы мәтінді оқып, орны ауыстырылып берілген бөліктерден қайта мәтін құрайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Тамаша! |
Эл. тақтамен
|
|
|
Жаңаны қолдану әдісі. Интерактивті тапсырманы электронды оқулық арқылы орындау. 2-тапсырма. Көп нүктенің орнына жақшадағы сөздердің дұрысын қой.
|
Оқушы сөйлемдерді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Ребусты шеш. Шешуіндегі гүлді сипаттап жаз.
Тірек сөздер: Қызыл түсті, хош иісті, әдемі, қыздар үшін ең жағымды сыйлық, тікенекті, исі жағымсыз, көріксіз, ала түсті, ұнамсыз. Сыныпта көңілді ахуал тудыру. https://www.youtube.com/watch?v=e_i716uzZn0 |
Оқушы ребустарды шешеді. Жауабындағы гүлді сипаттап жазады. |
Керемет! |
Тақтамен Суретпен жұмыс. Қиынды қағаздар
|
|
|
Тақтамен жұмыс. 4-тапсырма. Бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздер тауып жаз.
|
Оқушы бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздерді тауып жазады. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Сөздік диктант. Іле, ілгіш, ілгек, ілгері, ілесу, ылди, ылғал, ырыс, ірімшік, ірі, ылғи. Бүгінгі сабақта дауыссыз р, л дыбыстарының емлесін сақтап жазуды және мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды үйрендің. |
Оқушы сөздік диктантты жазады. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Смайлик».
|
Оқушы сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Жарайсың! |
3 д ручкамен |
|
Үй тапсырмасы |
|
Оқушы үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауыссыз Л мен Р
Дауыссыз Л мен Р
№6 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 А.Қыраубаева атындағы орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
2-тоқсан
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
М.Турежанова |
|
|
Күні: |
22.11.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз Р мен Л |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренеді; Мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу
Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі
“ Тіл ұстарту” әдісі. Ра-ра-ра Айжан, шашыңды тара Ла-ла-ла Алматы әсем қала Осыған ұқсас өзің ойлап көр. |
Оқушы арнайы педагогпен амандасады. “ Тіл ұстарту” әдісін қайталайды. Ұқсас сөздер ойлап табады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Дауыссыз Р мен Л» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренетің боласың. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгересің.
Өткен тақырыпты еске түсіреміз:
Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушы сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Өткен тақырып бойынша ережелерді еске түсіреді. |
Жарайсың! |
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Сөздерді оқы. Рәсім, рақым, лашын, лағыл, рең, лебіз, лайық, лауазым, рауғаш, лезде. Сұрақтарға жауап бер:
ЕСІҢЕ САҚТА! Сөз басында л, р әріптерінің алдында ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас |
Оқушы мәтінді оқып, орны ауыстырылып берілген бөліктерден қайта мәтін құрайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Тамаша! |
Эл. тақтамен
|
|
|
Жаңаны қолдану әдісі. Интерактивті тапсырманы электронды оқулық арқылы орындау. 2-тапсырма. Көп нүктенің орнына жақшадағы сөздердің дұрысын қой.
|
Оқушы сөйлемдерді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Ребусты шеш. Шешуіндегі гүлді сипаттап жаз.
Тірек сөздер: Қызыл түсті, хош иісті, әдемі, қыздар үшін ең жағымды сыйлық, тікенекті, исі жағымсыз, көріксіз, ала түсті, ұнамсыз. Сыныпта көңілді ахуал тудыру. https://www.youtube.com/watch?v=e_i716uzZn0 |
Оқушы ребустарды шешеді. Жауабындағы гүлді сипаттап жазады. |
Керемет! |
Тақтамен Суретпен жұмыс. Қиынды қағаздар
|
|
|
Тақтамен жұмыс. 4-тапсырма. Бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздер тауып жаз.
|
Оқушы бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздерді тауып жазады. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Сөздік диктант. Іле, ілгіш, ілгек, ілгері, ілесу, ылди, ылғал, ырыс, ірімшік, ірі, ылғи. Бүгінгі сабақта дауыссыз р, л дыбыстарының емлесін сақтап жазуды және мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды үйрендің. |
Оқушы сөздік диктантты жазады. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Смайлик».
|
Оқушы сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Жарайсың! |
3 д ручкамен |
|
Үй тапсырмасы |
|
Оқушы үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз






















