|
Бөлім |
Заттардың және олардың қасиеттері. Ауа мен су |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттар қандай болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1заттың қасиетіне байланысты
қолдану аясын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттың қандай түрін болатынын біледі Түрлі үдеріс кезінде заттардың заттардың қасиетінін өзгеретінін түсінеді. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтайды - заттардың неден жасалғанын және қандай қасиеттері барын зерттеп,анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
Психологиялық ахуал Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу; - Қайырлы таң, көздерім! -Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). -Қайырлы таң, құлақтарым! -Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). -Қайырлы таң, қолдарым! -Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). -Қайырлы таң, аяқтарым! -Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). -Қайырлы таң, ұстазым! -Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады)
Оқушыларды топқа бөлу: «Астаудағы бауырсақтар» әдісі 1 – топ:Дарындылар 2-топ:Ақылдылар 3-топ: Алғырлар
Балалар,біздің сабаққа робот қонаққа келді.Сіздерге айтары бар екен.Тыңдап көреміз бе?
Олай болса роботтың тапсырмаларын орындауға дайыңсыңдар ма? Ең алдымен сабағымызды бастамас бұрын өткен сабақты еске түсірейік. Қандай ақпаратты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз
«Кинометафора » әдісін қолдану арқылы бейнеүзінді көрсету
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады
Ой қозғау «Жедел жауап» әдісі Екі ыдыстағы суды салыстыр.Қай стақандағы судың құрамы таза? Ойыңды түсіндір Дескриптор : - Суреттерді салыстырады; - Сурет бойынша қорытынды жасайды
Таза зат дегеніміз не? Қоспа дегеніміз не? Білімді аралық бекіту.( түсіну) Оқулықтағы мәтінді оқу. Мәтіндегі ақпаратты зерттеу жұмысы бойынша жасаған қорытындыларымен (әңгімелерімен) салыстыру.
Таза зат – табиғатта өте сирек кездеседі. Олар бір ғана заттан тұрады Мысалы: Алтын, көмір, мақта таза затқа жатады себебі біз оны сол күйінде пайдалана береміз. Біз таза деп ойлайтын ауыз судың өзі таза зат емес, оның құрамында түрлі тұздар болады. Ал таза су алу үшін оны арнайы құрылғыдан өткізеді. Мұны тазартылған немесе тистельденген су деп атайды.
Табиғаттағы заттардың барлығы дерлік түлі заттардың жиынтығынан тұрады. Оларды Қоспа дейді. Қоспа әртүрлі бөлшектерден құралған зат. Мысалы ауа газдардың қоспасы күнделікті өмірде қолданатын тұрмыстық заттар, киім кешектердің құрамында әртүрлі заттар болады.
|
Бір-бірімен амандасады
Топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын орындайды
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Сұраққа жауап беріп,ойларын ортаға салады
Бейнеүзінді көрсету |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!»
ою арқылы бағаланады
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 б |
Астаудағы бауырсақтар
Презентация
Оқулық 54- 55 беттер
Екі стақанға құйылған су, үлкейткіш әйнек сурет |
||
|
Сабақтың ортасы 15минут
15 минут
|
1-тапсырма Топтық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Зертте
Қоспаның құрамындағы заттарды бөліп алуға бола ма? Қажетті заттар:ағаш үгіндісі, лимон қышқылы,темірлер,су Дескриптор: -қоспаның құрамындағы заттарды бөліп алуға бола ма деген сұрақтың жауабын зерттейді(1б) -зерттеу барысын анықтап,тұжырым жасайды(1б)
2 тапсырма Ұжымдық жұмыс Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап бер. 1.Темірден балғаны қалай жасайды? 2.Көжені қалай жасайды? 3.Балмұздақ қандай өзгеріске түсті? Неліктен? 4.Қамырды қалай жасайды? 5.Заттардың барлығын қайнату,еріту,балқыту мүмкін бе? 6.Неліктен? 7.Заттардың осындай үдеріске түсуін олардың қасиетіне жатқызуға бола ма?
Дескриптор: -бірінші сұраққа жауап береді(1б) - екінші сұраққа жауап береді(1б) - үшінші сұраққа жауап береді(1б) - төртінші сұраққа жауап береді(1б) - бесінші сұраққа жауап береді(1б) - алтыншы сұраққа жауап береді(1б) - жетінші сұраққа жауап береді(1б)
|
Қажетті заттармен зерттеу жұмысын жүргізіп сұрақтарға жауап береді.
Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап береді
Қойылған сұрақтарға жауап бреді
|
ҚБ:
1балл 1балл
ҚБ:
1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл
Барлығы: 10балл
|
Оқулық 54-55-бет Стақан ағаш үгіндісі, лимон қышқылы,темірлер, су
Оқулық
54-55 бет
|
||
|
Сабақтың аяғы 7 минут |
Кері байланыс «Сандық» әдісі арқылы Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгендігі туралы ақпаратты тілек ағашына жабыстырады Үйге тапсырма:56-57 б оқу |
Кері байланыс береді |
Жарайсыңдар! |
Үйге тапсырма 56-57 бет, түсініп оқу |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
ашық сабақ
|
Бөлім |
Заттардың және олардың қасиеттері. Ауа мен су |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттар қандай болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1заттың қасиетіне байланысты
қолдану аясын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттың қандай түрін болатынын біледі Түрлі үдеріс кезінде заттардың заттардың қасиетінін өзгеретінін түсінеді. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтайды - заттардың неден жасалғанын және қандай қасиеттері барын зерттеп,анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
Психологиялық ахуал Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу; - Қайырлы таң, көздерім! -Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). -Қайырлы таң, құлақтарым! -Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). -Қайырлы таң, қолдарым! -Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). -Қайырлы таң, аяқтарым! -Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). -Қайырлы таң, ұстазым! -Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады)
Оқушыларды топқа бөлу: «Астаудағы бауырсақтар» әдісі 1 – топ:Дарындылар 2-топ:Ақылдылар 3-топ: Алғырлар
Балалар,біздің сабаққа робот қонаққа келді.Сіздерге айтары бар екен.Тыңдап көреміз бе?
Олай болса роботтың тапсырмаларын орындауға дайыңсыңдар ма? Ең алдымен сабағымызды бастамас бұрын өткен сабақты еске түсірейік. Қандай ақпаратты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз
«Кинометафора » әдісін қолдану арқылы бейнеүзінді көрсету
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады
Ой қозғау «Жедел жауап» әдісі Екі ыдыстағы суды салыстыр.Қай стақандағы судың құрамы таза? Ойыңды түсіндір Дескриптор : - Суреттерді салыстырады; - Сурет бойынша қорытынды жасайды
Таза зат дегеніміз не? Қоспа дегеніміз не? Білімді аралық бекіту.( түсіну) Оқулықтағы мәтінді оқу. Мәтіндегі ақпаратты зерттеу жұмысы бойынша жасаған қорытындыларымен (әңгімелерімен) салыстыру.
Таза зат – табиғатта өте сирек кездеседі. Олар бір ғана заттан тұрады Мысалы: Алтын, көмір, мақта таза затқа жатады себебі біз оны сол күйінде пайдалана береміз. Біз таза деп ойлайтын ауыз судың өзі таза зат емес, оның құрамында түрлі тұздар болады. Ал таза су алу үшін оны арнайы құрылғыдан өткізеді. Мұны тазартылған немесе тистельденген су деп атайды.
Табиғаттағы заттардың барлығы дерлік түлі заттардың жиынтығынан тұрады. Оларды Қоспа дейді. Қоспа әртүрлі бөлшектерден құралған зат. Мысалы ауа газдардың қоспасы күнделікті өмірде қолданатын тұрмыстық заттар, киім кешектердің құрамында әртүрлі заттар болады.
|
Бір-бірімен амандасады
Топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын орындайды
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Сұраққа жауап беріп,ойларын ортаға салады
Бейнеүзінді көрсету |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!»
ою арқылы бағаланады
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 б |
Астаудағы бауырсақтар
Презентация
Оқулық 54- 55 беттер
Екі стақанға құйылған су, үлкейткіш әйнек сурет |
||
|
Сабақтың ортасы 15минут
15 минут
|
1-тапсырма Топтық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Зертте
Қоспаның құрамындағы заттарды бөліп алуға бола ма? Қажетті заттар:ағаш үгіндісі, лимон қышқылы,темірлер,су Дескриптор: -қоспаның құрамындағы заттарды бөліп алуға бола ма деген сұрақтың жауабын зерттейді(1б) -зерттеу барысын анықтап,тұжырым жасайды(1б)
2 тапсырма Ұжымдық жұмыс Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап бер. 1.Темірден балғаны қалай жасайды? 2.Көжені қалай жасайды? 3.Балмұздақ қандай өзгеріске түсті? Неліктен? 4.Қамырды қалай жасайды? 5.Заттардың барлығын қайнату,еріту,балқыту мүмкін бе? 6.Неліктен? 7.Заттардың осындай үдеріске түсуін олардың қасиетіне жатқызуға бола ма?
Дескриптор: -бірінші сұраққа жауап береді(1б) - екінші сұраққа жауап береді(1б) - үшінші сұраққа жауап береді(1б) - төртінші сұраққа жауап береді(1б) - бесінші сұраққа жауап береді(1б) - алтыншы сұраққа жауап береді(1б) - жетінші сұраққа жауап береді(1б)
|
Қажетті заттармен зерттеу жұмысын жүргізіп сұрақтарға жауап береді.
Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап береді
Қойылған сұрақтарға жауап бреді
|
ҚБ:
1балл 1балл
ҚБ:
1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл
Барлығы: 10балл
|
Оқулық 54-55-бет Стақан ағаш үгіндісі, лимон қышқылы,темірлер, су
Оқулық
54-55 бет
|
||
|
Сабақтың аяғы 7 минут |
Кері байланыс «Сандық» әдісі арқылы Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгендігі туралы ақпаратты тілек ағашына жабыстырады Үйге тапсырма:56-57 б оқу |
Кері байланыс береді |
Жарайсыңдар! |
Үйге тапсырма 56-57 бет, түсініп оқу |
||
шағым қалдыра аласыз


















