|
Бөлім: |
Толғауы тоқсан қызыл тіл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды. -шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І. Ұйымдастыру Оқушылармен амандасады, түгендейді. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады, үй тапсырмасын қайталайды. -Зар заман ақындарының шығармаларындағы тақырып не? -Зар заман жырлары қоғамдағы қандай мәселелерді көтерді -Зар замандағы халықтың әлеуметтік, рухани жағдайы қандай болды? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім үй тапсырмасын қорытындылап, сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Анықтама бұрышы
|
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Зар заман жырдағы елдің әлеуметтік, рухани жағдайын айтады. Гуманизм ұғымымен танысады, еске түсіреді |
Мақтау Мадақтау
1-10 балл |
Оқулық
Жұмыс дәптері
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
ЕБҚ тапсырмасы Толғаудан мағынасы қарама қарсы сөздері бар сөйлемдерді тауып, көшіріп жаз. |
Мәтінді оқып, лирикалық тұлғаның ішкі болмысын бағыттар бойынша талдау жасайды, сұраққа жауап жазады.
Ақын қолданған поэтикалық антонимдер қатарын анықтай отырып, жырдың көркемдік ерекшелігін көрсетеді.
Жырдан “Зар заман” белгілерін көрсететін жолдарды анықтап, түсінік береді
Әр қайталау түріне сәйкес мысалды дәл сәйкестендіреді.
|
Дескриптор:
1. Мәтінді түсініп оқиды; 2. Лирикалық тұлғаның ішкі сезімі мен күйін анықтайды; 3. Лирикалық кейіпкердің ойы мен дүниетанымын бағыттар бойынша талдайды.
Дескриптор:
1. Өлеңнен поэтикалық антонимдерді табады; 2. Антонимдердің мағынасын түсіндіреді; 3. Антонимдер арқылы ақынның көркемдік ойын, идеялық мақсатын анықтайды; 4. Жырдың көркемдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Дескриптор:
1. Жырдан «Зар заман» ағымының белгілерін білдіретін жолдарды табады; 2. Анықталған жолдарға тарихи-әлеуметтік тұрғыдан түсінік береді.
Дескриптор:
1. Өлеңнен қайталау түрлерін ажыратады; 2. Әр қайталау түріне сәйкес мысалды дәл сәйкестендіреді;
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
Үйге: СКТ |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЖАУАПТАР
|
Бағыт |
Сұрақ |
Жауап үлгісі |
|
Ішкі сезім әлемі |
Ақын не үшін «қорқамын» дейді? |
Ол қоғамдағы әділетсіздік пен рухани азғындықтан қорқады. |
|
Адамгершілік ұстанымы |
Ақын қандай қасиеттерді жоғары қояды? |
Адалдық, имандылық, бауырмалдық, әділдік. |
|
Қоғамға қатысы |
Ол өз дәуірінің қандай мәселесін көтеріп отыр? |
Адам мен заман арасындағы қайшылық, рухани құндылықтардың жойылуы. |
|
Гуманистік ой |
Ақынның арманы қандай? |
Таза ниетті, иманды, бір-бірін сыйлайтын қоғам орнауы. |

|
Үзінді |
Автордың жеке қасиеттері |
Автор бейнесі |
|
Зар,зар заман, зар заман, |
|
|
|
Әуелгі қорлар зор болды, |
|
|
|
Кәріңді көрдің піріңдей, |
|
|
|
Зар заман дәуірінің қиыншылығы |
Халықтың болашаққа деген сенімі |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
ашық сабақ
|
Бөлім: |
Толғауы тоқсан қызыл тіл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды. -шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І. Ұйымдастыру Оқушылармен амандасады, түгендейді. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады, үй тапсырмасын қайталайды. -Зар заман ақындарының шығармаларындағы тақырып не? -Зар заман жырлары қоғамдағы қандай мәселелерді көтерді -Зар замандағы халықтың әлеуметтік, рухани жағдайы қандай болды? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім үй тапсырмасын қорытындылап, сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Анықтама бұрышы
|
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Зар заман жырдағы елдің әлеуметтік, рухани жағдайын айтады. Гуманизм ұғымымен танысады, еске түсіреді |
Мақтау Мадақтау
1-10 балл |
Оқулық
Жұмыс дәптері
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
ЕБҚ тапсырмасы Толғаудан мағынасы қарама қарсы сөздері бар сөйлемдерді тауып, көшіріп жаз. |
Мәтінді оқып, лирикалық тұлғаның ішкі болмысын бағыттар бойынша талдау жасайды, сұраққа жауап жазады.
Ақын қолданған поэтикалық антонимдер қатарын анықтай отырып, жырдың көркемдік ерекшелігін көрсетеді.
Жырдан “Зар заман” белгілерін көрсететін жолдарды анықтап, түсінік береді
Әр қайталау түріне сәйкес мысалды дәл сәйкестендіреді.
|
Дескриптор:
1. Мәтінді түсініп оқиды; 2. Лирикалық тұлғаның ішкі сезімі мен күйін анықтайды; 3. Лирикалық кейіпкердің ойы мен дүниетанымын бағыттар бойынша талдайды.
Дескриптор:
1. Өлеңнен поэтикалық антонимдерді табады; 2. Антонимдердің мағынасын түсіндіреді; 3. Антонимдер арқылы ақынның көркемдік ойын, идеялық мақсатын анықтайды; 4. Жырдың көркемдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Дескриптор:
1. Жырдан «Зар заман» ағымының белгілерін білдіретін жолдарды табады; 2. Анықталған жолдарға тарихи-әлеуметтік тұрғыдан түсінік береді.
Дескриптор:
1. Өлеңнен қайталау түрлерін ажыратады; 2. Әр қайталау түріне сәйкес мысалды дәл сәйкестендіреді;
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
Үйге: СКТ |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЖАУАПТАР
|
Бағыт |
Сұрақ |
Жауап үлгісі |
|
Ішкі сезім әлемі |
Ақын не үшін «қорқамын» дейді? |
Ол қоғамдағы әділетсіздік пен рухани азғындықтан қорқады. |
|
Адамгершілік ұстанымы |
Ақын қандай қасиеттерді жоғары қояды? |
Адалдық, имандылық, бауырмалдық, әділдік. |
|
Қоғамға қатысы |
Ол өз дәуірінің қандай мәселесін көтеріп отыр? |
Адам мен заман арасындағы қайшылық, рухани құндылықтардың жойылуы. |
|
Гуманистік ой |
Ақынның арманы қандай? |
Таза ниетті, иманды, бір-бірін сыйлайтын қоғам орнауы. |

|
Үзінді |
Автордың жеке қасиеттері |
Автор бейнесі |
|
Зар,зар заман, зар заман, |
|
|
|
Әуелгі қорлар зор болды, |
|
|
|
Кәріңді көрдің піріңдей, |
|
|
|
Зар заман дәуірінің қиыншылығы |
Халықтың болашаққа деген сенімі |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















