Шиелі ауданы, Байсын ауылы, №207 «Жаңатұрмыс»
орта мектебі
Абиева Сандуғаш Ажимановна тарих пәні мұғалімі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2.В «Отарлау және ұлт-азаттық күрес» |
Мектеп: №207 «Жаңатұрмыс» орта мектебі |
|
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Абиева Сандуғаш Ажимановна |
|
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (1-сабақ) Зерттеу сұрағы:Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме ) |
7.3.1.5. Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің себептерін, мақсатын айта алады; |
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сырым Датұлы бастаған ұлт азаттық күресі мен Кенесары бастаған ұлт азаттық қозғалысының себептері мен ұқсастықтарын салыстырады. Қамтыған аумағын картадан көрсететеді. |
|
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : көтерілістің салдарын өз бетінше бағалайды,Кенесарыға тарихи тұлға ретінде баға бере алады |
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыла-рының деңгейі |
Жоғарғы деңгей дағдылары |
|
|||||||||||
|
Бағалау критериі |
1837-1847жж Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себептерін түсіндіреді
|
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология :отаршылдық,әкімшілік басқару,бекіністер шебі, ұлт-азаттық қозғалыс. Талқылауға арналған тапсырма: Қозғалыстың басталуына қандай жағдай себеп болды? Кенесары қозғалысының басты мақсаты не болды? Диалогке арналған сөз тіркестері: Кенесары мақсатқа қол жеткізу жолында дипломат ретінде қалай танылды деп ойлайсың? Кенесары тарихи тұлға болды, өйткені....... Бұл оқиғада тұлға маңызды болды.Өйткені... |
|
|||||||||||
|
Тарихи концепт |
Себеп салдар, интерпретация |
|
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік Ел» идеясы негізінде өз халқының азаттығы жолында күрескен халық батырларының ерліктері арқылы оқушы бойында отаншыл, ұлтына сүйіспеншілік қасиеттерін қалыптастыру |
|
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет |
|
|||||||||||
|
Алдыңғы білімдер |
ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсат-тары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
|
|||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|
||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңі |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
Басталуы
Ортасы |
Ұйымдастыру
кезеңі. (сәлемдесу, түгелдеу,жағымды
ахуал тудыру арқылы сабаққа назар
аудару)
Бұлар кімдер? (Диагностикалық саралау арқылы сұрақтар қоя отырып, өткен сабақтағы білімдерін тексеріп жаңа сабақтың тақырыбын ашу) Бағалау. «Мадақтама» сөздер арқылы Сергіту сәті.Әбікен Хасеновтың «Қоңыр» күйін тыңдату.(Кенесары туралы) Ендеше бүгінгі сабағымыз : Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс.
«Мозайка» әдісі. (Қима қағаздарға топтар
аты жазылады, сол арқылы топтарға бірігеді.)
2-топ. «Зерттеушілер»: «Бабалар ерлігі ұрпаққа үлгі» Қозғалыс басшысы Кенесары Қасымұлының шығу тегін, қандай тұлға болғанына тоқталады.
3-топ. «Саясаттанушылар»: «Туған жерді сүю парыз, сүю үшін тарихын білу парыз»- дегендей Кенесары патша үкіметімен жүргізген келіссөздері, ханның алым салық және сауда саттық саясаты жүргізген елдерді картадан көрсетіп, дипломатиялық қатынастарын зерттеп саралайды.
ҚБ. «Бірін бірі бағалау» (Критерийлер --керемет, өйткені.............................................. --жақсы, өйткені................................................ --дегенмен,........................................................... Жұптық жұмыс. «Сұхбаттасатын жұп». (Жұбыңызбен үш үйренген нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелеңіз.) Не оңай болды? Не қиын болды? Тағы да не нәрсе білгіңіз келеді? (
Оқушылар диалогқа түсіру
арқылы сыни ойлай білуге , ізденуге, тұжырым жасай білуге
қалыптасады).
Бір саусақ.: Дұрыс, келісемін. Екі саусақ: толықтырамын . Жұдырық: сұрағым бар. |
Cуреті бар қима қағаздар СБР. 1837-1847 жж. Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс
www.Saz-Alemi/kz
Флипчарт ,маркер
кесте
Суретті-ассосация
Сызба-нұсқа
Оқулық
Карта
|
|
||||||||||
|
Соңы 5 минут
|
Жеке жұмыс. «Кластер» стратегиясы. 1837-1847 жж. Кенесары Қасымұлы басшылығымен болған көтеріліс.
«Өзіңді тексер , бағала» әдісі. (Тақтаға ілінген дұрыс жауап арқылы өз өздерін бағалайды. жеңілден ауыр сұрақтарға қарай күрделендіру) Кері байланыс – «Рефлексия пирамидасы»
Үй тапсырмасы: 1.«Кенесары менің идеалым» - эссе. 2.Нысанбай жыраудың «Кенесары
Наурызбай» дастанынан үзінді жаттау. |
( 8-сынып, Қазақстан тарихынан жұмыс дәптері,
23-бет)
Рефлексия пирамидасы |
|
||||||||||
|
|
Сабақты қорытындылау |
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Құндылықтарға баулу Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
Белсенді оқуды ұйымдастыру жұптық жұмыс -кестемен жұмыс Үй тапсырмасы оқушылардың таңдауы бойынша беріледі |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағаалау үшін қолданатын әдіс тәсілдер жазыңыз |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -алақанды ысқылау; - өзгеріс жасау; - аяқты қозғау; -жауынның дыбысы: Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрін қолдану.Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқумақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу лар болды ма, неліктен? |
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Шиелі ауданы, Байсын ауылы, №207 «Жаңатұрмыс»
орта мектебі
Абиева Сандуғаш Ажимановна тарих пәні мұғалімі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2.В «Отарлау және ұлт-азаттық күрес» |
Мектеп: №207 «Жаңатұрмыс» орта мектебі |
|
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Абиева Сандуғаш Ажимановна |
|
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (1-сабақ) Зерттеу сұрағы:Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме ) |
7.3.1.5. Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің себептерін, мақсатын айта алады; |
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сырым Датұлы бастаған ұлт азаттық күресі мен Кенесары бастаған ұлт азаттық қозғалысының себептері мен ұқсастықтарын салыстырады. Қамтыған аумағын картадан көрсететеді. |
|
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : көтерілістің салдарын өз бетінше бағалайды,Кенесарыға тарихи тұлға ретінде баға бере алады |
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыла-рының деңгейі |
Жоғарғы деңгей дағдылары |
|
|||||||||||
|
Бағалау критериі |
1837-1847жж Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себептерін түсіндіреді
|
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология :отаршылдық,әкімшілік басқару,бекіністер шебі, ұлт-азаттық қозғалыс. Талқылауға арналған тапсырма: Қозғалыстың басталуына қандай жағдай себеп болды? Кенесары қозғалысының басты мақсаты не болды? Диалогке арналған сөз тіркестері: Кенесары мақсатқа қол жеткізу жолында дипломат ретінде қалай танылды деп ойлайсың? Кенесары тарихи тұлға болды, өйткені....... Бұл оқиғада тұлға маңызды болды.Өйткені... |
|
|||||||||||
|
Тарихи концепт |
Себеп салдар, интерпретация |
|
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік Ел» идеясы негізінде өз халқының азаттығы жолында күрескен халық батырларының ерліктері арқылы оқушы бойында отаншыл, ұлтына сүйіспеншілік қасиеттерін қалыптастыру |
|
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет |
|
|||||||||||
|
Алдыңғы білімдер |
ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсат-тары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
|
|||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|
||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңі |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
Басталуы
Ортасы |
Ұйымдастыру
кезеңі. (сәлемдесу, түгелдеу,жағымды
ахуал тудыру арқылы сабаққа назар
аудару)
Бұлар кімдер? (Диагностикалық саралау арқылы сұрақтар қоя отырып, өткен сабақтағы білімдерін тексеріп жаңа сабақтың тақырыбын ашу) Бағалау. «Мадақтама» сөздер арқылы Сергіту сәті.Әбікен Хасеновтың «Қоңыр» күйін тыңдату.(Кенесары туралы) Ендеше бүгінгі сабағымыз : Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс.
«Мозайка» әдісі. (Қима қағаздарға топтар
аты жазылады, сол арқылы топтарға бірігеді.)
2-топ. «Зерттеушілер»: «Бабалар ерлігі ұрпаққа үлгі» Қозғалыс басшысы Кенесары Қасымұлының шығу тегін, қандай тұлға болғанына тоқталады.
3-топ. «Саясаттанушылар»: «Туған жерді сүю парыз, сүю үшін тарихын білу парыз»- дегендей Кенесары патша үкіметімен жүргізген келіссөздері, ханның алым салық және сауда саттық саясаты жүргізген елдерді картадан көрсетіп, дипломатиялық қатынастарын зерттеп саралайды.
ҚБ. «Бірін бірі бағалау» (Критерийлер --керемет, өйткені.............................................. --жақсы, өйткені................................................ --дегенмен,........................................................... Жұптық жұмыс. «Сұхбаттасатын жұп». (Жұбыңызбен үш үйренген нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелеңіз.) Не оңай болды? Не қиын болды? Тағы да не нәрсе білгіңіз келеді? (
Оқушылар диалогқа түсіру
арқылы сыни ойлай білуге , ізденуге, тұжырым жасай білуге
қалыптасады).
Бір саусақ.: Дұрыс, келісемін. Екі саусақ: толықтырамын . Жұдырық: сұрағым бар. |
Cуреті бар қима қағаздар СБР. 1837-1847 жж. Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс
www.Saz-Alemi/kz
Флипчарт ,маркер
кесте
Суретті-ассосация
Сызба-нұсқа
Оқулық
Карта
|
|
||||||||||
|
Соңы 5 минут
|
Жеке жұмыс. «Кластер» стратегиясы. 1837-1847 жж. Кенесары Қасымұлы басшылығымен болған көтеріліс.
«Өзіңді тексер , бағала» әдісі. (Тақтаға ілінген дұрыс жауап арқылы өз өздерін бағалайды. жеңілден ауыр сұрақтарға қарай күрделендіру) Кері байланыс – «Рефлексия пирамидасы»
Үй тапсырмасы: 1.«Кенесары менің идеалым» - эссе. 2.Нысанбай жыраудың «Кенесары
Наурызбай» дастанынан үзінді жаттау. |
( 8-сынып, Қазақстан тарихынан жұмыс дәптері,
23-бет)
Рефлексия пирамидасы |
|
||||||||||
|
|
Сабақты қорытындылау |
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Құндылықтарға баулу Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
Белсенді оқуды ұйымдастыру жұптық жұмыс -кестемен жұмыс Үй тапсырмасы оқушылардың таңдауы бойынша беріледі |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағаалау үшін қолданатын әдіс тәсілдер жазыңыз |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -алақанды ысқылау; - өзгеріс жасау; - аяқты қозғау; -жауынның дыбысы: Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрін қолдану.Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқумақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу лар болды ма, неліктен? |
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз




















