Ашық сабақ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Адам денесінің рецепторлары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Тірек қимыл жүйесі

Педагогтің аты-жөні:

Күн:

Сыныбы : 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Адам денесінің рецепторлары Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.7.8 терінің сезімталдығын зерттеу


Сабақтың мақсаты:

  • Тері сезімталдығын зерттейді

  • тері рецепторларының түрлерімен танысады


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

« Менің көңіл-күйім» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

« Флешка түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.



Наурыз айы

Құндылық – Тәуесіздік және отаншылдық

Аптаның дәйексөзі: Отан үшін отқа түс-күймейді

Оқушылар «Менің көңіл күйім» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .


«Флешка түсі» бойынша топтарға бірігеді.




Аптаның дәйексөзімен танысады


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Экран

Суреттер


7мин

Үй тапсырмасы

«Wordwall» тәсілі арқылы сұралады


https://wordwall.net/ru/resource/53465324









«Бейнефильм талдау» тәсілі арқылы тақырыбы мен оқу мақсаты ашады

Тері рецепторлары

«Wordwall» тәсілі арқылы сұралады


тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

« Бейнефильм талдау» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

Wordwall https://wordwall.net/ru/resource/53465324






https://youtu.be/PW5VDBtekdc

Сабақтың ортасы


20 мин

Жаңа сабақ

ЖИ жасаған бейнежазба арқылы ақпарат береді


1-топ «Тері рецепторлары»

2-топ. «Теріден тыс рецепторлар» туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады.

3-қосымша

Зертханалық жұмыс: Терінің сезімталдылығын зерттеу.

Оқушылар мұғалімнің бағыт беруімен топта талқылау жасап,

оқулықтағы ақпаратпен танысады, топта талдайды, қалаған форматында қорғайды.


Кері байланыс:

«Басбармақ » әдісі арқылы беріледі


А4 парағы

Маркер

флипчарт

10


1-тапсырма

«Шынддық» «жалған» тәсілі

Берілген тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар

Тұжырымдар

ш

ж

1.Терморецепторлар кез келген механикалық әсерге жауап беретін рецепторлар тобы

.

ж

2.Механорецепторлар қоршаған орта тем пературасының өзгеруіне жауап береді.

ж

3.Ноцицепторлар кейбір ғалымдардың айтуынша, ауруды сезінуді қабылдаса, ал басқа ғалымдардың айтуынша, механорецепторлар болып табылады.

ш


4.Теріде үш түрлі тітіркенгіштікті қабылдайтын рецепторлар болады


ж

5.Терінің беткі қабатында орналасқан рецепторлар қысымы жоғары жанасуды қабылдайды


ж

6.Терінің терең қабатында орналасқан рецепторлар жеңіл жанасуды қабылдайды


ж

7.Үшінші түрлері тербелістерге – қысым күшінің өзгеруіне жауап береді.

ш


Дескриптор :

тұжырымның «шындық» екенін анықтайды;

тұжырымның «жалған» екенін анықтайды;


Жалпы балл-7

Құндылық:

  • Сыни ойлау



1-тапсырма

«Шындық» «жалған» тәсілі

Берілген тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды



ҚБ: «Өзін өзі бағалау парағы» арқылы

Оқушы өзі бағалайды






















2-косымша

Тапсырма жазылған парақтар



















Сабақтың соңы


4 мин

Кері байланыс

« Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар

«Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Білім шамы» тәсілі

арқылы

Экран

1 мин

Үй тапсырмасы § 43 оку




ЖҰМЫС ПАРАҒЫ

Тақырып :

Адам денесінің рецепторлары Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын зерттеу»





1-тапсырма

«Шынддық» «жалған» тәсілі

Берілген тұжырымдардың «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар

Тұжырымдар

ш

ж

1.Терморецепторлар кез келген механикалық әсерге жауап беретін рецепторлар тобы

.

ж

2.Механорецепторлар қоршаған орта тем пературасының өзгеруіне жауап береді.

ж

3.Ноцицепторлар кейбір ғалымдардың айтуынша, ауруды сезінуді қабылдаса, ал басқа ғалымдардың айтуынша, механорецепторлар болып табылады.

ш


4.Теріде үш түрлі тітіркенгіштікті қабылдайтын рецепторлар болады


ж

5.Терінің беткі қабатында орналасқан рецепторлар қысымы жоғары жанасуды қабылдайды


ж

6.Терінің терең қабатында орналасқан рецепторлар жеңіл жанасуды қабылдайды


ж

7.Үшінші түрлері тербелістерге – қысым күшінің өзгеруіне жауап береді.

ш


Дескриптор :

тұжырымның «шындық» екенін анықтайды;

тұжырымның «жалған» екенін анықтайды;


Жалпы балл-7

Құндылық:

  • Сыни ойлау


3-қосымша

Зертханалық жұмыс: Терінің сезімталдылығын зерттеу.

Жұмыс барысы:

Көрші оқушының көзін тығыз матамен байлау

Вебер эстезиометрі немесе ұшы мұқалған екі ине, циркуль инесі мен оның қарындашының орнына орнатылған инені пайдаланып, қолдың әртүрлі бөліктеріне бірдей арақашықтарда тигізу. Қатты баспау қажет!

Әрбір сезілген ине әсерін санау. Белгілі арақашықтықта оқушы екі инені тигізудің бірін ғана сезінуі мүмкін!

Екі тигізудің арасындағы арақашықтықты өлшеп, кестеге толтыру.





Қол бөліктері

Сезілген тигізу нүктелер арасындағы арақашықтық / см

1

2

3

4

Орташа мәні

Қолдың сырты







Алақан







Білек терісі







Саусақ ұштары










Қол терісінің қай бөлігінде тері сезімталдығы жоғары екені байқалды? Бұның себебі неде?

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі