Ашық сабақ.7 сынып Дүниежүзі халықтарының діни құрамы.Дүниежүзі тарихт-мәдени аймақтары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ.7 сынып Дүниежүзі халықтарының діни құрамы.Дүниежүзі тарихт-мәдени аймақтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниежүзі халықтарының діни құрамы.Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары


Білім беру ұйымының атауы

«№111орта мектебі» КММ

Пәні:

География

Бөлім:

4 Әлеуметтік география. 4.1 Халық географиясы

Педагогтің аты – жөні:

Н.Пірімжарова

Күні:

25.02.2025

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дүниежүзі халықтарының діни құрамы.Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7. 4. 1. 2дүниежүзі халықтарының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды

7.4.1.3 –халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

Дүние жүзі халқының діни құрамын анықтайды.

Діндердің таралу аймақтарын анықтайды, картадан көрсетеді.

Өркениет және тарихи-мәдени аймақ ұғымдарын түсіндіреді және олардың басты белгілерін анықтай алады.

Өркениеттік белгілер мен тарихи-географиялық аймақтардың қалыптасуының арасындағы байланыстарды түсінеді.


Құндылықты дарыту

Жасампаздық пен жаңашылдық. Өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;


Аптаның дәйек сөзі

«Жаңашылдық– заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

































(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылардың бір-бірімен әр түрлі тілде амандасу

Оқушыларды топқа бөлу

RandomGrup generator бағдарламасы мен екі топқа бөлу

Апта дәйек сөзі

«Жаңашылдық– заман талабы»

Оңтүстік Корея – Бұл ел 20 ғасырдың ортасында аграрлық қоғамнан жоғары технологиялар мен инновацияларға негізделген дамыған мемлекетке айналды. Оңтүстік Корея үкіметі білім мен ғылымға көп қаржы бөліп, жаңа технологияларды қолдау арқылы әлемдегі ең алдыңғы қатарлы елдердің бірі болды. Әсіресе, Samsung, LG, Hyundai секілді халықаралық компаниялардың табысы осы жаңашылдықтардың нәтижесі.

«Викторина» әдісі

  • Оқушылар Wordwall бағдарламасы арқылы Дүниежүзі халықтарының тілдік әлеуеттері мен топтары бойынша викторина сұрақтарына жауап береді

1.Оқшау тілдерді ата?

2.Алтай тіл әулеті қандай топтарға бөлінеді?

3.Жер бетінде ең көп таралған тілдер?

4.Дүниежүзі халқы тілдерінің жалпы саны қанша?

5.Тіл дегеніміз не?

6.Кең тарал,ан тілдер?

7.Этносдегеніміз?

8.Қазақстан халқының тілдер күні?

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды









Оқушылар

Дәйексөздердің мағынасын ашады. Оңтүстік Корея мемлекетті шаруашылығына жаңа инновациялық жаңалықтарды енгізу арқылы дамыған елге айналыд

(ҚБ) мұғалім

1-10 балл аралығында бағалайды

































Дескриптор:

Жалпы – 1 балл:

Дүниежүзі халықтарының тілдік әлеуеттері мен топтары бойынша

сұрақтарға жауап береді













































https://wordwall.net/cs/resource/52361861/






Сабақтың ортасы

35 мин



































































Жаңа сабақ

Дүниежүзі халықтарының діни құрамы.Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары

Мағынаны ашу

Үйге оқушыларға Жаңадан дүниежүзінің жеті кереметі жайлы мәлімет жазып келу берілге сол бойынша жұмыстарын тамашалау

«Түртіп алу» әдісі

Мәтінмен жұмыс

  • Дүниежүзінің тарихи-мәдени орталықтарының қалыптасуы картадан көрсету?

  • Әлемдегі жаңа жеті керемет орналасқан аймағы?

  • Қазақтың жеті кереметі қандай?

  1. Тапсырма

(ТЖ)Топтық жұмыс

Baamboozle бағдарламасындағы ойын сұрақтарға жауап беру

-Әлемде ең көне дін?(Буддизм)

Салыстырмалы түрде жас дін?(Ислам діні)

Израильдің ұлттық діні?(Иудаизм)

Индуизм қай елдің ұлттық діні?(Үндістан)

Ең ірі ислам мемлекеті?(Индонезия)

Конфуцизм қай елдің ұлттық діні?(Қытай)

Чичен-Ица пирамидасы қай қалад?(Мексикада)

Басқа діндегі адамдарды өз дініне тарту не деп аталады?(Прозелитизм)

Эгалитарлы дегеніміз?(Адамдар теңдігін насихаттау)

Петра кешені қай елде?(Иордания)

Жеке жұмыс «Картамен жұмыс»

Оқушыға дүниежүзінің саяси картасын пайдаланып geopuzzle бағдарламасы бойынша


  1. Тапсырма (ФС) тапсырмасы

(ЖЖ) Жұптық тапсырма

-Дүниежүзі халықтарының діни құрамы бойынша кластер толтырыңдар

-Анықтама беру

Ұлттық діндерге мысал келтіріңдер.Олар қай жерлерде таралған

-Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтарына анықтама беріңдер

-Көрсетілген аймақтар құрамына не кіреді?

  1. Тапсырма тапсырмасы

(ЖТ) Жеке тапсырма

«Сәйкестендіру» тапсырмасы

  • Lerningss App бағдарламасы арқылы викторина бойынша сәйкестендіреді

Сабақты қорытындылау мақсатында қағаздан ұшақ жасап оқушылар бір-біріне сұрақ жазып ұшырады











Оқушылар дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары бойынша сұрақтарға жауап береді











Оқушылар дүниежүзі халықтарының діни құрамы бойынша кластер түрінде көрсетеді









Оқушылар дүниежүзінің діндердің таралуы бойынша сәйкестендіреді



















Қағаздан ұшақ жасап.Сұрақ жазады

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



























Дескриптор:

Жалпы 3 – балл:

1.Дүниежүзінде тарихи мәдени аймақтары бойынша жауап береді















Дескриптор:

Жалпы 3 – балл:

1.Дүниежүзінхалықтары діни құрамы анықтап кластер түрінде ұсынады

Дескриптор:

Жалпы 3 – балл:

1. Христиан ,ислам,будда діндерінің таралуы аймағын сәйкестендіре

ді









https://www.baamboozle.com/game/3038517









https://geopuzzle.org/puzzle/europe/



























https://learningapps.org/29157252












Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

Бағдаршам әдісі арқылы кері байланыс жасайды

Үйге тапсырма

§40-41оқу Қазақтың жеті кереметі жайлы презентация жасап келу


Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады

Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты

1 – 10 балл аралығында бағалайды

https://classroomscreen.com/app/































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.03.2025
155
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі