Материалдар / Ашық сабақ.7-сынып. Информатика. Кірістірілген шарттарды программалау
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.7-сынып. Информатика. Кірістірілген шарттарды программалау

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сыныптың информатика пәнінен "Кірістірілген шарттарды программалау" тақырыбында ашық сабақ.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Ақпан 2023
616
16 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python тілінде алгоритмдерді программалау

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Кірістірілген шарттарды программалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар оқиды:

Салынған тармақталу не екенің және оны жүзеге асыру жолдарын біледі; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі.

Оқушылардың көбісі оқиды:

Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану;

Кейбір оқушылар оқиды:

Жеке меншік жоба жасауда салынған тармақталуды қолдану.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

  1. Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру «көңілді күн» ұйымдастыру.




2. Үйге берілген тапсырмасын тексеру

  • Берілген сөздерді пайдалынып сөйлемді толықтыр: if, ақиқат(true), жалған(false), егер, блок-сызба.

  • _________ ағылшын тілінен аударғанда «егер» деген мағынаны білдіреді. Егер логикалық өрнек _________ мәнді қайтаратын болса, онда өрнек орындалады, ал егер логикалық өрнек _______ мәнді қайтаратын болса, онда өрнек орындалмайды. _________ Программаның орындалу алгоритмін _________көмегімен бейнеленеді. (2 балл)

Сабақтың тақырыбын ашу:

Рисунок 4 Рисунок 5




Шартты операторды қолданып «Егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан кем және жел жылдамдығы 10м/с болса, онда біз оқымаймыз. Басқаша, егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан артық және жел жылдамдығы 10м/с кем болса, онда біз оқимыз».

3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

Жаңа сөздер:

Егер – Если – IF

Әйтпесе – Иначе – Else

Ақиқат – Истина – True

Жалған – Ложь - False

  1. Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Оқушылар бір-бірімен амандасып, топқа бөлінеді.


2.Оқушылар орындап келген үй жұмысын тексеріп, өзін-өзі бағалау парағына белгі қояды











Суретке не көріп тұрғандарын түсіндіреді











3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысып жаңа сөздерді дәптерге жазады.







Бірін-бірі бағалау


Слайд





Слайд













Слайд, суреттер

Сабақтың ортасы

7 минут


































































1 0 минут














1 минут



10 минут









5 минут









Жаңа тақырыпты түсінідіру.

Шарттармен жұмыс істеу барысында екіден көп тармақтан тұратын шарттармен жұмыс істеуге тура келеді. Мұндай шарттарды орындау үшін бірнеше шарт тексеру операторы қажет.

Шарт тексеру операторының құрамында екінші шарт тексеру операторы қолданылса, онда мұндай шарт тексеру – кірістірілген шарт тексеру деп аталады. If логикалық_өрнек:

If логикалық_өрнек:

1-өрнек

else :

2-өрнек

else:

3 –өрнек

Қою қаріппен if операторының ішіне кірістірілген шартты оператор белгіленген. Кірістірілген шартты оператор көмегімен ғана емес, одан да көп бірнеше таңдауды жүзеге асыруға болады. Кірістірілген шартты оператор else қызметші сөзінен кейін де орналасуы мүмкін.

If логикалық_өрнек:

1-өрнек

else :

If логикалық_өрнек:

2-өрнек

else:

3 –өрнек

Python программалау тілінде толық тармақталу else блогының қосылуымен жүзеге асады. Толық тармақталу if – else (егер – әйтпесе ) құрылымымен орындалады.

If – else (егер-әйтпесе) синтаксисі төмендегідей:

If логикалық_өрнек:

1-өрнек

2-өрнек

...

n –өрнек

else :

1-өрнек

2-өрнек

...

n –өрнек


Топтық жұмыс. Әр топ берілген тапсырманы орындап топқа түсіндіреді.

Берілген есептің блок - сызбасын сызыңдар.

If – тобы: Пернетақтадан екі сан енгізіңдер. Егер олар тең болмаса «NO», егер олар тең болса «YES» мәнін шығару қажет. Есептің блок-сызбасын толтырыңдар.

Else – тобы: Екі сан берілген. Олардың ішінен ең кішісін тауып, мәнін нәтижеге шығару керек. Есептің блок-сызбасын толтырыңдар.
Elif – тобы: Екітаңбалы N саны берілген. Осы санның цифрларының саны тақсан болса, онда жауапқа 1, жұп сан болса, онда 0 шығу қажет. Есептің блок-сызбасын толтырыңдар.

Физминутка


«Компьютерде орындайық» тәжірибелік жұмыс

Жеке жұмыс.

160-бет № 4,5, «Компьютерде орындайық» тапсырмасы





Сабақты қорытындылау: «quizizz.com» ойыны

Жаңа тақырыпты мұқият тындайды




































































Оқушылар таратылған материал бойынша постер жасап түсіндіреді.

Дескриптор:

  • Дискриптор:

  • Программаның блок-сызбасын сыза алады.

  • Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдана біледі;






Оқушылар жаттығу жасайды


Оқушылар берілген тапсырманы компьютерде орындайды

Дескриптор:

  • Дискриптор:

  • Python тілінде бағдарлама нәтижесін экранға шығара алады.

  • Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдана біледі;



Оқушылар экранға шыққан сұрақтарға жауап береді.






































































Бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды









Өзін-өзі бағалау



Шапалақтау, мадақтау әдісі арқылы бағалау




Слайд, компьютер




































































Слайд, оқулық Таратпа материалдар















Видео



Ноутбук, Таратпа материалдар







quizizz.com Компьютер, телефон


Сабақтың соңы

1 минут

Рефлексия

«Принтер» әдісі.

Өзін-өзі бағалау.

Слайд

Үй тапсырмасы

1 минут

Оқулықта: §22, 161-бет « Үй тапсырмасы»


Берілген тапсырманы күнделіктерне жазады.


Күнделік























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!