Тексерілді: ___________ ДОІЖО Күні:11.11.2024 жыл Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 10 «А», «Ә», «Б»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Қазақ халқының шығу тегі Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.1.1 – Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдалану; |
|
Сабақ мақсаты |
*Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдаланады. Барлық оқушылар: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын анықтайды. (білу, түсіну) Басым бөлігі: Қазақтардың этногенезі көшпелілік өркениетінің пайда болуымен байланысты екендігін түсіндіреді және сипаттама береді.(қолдану, талдау) Кейбір оқушылар: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін сөздің мағынасын ажырата отырып, дәлелейді. Антропологиялық бейнелерін (сақ, сармат, үйсін) сипаттайды(қолдану, бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу • Басқа адамдардың даралығын ескере білу және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдау |
Сабақ барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 10 сынып Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
ашық сабақ 10 сынып Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
Тексерілді: ___________ ДОІЖО Күні:11.11.2024 жыл Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 10 «А», «Ә», «Б»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Қазақ халқының шығу тегі Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.1.1 – Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдалану; |
|
Сабақ мақсаты |
*Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдаланады. Барлық оқушылар: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын анықтайды. (білу, түсіну) Басым бөлігі: Қазақтардың этногенезі көшпелілік өркениетінің пайда болуымен байланысты екендігін түсіндіреді және сипаттама береді.(қолдану, талдау) Кейбір оқушылар: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін сөздің мағынасын ажырата отырып, дәлелейді. Антропологиялық бейнелерін (сақ, сармат, үйсін) сипаттайды(қолдану, бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу • Басқа адамдардың даралығын ескере білу және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдау |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, «1,2,3» әдісі арқылы сыныпты 3-топқа бөлемін. Бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен сабақтың тақырыбын таныстырамын. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Жаңа сабақтың тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Керемет! Жарайсың! |
Сандар 1,2,3 |
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Өкілдер» әдісі. Топтық жұмыс. 1-тапсырма: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын анықтаңдар. 1-топ: Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез» ұғымын анықтаңыздар; 2-топ:Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «этногенез» ұғымын анықтаңыздар; 3-топ:Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «этнос» ұғымын анықтаңыздар; Басым бөлігі орындайды:«Үш қадамдық сұқбат» әдісі. жұптық жұмыс. 2-тапсырма: Қазақтардың этногенезі көшпелілік өркениетінің пайда болуымен байланысты екендігін түсіндіріп, сипаттама беріндер. Кейбір оқушылар орындайды: «DEAL» әдісі (жеке жұмыс) 3-тапсырма:Қазақстандағы этникалық процестерді «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдалана отырып дәлелдеңдер. D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру). ЕБҚО тапсырмасы: Картамен жұмыс. Карта бойынша 1) сақ, юэчжи, үйсін, қаңлы, ғұн тайпаларының мекендеген және көшіп-қону аймақтарын анықта
|
Дескриптор: - «антропогенез» ұғымын анықтайды; - «этногенез» ұғымын анықтайды; - «этнос» ұғымын анықтайды; - постерге, тірек-сызба, менталды картаға түсіріп, сынып алдында қорғайды; - өзара топтық бағалау. Дескриптор: - Қазақтардың этногенезі көшпелілік өркениетінің пайда болуын анықтайды; - Қазақтардың этногенезі көшпелілік өркениетінің пайда болуымен байланысты екендігін түсіндіреді; - бірінші оқушы айтады, екінші оқушы толықтырады, үшінші оқушы жазады; - білім алушылар сынып алдында жұмыстарын қорғайды; -Өзара бағалау жүреді. Дескриптор: -Қазақстандағы этникалық процестерді анықтайды; -«антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын анықтамасын анықтайды; - себептерін атап, талдайды; -Антропологиялық бейнелерін (сақ, сармат, үйсін) сипаттайды; - болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстырады; -өзара бағалау жүреді. Дескрипторлар: -Картадан атаулы аймақтарды көрсетеді; -Картада аймақтардың шекарасын белгілейді. |
Мадақтау 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-3 балл аралығы Мадақтау 1-3 балл аралығы Мадақтау 5-8 балл аралығы |
Оқулық, мәтіндер, флипчарт, маркерлер, интербелсенді тақта, бағалау парақтары Формат А3, маркер, бағалау парақтары Кітап, А4 парақтары, қалам, бағалау парақтары
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «БББ»әдісі. Берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, танысып шығу.
Үйге: тақырыптық тест жаттау Бағалау: 10 балдық жүйемен «білім классқа» қою. |
-Рефлексия жазады. -Үйге тапсырма алады. -Сабақ бойына критерий бойынша жинаған балын ұстазына хабарлайды.
|
Мадақтау
|
Кері байланыс парағы, бағалау парағы
|
шағым қалдыра аласыз














