Ашық сабақ жоспары
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжанның
«Төрт патшаны көрген кейуана » хикаяты
|
Білім беру ұйымының атауы |
Некрасов атындағы №9 мектеп-гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі Дүкенбай Досжан «Төрт патшаны көрген кейуана » хикаяты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Өскенбаева Гулжан Центрханқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
07.12.2021ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүкенбай Досжан «Төрт патшаны көрген кейуана » хикаяты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау. 11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу. 11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту
Кері байланыс |
Қызығушылықты ояту
Елбасының нақыл сөздерін талқылап, жаһандық деңгейде ой бөліседі.
Оқушыларды Қазақстанның өткенін (күлгін түс), бүгіні (көгілдір түс), келешегін (алқызыл түс) сипаттайтын үш түсті белгілерді таңдату арқылы топқа бөліп отырғызу.
Ойтүрткі
Дүкенбай Досжанның «Төрт патшаны көрген кейуана» хикаяты - өз анасының өмірінен алынған шынайы деректерге негізделген шығарма.
1-тапсырма Сұрақтардың жауабын болжаммен тауып сәйкестендіріңіз. Анасының жасы,қай жылы қайтыс болды? Анасының айналысатын кәсібі қандай? Жәмила Жанұзаққызының марапаты қандай? 2-тапсырма Хикаят үзінділерін графиктік мәтінге айналдырыңыз. ...Президаент жылдам еніп,жақындап келіп сәлемдесті. -Ой,апа,жасыңыз нешеде?- деді. -Тоқсанның үстіндемін балам,жүзге жуықтадым.Көзім нашарлап,бет жүзіңді анық көре алмай тұрмын,балам! 3-тапсырма Тұжырымдардың біреуін таңдап,автордың көтерілген мәселеге қарым-қатынасын анықтаңыз. «Төрт сөйлем» әдісімен талдаңыз. 4-тапсырма Өлеңді түсініп оқыңыз.Есімдіктердің мағыналық түрлерін қолданып,креативті мәтін құрастырыңыз. Үйге тапсырма «Мен патша болсам...» тақырыбында эссе жазып келіңіздер. Бүгін сабақта қай тапсырма бойынша белсенділік таныттыңыздар? Қайсысы түсініксіз болды? |
1.Ынтымақ кеткен жерден - ырыс, бірлік кеткен жерден - береке кетеді. 2.Бой салыстыратын заман емес, ой салыстыратын заман. 3.Отанды қорғау дегенде алдымен әкеңді, балаңды, анаңды қорғау. Соларды қорғау - Отанды қорғау 4.Болашақ - білімді жастар қолында 5. «әр ұлттың, әр елдің адал перзенті болу - әр адамның борышы» 1. Азат елдің аспаны ашық. 2. Адам алаң үш Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
жоспары
Тәуелсіз еліміздің өткені
мен келешегі
Дүкенбай
Досжанның
«Төрт патшаны көрген
кейуана » хикаяты
Білім беру
ұйымының атауы
Некрасов атындағы №9
мектеп-гимназия
Пәні:
Қазақ тілі мен
әдебиеті
Бөлім: Тәуелсіз еліміздің өткені мен
келешегі Дүкенбай
Досжан
«Төрт патшаны көрген
кейуана » хикаяты
Педагогтің
аты-жөні:
Өскенбаева Гулжан
Центрханқызы
Күні:
07.12.2021ж.
Сынып:
Қатысушылар саны:
13
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Дүкенбай
Досжан
«Төрт патшаны
көрген кейуана »
хикаяты
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 11.1.5.1 мәтін бойынша автор
позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға
ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды
анықтау. 11.4.3.1 шығармашылық жазба
жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді
қолданып жазу.
11.5.1.4 мәтін
құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне
сай қолдану.
Сабақтың
мақсаты мәтінді тыңдай отырып,негізгі
идеясын анықтау; мәтінде көтерілген
мәселені,оқиғаны талқылау; мәтіннен детальді ақпараттар
мен астарлы ойды анықтау;
жазба жұмыстарында
есімдіктер мен көркемдегіш құралдарды,айшықтау амалдарын тиімді
қолдану.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім Бекіту
Кері
байланыс
Қызығушылықты
ояту
Елбасының нақыл сөздерін
талқылап, жаһандық деңгейде ой
бөліседі.
Оқушыларды Қазақстанның
өткенін (күлгін түс), бүгіні (көгілдір түс), келешегін
(алқызыл түс) сипаттайтын үш түсті
белгілерді таңдату арқылы топқа бөліп
отырғызу. Қазақстан қандай
ел? Қазақ елі қандай тарихи
оқиғаларды басынан кешірген? Тәуелсіз еліміздің өткені мен
келешегі туралы не білеміз? Тәуелсіздік жылдары еліміз
қандай жетістіктерге жетті? Ойтүрткі Дүкенбай Досжан туралы не
білесіз? Қандай шығармаларын
білесіз? Дүкенбай Досжан
шығармаларының ерекшелігі не деп
ойлайсыз? Дүкенбай Досжанның «Төрт
патшаны көрген кейуана» хикаяты - өз анасының өмірінен
алынған шынайы деректерге негізделген
шығарма.
1-тапсырма Сұрақтардың жауабын болжаммен
тауып сәйкестендіріңіз. Анасының жасы,қай жылы қайтыс
болды? Анасының айналысатын кәсібі
қандай? Жәмила Жанұзаққызының марапаты
қандай? 2-тапсырма Хикаят үзінділерін графиктік
мәтінге айналдырыңыз. ...Президаент жылдам
еніп,жақындап келіп
сәлемдесті. -Ой,апа,жасыңыз нешеде?-
деді. -Тоқсанның үстіндемін
балам,жүзге жуықтадым.Көзім нашарлап,бет жүзіңді анық көре алмай
тұрмын,балам! 3-тапсырма Тұжырымдардың біреуін
таңдап,автордың көтерілген мәселеге қарым-қатынасын анықтаңыз.
«Төрт сөйлем» әдісімен
талдаңыз. 4-тапсырма Өлеңді түсініп
оқыңыз.Есімдіктердің мағыналық түрлерін қолданып,креативті мәтін
құрастырыңыз. Үйге
тапсырма «Мен патша болсам...»
тақырыбында эссе жазып
келіңіздер. Бүгін сабақта қай тапсырма
бойынша белсенділік
таныттыңыздар? Қайсысы түсініксіз
болды? 1.Ынтымақ кеткен жерден - ырыс,
бірлік кеткен жерден - береке
кетеді. 2.Бой салыстыратын заман емес,
ой салыстыратын заман. 3.Отанды қорғау дегенде алдымен
әкеңді, балаңды, анаңды қорғау. Соларды қорғау - Отанды
қорғау 4.Болашақ - білімді жастар
қолында 5. «әр ұлттың, әр елдің адал
перзенті болу - әр адамның
борышы» 1. Азат елдің аспаны
ашық. 2. Адам алаң үш | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




