Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
Пәні Қазақстан тарихы |
Мұғалім аты-жөні Зулхашева З |
«Т.Амандосов атындағы орта мектебі» |
Сынып: 10 А |
|
Сабақтың тақырыбы |
1822-1824 жылғы жарғылар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
1822-1824 жылдардағы әкімшілік – саяси реформалардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін түсіну. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: 1822-1824 жылғы жарғылар туралы оқып-біліп танысады. Оқушылардың басым
көпшілігі: Жарғының» ерекшеліктері,
жүргізілген реформаның қазақ қоғамына әсері туралы айта отырып,
Қазақстандағы хан билігі жойылуының себептерін
түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
1. 1822-1824 жылғы жарғылар туралы деректер келтіреді 2.
Қазақстандағы хан билігі жойылуының алғышарттары мен
себептерін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Тілдік лексика және терминология: хан билігі, империялық басқару жүйесі, заң, бағыныштылардың құқ мен міндеттері , халықтың жаңа тәртіпке көзқарасы, «Жарғының» отаршылдық сипаты, сыртқы және ішкі округтар, дистанциялар, Орынбор комиссиясы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырыпты оқи отырып,өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасау дағдыларын дамыту,көзқарастарын дәлелдей алуға машықтандыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы – («Ресей» тақырыбы ) География-( картадан көрсету) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жалпы 1822-1824 жылғы жарғылар туралы түсініктері қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақ |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі Тірек-сызба арқ. Постер «Галереяны шарлау» әдісі «Топтық кері байланыс» Бағалау |
2-мин 7 мин 2 мин 3 мин 10 мин 10 мин 3 мин 1 мин 2 мин |
І. Ұйымдастыру. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу. Бұрыш бойынша бөлу 1- топ «Отар» 2-топ «Реформа» 3-топ «Империя» 4-топ «Жарғы» Оқушылар қысқаша сөз тарқатады. Ширату жаттығуы. БЫМ. Бастапқы ынталандырушы материал ретінде 1822-1824 жылдардағы әкімшілік – саяси реформалардың қалыптасуы барысында елде қандай жағдайдың орын алғандығы туралы түсіну үшін мынадай карточкалық сұрақтар беріледі.
1. Қазақ қоғамындағы
басқарудың ұлттық жүйесі қандай болып еді? 6. Абылай кім? 7. Кіші жүз ханы Әбілхайыр ханның жіберген елшілері 8. Қай жылы Ресейдің қол астына кіруге және ант берген Кіші жүздің старшындарының саны? 9. Екінші «ақтабан шұбырынды» жорығы қай жылы болды?
«ВЕЕР» әдісі қажеттілікті анықтау мақсатында жүреді. Қағазды веер пішінінде бүктеп, өткен сабаққа қатысты маңызды ақпарат туралы ой бөлісіп, жазылым, оқылым, тыңдалым мен айтылым дағдылары қалыптасады.
М) Сабақтың және оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. ІІ. Жаңа сабақ. «1822-1824 жылғы жарғылар» «Ақпараттық органайзер» әдісі арқылы тірек –сызба, суреттер слайдтан көрсетіледі. ІІІ. Жаңа сабақ бойынша түсініктерін тексеру 1 – тапсырма. Берілген тапсырманы топтар постерге түсіріп «Галереяны шарлау» әдісі (Саймон Браунхилл) арқылы топтар өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
1-топ. Хандық биліктің
жойылуының алғы шарттары.
2-тапсырма. «Блум түймедағы» «Топтық кері байланыс» Сыныптастардың жұмысын бағалауға қатысты топтық кері байланыс. Егер топ кері байланыс ұсынатын болса, бұл мәселеге назар аудартып, жүйелендірілген, талқыланған тапсырмаларға қатысты ақпарат береді (сонда мұғалім қайталауға арналған жаттығуларды азырақ бере алады).
III Сабақты бекіту кезеңі: Кері байланыс. «Бір сөйлеммен түйіндеу» Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Сөйлемдер кім, не, қашан, неліктен, қалай, қай жерде және т.б. сөздерден тұруы мүмкін. Содан кейін сөйлемдерді сыныптастар бағалай алады, немесе көшіріп жазады, т.б. ІҮ. Қорытындылау: Қазақстанда хандық биліктің жойылуы кездейсоқ оқиға болған жоқ. Ресей империясы басынан бастап алдына осындай мақсат қойды. Ол мемлекет ішінде мемлекеттің өмір сүруіне жол бермеуге тырысты. ХІХ ғасырдың басында жүргізілген патша үкіметі реформаның басты мақсаты қазақтың дәстүрлі саяси жүйесін жою болды. Өйткені ол қазақ қоғамын шаруашылық жағынан отарлауға бөгет жасады.
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Ұпай арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау парақшалары.
|
Әр бұрышқа белгілі бірсөздер жазылып тұрады. Сол сөз туралы түсінігі бар болса сол бұрышқа барып тұрады Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Т.Амандосов атындағы орта мектебі
Тақырыбы:
1822-1824 жылғы жарғылар
10“А”сыныбы
Тарих пәні мұғалімі: Зұлхашева З
Ісанатты
Атырау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 1822-1824 жылғы жарғылар
Ашық сабақ. 1822-1824 жылғы жарғылар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
Пәні Қазақстан тарихы |
Мұғалім аты-жөні Зулхашева З |
«Т.Амандосов атындағы орта мектебі» |
Сынып: 10 А |
|
Сабақтың тақырыбы |
1822-1824 жылғы жарғылар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
1822-1824 жылдардағы әкімшілік – саяси реформалардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін түсіну. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: 1822-1824 жылғы жарғылар туралы оқып-біліп танысады. Оқушылардың басым
көпшілігі: Жарғының» ерекшеліктері,
жүргізілген реформаның қазақ қоғамына әсері туралы айта отырып,
Қазақстандағы хан билігі жойылуының себептерін
түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
1. 1822-1824 жылғы жарғылар туралы деректер келтіреді 2.
Қазақстандағы хан билігі жойылуының алғышарттары мен
себептерін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Тілдік лексика және терминология: хан билігі, империялық басқару жүйесі, заң, бағыныштылардың құқ мен міндеттері , халықтың жаңа тәртіпке көзқарасы, «Жарғының» отаршылдық сипаты, сыртқы және ішкі округтар, дистанциялар, Орынбор комиссиясы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырыпты оқи отырып,өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасау дағдыларын дамыту,көзқарастарын дәлелдей алуға машықтандыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы – («Ресей» тақырыбы ) География-( картадан көрсету) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жалпы 1822-1824 жылғы жарғылар туралы түсініктері қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақ |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі Тірек-сызба арқ. Постер «Галереяны шарлау» әдісі «Топтық кері байланыс» Бағалау |
2-мин 7 мин 2 мин 3 мин 10 мин 10 мин 3 мин 1 мин 2 мин |
І. Ұйымдастыру. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу. Бұрыш бойынша бөлу 1- топ «Отар» 2-топ «Реформа» 3-топ «Империя» 4-топ «Жарғы» Оқушылар қысқаша сөз тарқатады. Ширату жаттығуы. БЫМ. Бастапқы ынталандырушы материал ретінде 1822-1824 жылдардағы әкімшілік – саяси реформалардың қалыптасуы барысында елде қандай жағдайдың орын алғандығы туралы түсіну үшін мынадай карточкалық сұрақтар беріледі.
1. Қазақ қоғамындағы
басқарудың ұлттық жүйесі қандай болып еді? 6. Абылай кім? 7. Кіші жүз ханы Әбілхайыр ханның жіберген елшілері 8. Қай жылы Ресейдің қол астына кіруге және ант берген Кіші жүздің старшындарының саны? 9. Екінші «ақтабан шұбырынды» жорығы қай жылы болды?
«ВЕЕР» әдісі қажеттілікті анықтау мақсатында жүреді. Қағазды веер пішінінде бүктеп, өткен сабаққа қатысты маңызды ақпарат туралы ой бөлісіп, жазылым, оқылым, тыңдалым мен айтылым дағдылары қалыптасады.
М) Сабақтың және оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. ІІ. Жаңа сабақ. «1822-1824 жылғы жарғылар» «Ақпараттық органайзер» әдісі арқылы тірек –сызба, суреттер слайдтан көрсетіледі. ІІІ. Жаңа сабақ бойынша түсініктерін тексеру 1 – тапсырма. Берілген тапсырманы топтар постерге түсіріп «Галереяны шарлау» әдісі (Саймон Браунхилл) арқылы топтар өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
1-топ. Хандық биліктің
жойылуының алғы шарттары.
2-тапсырма. «Блум түймедағы» «Топтық кері байланыс» Сыныптастардың жұмысын бағалауға қатысты топтық кері байланыс. Егер топ кері байланыс ұсынатын болса, бұл мәселеге назар аудартып, жүйелендірілген, талқыланған тапсырмаларға қатысты ақпарат береді (сонда мұғалім қайталауға арналған жаттығуларды азырақ бере алады).
III Сабақты бекіту кезеңі: Кері байланыс. «Бір сөйлеммен түйіндеу» Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Сөйлемдер кім, не, қашан, неліктен, қалай, қай жерде және т.б. сөздерден тұруы мүмкін. Содан кейін сөйлемдерді сыныптастар бағалай алады, немесе көшіріп жазады, т.б. ІҮ. Қорытындылау: Қазақстанда хандық биліктің жойылуы кездейсоқ оқиға болған жоқ. Ресей империясы басынан бастап алдына осындай мақсат қойды. Ол мемлекет ішінде мемлекеттің өмір сүруіне жол бермеуге тырысты. ХІХ ғасырдың басында жүргізілген патша үкіметі реформаның басты мақсаты қазақтың дәстүрлі саяси жүйесін жою болды. Өйткені ол қазақ қоғамын шаруашылық жағынан отарлауға бөгет жасады.
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Ұпай арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау парақшалары.
|
Әр бұрышқа белгілі бірсөздер жазылып тұрады. Сол сөз туралы түсінігі бар болса сол бұрышқа барып тұрады Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін постер арқылы көрсетеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Т.Амандосов атындағы орта мектебі
Тақырыбы:
1822-1824 жылғы жарғылар
10“А”сыныбы
Тарих пәні мұғалімі: Зұлхашева З
Ісанатты
Атырау
шағым қалдыра аласыз
















