|
Сабақ: Қазақ тілі Менің мектебім
|
Мектеп: №1 МЖОББМ
Қатысқан оқушылар: 21 Қатыспағаны: 0 |
|||||||
|
Күні: 05.12 |
Мұғалімнің аты-жөні: Адабекова Р.А.
|
|||||||
|
Тақырыбы: |
Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою 2.3.6.1 - бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрайды; Айтылу мақсатына сай тыныс белгілерін дұрыс қояды.
байланыстырып көлбеу байланыстырып, |
|||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрай алады; Сөйлемнің айтылу мақсатына сай тыныс белгісін қоя біледі.
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік сөздік және терминология: Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
АКТ пәнімен байланысты Әдебиеттік оқу пәнімен байланысты |
|||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім: |
Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Дерек көздер
|
||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал. Сыныбымыз тап-таза, Бор да дайын тақтада. Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға. «Ішкі шеңбер, сыртықы шеңбер» әдісі. -Қане, балалар барлығымыз орнымыздан тұрып, ортаға ішкі және сыртық шеңберге тұра қояйық. -ішкі шеңбердегі оқушылар сыртықы шеңбердегі оқушыларға күнделікті өмірде кездесетін жағдайларға байланысты сұрақтар қоямыз, сыртықы шеңбер жауап береді. -Жарайсыңдар! -Бүгін қандай тақырыпты өтеміздеп ойлайсыңдар? - Сұраулы сөйлем. -Дұрыс айтасыңдар. -Бүгінгі оқу мақсатымыз...... -Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қояр едіңдер? -Жақсы, орнымызғы жайғасайық. |
Интерактивті тақтада
Қима қағаздар.
Маркер,қағаз. |
||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Аялдама» әдісі. (топтар алдына сұраулы сөйлемге байланысты шашыранды сөздер беріледі, сөздерді реттеп, дұрыс құрастыру.) 1-топ: Әсел нешінші сыныпта оқиды? 2-топ: Сабақтарың сағат нешеде басталады? 3-топ: Бірінші қыркүйек қандай мереке? 4-топ: Бүгін ауа райы қандай? Кері байланыс. «Күн, бұлт, жаңбыр» (топтар бірін- бірі бағалайды)
2-тапсырма. «Арқаға арқа» Жұптық жұмыс. (жұптарға хабарлы сөйлем беріледі. Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып, дәптерге жазады. Дескриптор бойынша өздерін бағалайды.) 1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді. (Өскенде кім болғың келеді ?) 2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек. ( Ұшқыш болу үшін қандай болу керек?) 3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын. (Сен сурет салғанды ұнатасың ба? ) 4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді. (Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғың келеді ме?)
Дескриптор: -Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
Бағалау критерийі Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады; Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Кері байланыс. (мұғалім береді)
3-тапсырма. «Рөлдік ойын» . Топтық жұмыс. ( топтар диалог құрастырады. Керекті заттарды үстел үстінен таңдап алады. ) 1-топ: дәрігер мен оқушы арасындағы диалог; 2-топ: мұғалім мен оқушы арасындағы диалог; 3-топ: аспазшы мен оқушы арасындағы диалог; 4-топ: спорт мұғалімі мен оқушы арасындағы диалог. Кері байланыс. ( жест арқылы оқушылар береді )
|
Интер белсенді тақта
Бағалау парақшалары
Дәрігер қалпағы, көзілдірік, аспазшы қалпағы, алжапқыш |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Бәрі сенің қолыңда» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Өзін-өзі бағалау. |
«Бәрі сенің қолында» әдісі |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
50- жаттығу. 96 бет |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат. |
||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||
|
Ереже құрастырады. |
Шапалақтау , жест арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта |
||||||
1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді.
2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек.
3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын.
4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді.
1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді.
2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек.
3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын.
4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді.
Әсел нешінші сыныпта
оқиды?
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 2 сынып "Сұраулы сөйлем"
|
Сабақ: Қазақ тілі Менің мектебім
|
Мектеп: №1 МЖОББМ
Қатысқан оқушылар: 21 Қатыспағаны: 0 |
|||||||
|
Күні: 05.12 |
Мұғалімнің аты-жөні: Адабекова Р.А.
|
|||||||
|
Тақырыбы: |
Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою 2.3.6.1 - бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрайды; Айтылу мақсатына сай тыныс белгілерін дұрыс қояды.
байланыстырып көлбеу байланыстырып, |
|||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрай алады; Сөйлемнің айтылу мақсатына сай тыныс белгісін қоя біледі.
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік сөздік және терминология: Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
АКТ пәнімен байланысты Әдебиеттік оқу пәнімен байланысты |
|||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім: |
Сұраулы сөйлем |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Дерек көздер
|
||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал. Сыныбымыз тап-таза, Бор да дайын тақтада. Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға. «Ішкі шеңбер, сыртықы шеңбер» әдісі. -Қане, балалар барлығымыз орнымыздан тұрып, ортаға ішкі және сыртық шеңберге тұра қояйық. -ішкі шеңбердегі оқушылар сыртықы шеңбердегі оқушыларға күнделікті өмірде кездесетін жағдайларға байланысты сұрақтар қоямыз, сыртықы шеңбер жауап береді. -Жарайсыңдар! -Бүгін қандай тақырыпты өтеміздеп ойлайсыңдар? - Сұраулы сөйлем. -Дұрыс айтасыңдар. -Бүгінгі оқу мақсатымыз...... -Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қояр едіңдер? -Жақсы, орнымызғы жайғасайық. |
Интерактивті тақтада
Қима қағаздар.
Маркер,қағаз. |
||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Аялдама» әдісі. (топтар алдына сұраулы сөйлемге байланысты шашыранды сөздер беріледі, сөздерді реттеп, дұрыс құрастыру.) 1-топ: Әсел нешінші сыныпта оқиды? 2-топ: Сабақтарың сағат нешеде басталады? 3-топ: Бірінші қыркүйек қандай мереке? 4-топ: Бүгін ауа райы қандай? Кері байланыс. «Күн, бұлт, жаңбыр» (топтар бірін- бірі бағалайды)
2-тапсырма. «Арқаға арқа» Жұптық жұмыс. (жұптарға хабарлы сөйлем беріледі. Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып, дәптерге жазады. Дескриптор бойынша өздерін бағалайды.) 1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді. (Өскенде кім болғың келеді ?) 2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек. ( Ұшқыш болу үшін қандай болу керек?) 3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын. (Сен сурет салғанды ұнатасың ба? ) 4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді. (Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғың келеді ме?)
Дескриптор: -Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
Бағалау критерийі Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады; Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Кері байланыс. (мұғалім береді)
3-тапсырма. «Рөлдік ойын» . Топтық жұмыс. ( топтар диалог құрастырады. Керекті заттарды үстел үстінен таңдап алады. ) 1-топ: дәрігер мен оқушы арасындағы диалог; 2-топ: мұғалім мен оқушы арасындағы диалог; 3-топ: аспазшы мен оқушы арасындағы диалог; 4-топ: спорт мұғалімі мен оқушы арасындағы диалог. Кері байланыс. ( жест арқылы оқушылар береді )
|
Интер белсенді тақта
Бағалау парақшалары
Дәрігер қалпағы, көзілдірік, аспазшы қалпағы, алжапқыш |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Бәрі сенің қолыңда» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Өзін-өзі бағалау. |
«Бәрі сенің қолында» әдісі |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
50- жаттығу. 96 бет |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат. |
||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||
|
Ереже құрастырады. |
Шапалақтау , жест арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта |
||||||
1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді.
2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек.
3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын.
4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді.
1-топ: Өскенде ұшқыш болғым келеді.
2-топ: Ұшқыш болу үшін батыл болу керек.
3-топ: Мен сурет салғанды ұнатамын.
4-топ: Әбілхан Қастеев сияқты суретші болғым келеді.
Әсел нешінші сыныпта
оқиды?
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
Дескриптор:
-Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге дұрыс айналдырып жазады ;
-
Сөйлемнің айтылу мақсатын сәйкес тыныс белгісін қояды.
Бағалау критерийі
Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаза алады;
Сұрау мағынасындағы тыныс белгісін дұрыс қоя біледі.
шағым қалдыра аласыз


