Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ 3 сынып Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін: директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары: ___________Жұбатқанова Р
Пәні: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: 24.04.2019 ж Сынып: 3 «А» |
Дүниетану Мектеп: № 273 7- тарау «Су- тіршілік көзі» Мұғалім: Медетова Г.Т. Қатысқаны: 26. Қатыспағаны:0 |
||||
Сабақ тақырыбы |
Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар? |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.4.3 Әр түрлі дереккөздердің негізінде табиғи ортадағы тәуекелдер мен қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау. 3.1.4.4 Табиғи ортада өз қауіпсіздігін жоспарлау |
||||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: табиғи ортадағы қатерлерді анықтай алады; Көптеген оқушылар: өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлай алады. Кейбір оқушылар: алгоритм мен бағалау критерийлеріне сәйкес оқиға құрастыра алады. |
||||
Бағалау критерийлері |
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - қауіпті жағдайдың пайда болу саласын түсіндіреді; Терминология: -қатер; -табиғи қатер; -техногенді қатер; -экологиялық қатер. Талқылауға арналған сұрақтар: -Неліктен табиғи қатерлерден құтылу мүмкін емес? Жазуға арналған тапсырма: - қауіпсіздік ережелерін жасау ... (таңдау бойынша) |
||||
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет пен ынтымақтастық-бірлескен топтық жұмыс кезінде көрініс табады. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік ережелерін құру арқылы өз өміріне жауапкершілікпен қарау құндылығының қалыптасуына қол жеткізіледі. |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі: Төтенше жағдайлар,табиғи катаклизмдер, табиғи ортадағы қауіптер ұғымдары Информатика: алгоритмдік ойлауды қалыптастыру. Музыка |
||||
Алдыңғы меңгерілген білім |
2 сыныпта «Қоршаған орта» тарауында табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеуді оқып, талдаған. Табиғи катаклизмдердің түрін ажыратады. 3 сыныпта «Жанды табиғат» тарауынан ауа-райының қолайсыз жағдайындағы және табиғи апаттар кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығын біледі. |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 0-5 6-7 8-12 |
Психологиялық дайындық: Ширату: Күніміз ашық болсын! Үйіміз жарық болсын! Ауамыз таза болсын! Суымыз мөлдір болсын! Табиғи апаттарға байланысты бейнежазба көру
«Қ», «А», «Т», «Е», «Р» Әріптерден сөз құрайды. Оқушыларға "ҚАТЕР" сөзінің мағынасын түсіндіруді және "табиғаттағы қауіптер" тақырыбымен байланыстыра отырып мысалдар келтіруді. Қатер - адамның өмір сүру ортасындағы қауіпті жағдайдың туындау мүмкіндігі.
Әрбір топқа табиғи ортадағы қатерлермен байланысты тұрмыстық жағдайлар сипатталған карточкалар таратылады. Оқушылар өткен сабақтарда алған білімдеріне (табиғи катаклизмдер, табиғи катаклизмдер кезіндегі қауіпсіздік ережелері, табиғи және жасанды орта) сүйене отырып, шешу жолдарын тауып, қорытынды жасаулары тиіс.
|
Интербелсенді тақта
Таратпа карточкалар |
|||
Сабақ ортасы 13-18 19-27 28-36 |
Оқушыларға мәселе сұрақ қойып, сызбаға негіздей отырып жауап беруді ұсыныңыз. «Қоршаған ортаның көптеген құбылыстары адам үшін қауіпті болуы мүмкін. Қауіп қайдан келуі мүмкін?» Әр оқушы алдымен дәптерге өзі жауап жазуға тырысады, содан кейін ұжымға талқылауға салады. Бағалау критерийлері: - адамның өмір сүру ортасындағы қауіптердің пайда болу салаларын біледі. Сергіту сәті: Неприятность эту мы переживем өлеңін айту Топтық жұмыс 1-топ: Сөзжұмбақты шеш 2-топ: Адасқан әріптер 3-топ: Табиғи қауіп кластер құр 4-топ: Экологиялық техногендік қауіп кластер құр Кері байланыс: Қай топтың жұмысы ұнады? Кімде қандай ой бар? Дескриптор: 1. Сөзжұмбақты шешеді 2. Адасқан әріптерді табады 3. Табиғи қауіп кластер құрастырады. 4. Экологиялық техногендік қауіп кластер құрастырады.
Оқушылар алгоритм мен бағалау критерийлеріне сәйкес оқиға құрастырады. Алгоритм:
Оқиғаны бағалау критерийлері:
Байқау қорытындысы келесі сабақтың басында шығарылады. Бағалау критерийлері:
|
Әр оқушыға сызба
Таратпа парақ
Ақ парақтар, қарындаштар, маркерлер
|
|||
Сабақтың соңы 37-40 |
Кері байланыс:
Рефлексия: Балалар, бүгінгі сабақ түсінікті ме? Егер түсінікті болса, алдарыңда берілген стикерге атымызды жазып,суретке ілеміз Бәрі түсінікті болса, Көңілді аралдың суретіне жапсырамыз, әлде де іздену керек болса, түсініксіз болса соңғы Көңілсіз аралдың суретіне жапсырамыз. |
Стикерлер
|
|||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||
Сабақ барысында әр түрлі тапсырмалар оқушыларға әр түрлі шығармашылық қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік береді. Қабілеті жоғары оқушыларға "Артығын тап" тапсырмасын ұсынуға болады, мысалы: қар көшкіні; жер сілкінісі; аяз; смерч (артық сөз: смерч, өйткені Қазақстан аумағына тән емес ). Қосымша тапсырма ретінде оқушыларға өз жақындарынан ТЖ-да болған-болмағанын және осы жағдайда қалай әрекет еткенін сұрауды ұсыныңыз. |
Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. |
Оқушылардың топпен жұмыс барысында еркін жүріп-тұруы денсаулықтарына пайдалы. |