Ашық сабақ 4-сынып Біріккен сөздер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ 4-сынып Біріккен сөздер

Материал туралы қысқаша түсінік
Біріккен сөздер тақырыбына арналған Ашық сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

«Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»к.м.м

Педагогтің аты-жөні

Орынбаева Гулназат Абилкайыровна

Пәні

Қазақ тілі

Сыныбы

4

Ортақ тақырып

Мамандықтар әлемі

Сабақтың тақырыбы

Қаныш атам сияқты геолог боламын. Біріккен сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау

4.4.2.1* күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)

4.3.6.1 Каллиграфиялық нормаларды сақтау,жазу техникасын жетілдіру.

Сабақтың мақсаты

  • Тірек сөздермен жоспарды пайдалана отырып,монолог құрайды;

  • Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

  • Біріккен сөздердің жасалу жолын,мағынасын түсіндіре алады;

  • Каллиграфиялық нормаларды сақтап,сауатты жазады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау,бағалау

Сабақтың барысы

Сабақ-тың кезеңі\

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10

Минут






















Ортасы 28 минут

-Сәлеметсіздер ме, балалар!

Бәріміз сабаққа дайынбыз ба?

-Қазір қандай сабақ? –

-Қазақ тілі сабағы.

Ендеше сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жүректен жүрекке»
әдісімен өтеді.

Қуанамын мен де,

Қуанасын сен де.

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан күнге!

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы сурет таңдап,сол сурет бойынша бірігіп топқа бөлініп отырады.

1топ-Түйе 2топ-Қүс

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

«Learning Apps платформасы

«Миллион кімге бұйырады?»ойыны

Ұ.Ж.) Қызығушылықты ояту кезеңі

-Топтарыңның атын біріктіріп айтып көріңдерші. Қанада сөз шықты?

-Дұрыс Түйеқұс

Топ атын біріктіріп айту арқылы жаңа тақырыпты ашады.

Сабақ мақсаты жария етіледі

Оқушыларға бейнеролик көрсету

https://youtu.be/lf7jOMnDURg

-Бейнеролик не туралы?

-Қазақстанның қазба байлықтары туралы

-Қазақстаннан Мендеелев жасаған элементтердің қаншасы бар?

-Алтыннан Қазақстан нешінші орында?

/Ауызша/Сұрақтарға жауап беру арқылы орындайды.

(Т.Ж.) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, Бөліс» әдісімен. Мәтінмен жұмыс

Ойлау дағдысы: білу, түсіну,қолдану

Бағалау критерийі:Қазақстанның қазба байлық шығатын жер-су аттарын табады.


Қазақстан пайдалы қазбаларға бай.Ол «жерасты байлығының қоймасы»деп бекер айтылмаған.Бізде жер жүзінде кездесетін пайдалы қазбалардың барлық түрі бар.

Пайдалы қазбаларды өндіру үшін алдымен оның шығатын орнын табу керек.Мұндай кен орындарын іздеумен геологтар айналысады.Олар әртүрлі техникалық құралдарды пайдаланады.Табылған пайдалы қазбалардың шығатын жерін шартты белгілер арқылы картаға түсіреді.

-Неліктен «Қазақстан жерасты байлығының қоймасы» деп аталады?

-«Қазақстанның пайдалы қазбалары» картасымен танысып, қазба байлықтар шығатын жер - су аттарын табыңдар

-Геология қандай мамандық , немен айналысады?


2-тапсырма Сәйкестендіру»әдісі «Wordwoll»платформасы арқылы жүргізіледі.

Жер-су атаулары мен олардан шығатын пайдалы қазбаларды сәйкестендір.Біріккен сөзді тап.3-4 сөйлем құрап жаз.

Үлгі:Жезқазғанда мыс өндіріледі.

Арқалық мыс кені

Ерейментеу алтын

Ақсу алюминий

Жезқазған полиметалл кендері

Кентау темір кені

Қаражал

Жалғызтөбе

Ойлау дағдысы: қолдану,талдау,жинақтау

Бағалау критерийі: Біріккен сөздердің жасалу жолын,мағынасын түсіндіре алады;

Амандасады






Оқушылар шеңберге тұрып,барлығы айтады.













«Түйеқұс»деп айтады.






.

Қазақстан қазына, қазба байлығы жағынан дүние жүзіндегі ең бай деген он елдің қатарына кіреді. 2. Қазақстан әлемде қазба байлықтар қорынан мынадай орын алады (186 елдің ішінде): Вольфрам, қорғасын, барий қорынан 1-ші орын, хромит, күміс және мырыштан 2-ші орын, марганец қорынан 3-ші орын, мыс мөлшерінен 4-ші орын, уран рудаларынан 5-ші орын, алтыннан 6-шы орын, темір рудаларынан 7-ші орын, қалайы мен никельден 8-ші орын, көмір,газ қорынан 9-шы орын, мұнай қорынан 13-ші орын алып отыр. Бұл – ғаламат байлық.








Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Қазақстан картасынан қазба байлық шығатын кен орындарын табады.

Геология мамандығы туралы айтады.





Топтық жұмыс орындайды.

Пайдалы қазба шығатын жер-су аттарын табады.Оларлы сәйкестендіріп,сөйлем құрап жазады.































Ауызша мадақтау

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Бағалау

«Маржан тастар» әдісі

Дескриптор:

-Ашық және жабық сұрақтарға жауап береді./1 балл













Дескриптор: «Қазақстанның пайдалы қазбалары» картасынан қазба байлық шығатын жер - су аттарын табады /1балл\










Дескриптор:

Жер су атаулары мен олардан шығатын пайдалы қазбаларды сәйкестендіреді


Біріккен сөзді тауып,үлгі бойынша сөйлем құрап жазады 2/балл/


https://images.app.goo.gl/ZKD3BHvvcBNKXnqx6






суреттері


Learning Apps платформасы

https://learningapps.org/watch?v=pypbc5m0522



https://youtu.be/lf7jOMnDURg

бейнеролик











Қазақстан картасы


https://images.app.goo.gl/LryaoVexQbhKi7ev8













«Wordwall»платформасы

https://wordwall.net/ru/resource/39377059


оқулық


ЕБҚ бар оқушыға тапсырма:

«Суретті сөздер»әдісі арқылы жүреді.Суреттерден біріккен сөз құра.

Ойлау дағдысы: қолдану,талдау

Бағалау критерийі: Біріккен сөздерді ажырата алады;




Сергіту сәтінде «Көңілді күн»әніне билеп,сергиді.

ЕҚБ тапсырмасы

Қаныш сәтбаев туралы қызықты деректермен таныстыру.Видео көрсету.Ауызша сұрақ-жауап

1.Қаныш Сәтбаев қандай өнерді жақсы көрген?

2.Қаныш сәтбаевтың шын есімі кім?/Ғабдулғани/

3.Қанышты анасы қалай еркелеткен?

4.Қаныш қай қаладан кен орнын ашты?

Ойлау дағдысы: талдау,жинақтау

Бағалау критерийі:Геолог Қаныш Сәтбаев жайлы тың деректермен танысады.

(Ж.Ж.)3-тапсырма «Жоғалған сөзді тап»ойыны


Ойлау дағдысы:талдау,жинақтау

Бағалау критерийі:Біріккен сөзді табады;


Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

(Ф.С.)

-Жергілікті жерден шығатын пайдалы қазбаларды ата.Шығу орнын тап.Талас ауылының тауынан шығатын қандай пайдалы қазбаны білесіңдер?

Ойлау дағдысы:талдау,жинақтау

Бағалау критерийі:Күрделі сөздерді ажыратады;

(Д.Ж.) 4-тапсырма дәптермен жұмыс

«Бірге жазамыз» әдісі

Тірек сөздермен монолог құрап жаз.

Тірек сөздер: Мен,геолог,жерасты қазбалары,іздеп табу,оның қорын анықтау,кен байлықтары,халықтың игілігіне

жарату,армандау, Ерейментау,Ақсу,Кентау,Жезқазған,мақтан ету.

Ойлау дағдысы: талдау,жинақтау бағалау

Бағалау критерийі: Берілген тірек сөздерден монолог құрап, каллиграфиялық нормаға сай жазады.Біріккен сөздерді табады.


(Ж.Ж.) 5-тапсырма

«Кемпірқосақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Ойлау дағдысы: қолдану,талдау,жинақтау

Бағалау критерийі:Күрделі сөз түрлерін ажыратады.

Тапсырма.

1.Көмір,өндіріледі,Ойқарағай

2.Жасалады,сырға,сақина,білезік алтын күмістен.

3.Медициналық,жасалады,заттар,мыстан.

4.Мыс,өндіріледі,Жезқазғанда.

5.Көмір кен орны бар Екібастұзда.

6.Сырғам,менің,жасалған алтыннан.






Берілген суреттерден біріккен сөздер айтады./итмұрын,

Айгүл тб.

Сөздерден сөйлем құрап айтады.Дәптерге жазады.





Оқушылар билейді.



Оқушылар Қаныш Сәтбаев туралы деректермен танысады.Сұрақтарға жауап береді.










Оқушылар біріккен сөзді табады.












Оқушылар жергілікті жерген яғни Ойқарағай кені туралы,Талас тауынан шығатын әктас жайлы мәліметтер айтады.







Берілген тірек сөздерден монолог құрап,каллиграфиялық нормаға сай жазады.Біріккен сөздерді табады.










Кемпірқосақ түстеріне жазылған сөздерден ауызша сөйлем құрап айтады.Бірікккен сөздерді табады.





Дескриптор:

Берілген суреттердегі сөздерден

сөйлем құрайды.1/балл/







Дескриптор:

-Қаныш Сәтбаев туралы деректермен танысып,сұрақ

тарға жауап береді./1 балл/


Дескриптор:

-Оқушылар сөздің жартысын тауып,біріккен сөз жасайды./1 балл/








Дескриптор:

-Жергілікті жерден шығатын пайдалы қазбалардың

шығу орнын атайды. /1балл/



Берілген тірек сөздерден монолог құрайды;


Біріккен сөздерді табады./2 балл/










https://images.app.goo.gl/fZ6vaCboTMzPdWVH6



https://youtu.be/xyS4WWbtttM


https://youtu.be/lA0nH_rAH-A




















Оқулық
















https://images.app.goo.gl/WQ8B6Qw98zyrHaBz9












Соңы

7минут

Үй тапсырмасы: Біріккен сөздерге 2-сөйлемнен жазып келу


Сабақта алған білімдерін жинақтап, сабақты қорытындылайды.Кері байланыс береді. Алма ағашына жасыл және сары алманы іледі.






Үй тапсырмасын жазып алады.



Бағалау парағы бойынша әр оқушы өзінің алған маржан тастарын санайды. Сол бойынша бағаланады.

«Маржан тастар»қима қағазы



Аты

1-т

2-т

3-т

4-т

5-т














































Тапсырмалар

Learning Apps платформасы «Миллион кімге бұйырады?»ойыны

Бейнеролик көрсету HTTPS://YOUTU.BE/LF7JOMNDURG H https

Ашық және жабық сұрақтарға жауап береді-1 балл

1- тапсырма «Ойлан, жұптас, Бөліс» әдісі. Мәтінмен жұмыс

Қазақстан пайдалы қазбаларға бай.Ол «жерасты байлығының қоймасы»деп бекер айтылмаған.Бізде жер жүзінде кездесетін пайдалы қазбалардың барлық түрі бар. Пайдалы қазбаларды өндіру үшін алдымен оның шығатын орнын табу керек.Мұндай кен орындарын іздеумен геологтар айналысады.Олар әртүрлі техникалық құралдарды пайдаланады.Табылған пайдалы қазбалардың шығатын жерін шартты белгілер арқылы картаға түсіреді.

-Неліктен «Қазақстан жерасты байлығының қоймасы» деп аталады?

-«Қазақстанның пайдалы қазбалары» картасымен танысып, қазба байлықтар шығатын жер - су аттарын табыңдар.

Геология қандай мамандық , немен айналысады?

Қ азақстан картасы


https://images.app.goo.gl/LryaoVexQbhKi7e

«Қазақстанның пайдалы қазбалары» картасынан қазба байлық шығатын жер - су аттарын табады /1балл\

2-тапсырма Жер-су атаулары мен олардан шығатын пайдалы қазбаларды сәйкестендір.Біріккен сөзді тап.3-4 сөйлем құрап жаз.

Үлгі:Жезқазғанда мыс өндіріледі.

«Сәйкестендіру»әдісі «Wordwoll»платформасы https://wordwall.net/ru/resource/39377059

Арқалық мыс кені

Ерейментеу алтын

Ақсу алюминий

Жезқазған полиметалл кендері

Кентау темір кені

Қаражал

Жалғызтөбе

Жер су атаулары мен олардан шығатын пайдалы қазбаларды сәйкестендіреді.Біріккен сөзді тауып,үлгі бойынша сөйлем құрап жазады 2/балл/

ЕБҚ тапсырмасы Берілген суреттерден біріккен сөздер айтады./итмұрын, Айгүл тб.

Сөздерден сөйлем құрап айтады.Дәптерге жазады.

https://images.app.goo.gl/fZ6vaCboTMzPdWVH6

Берілген суреттердегі сөздерден сөйлем құрайды.1/балл/

Бейнеролик көрсету https://youtu.be/lA0nH_rAH-A

Ауызша сұрақ-жауап

1.Қаныш Сәтбаев қандай өнерді жақсы көрген?

2.Қаныш сәтбаевтың шын есімі кім?/Ғабдулғани/

3.Қанышты анасы қалай еркелеткен?

4.Қаныш Қай қаладан кен орнын ашты?

Геолог Қаныш Сәтбаев жайлы тың деректермен танысады.1 балл

3-тапсырма «Жоғалған сөзді тап »ойыны Оқушылар сөздің жартысын тауып,біріккен сөз жасайды./1 балл/


Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

(Ф.С.)

-Жергілікті жерден шығатын пайдалы қазбаларды ата.Шығу орнын тап.Талас ауылының тауынан шығатын қандай пайдалы қазбаны біліесіңдер?

-Жергілікті жерден шығатын пайдалы қазбаларды атайды.Шығу орнын табады. /1балл/

4-тапсырма дәптермен жұмыс

«Бірге жазамыз» әдісі

Тірек сөздермен монолог құрап жазады.

Тірек сөздер: Мен,геолог,жерасты қазбалары,іздеп табу,оның қорын анықтау,кен байлықтары,халықтың игілігіне,жарату,армандау, Ерейментау,Ақсу,Кентау,Жезқазған,мақтан ету

Берілген тірек сөздерден монолог құрайды; Біріккен сөздерді табады./2 балл/

5-тапсырма«Кемпірқосақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Күрделі сөз түрлерін ажыратады.
https://images.app.goo.gl/WQ8B6Qw98zyrHaBz9





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2025
159
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі