Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Жиын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Б.Ақжанова |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
5 сынып |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.4.1.1 Жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру. 5.5.2.8 Жиындармен жұмыс істеуде ∩,C,U,€,₡, Ø символдарын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жиын және оның элементтері, бос жиын ұғымдарын ажырату. Жиындармен жұмыс істеуде символдарды қолдану. Ішкі жиын ұғымын меңгеру. Эйлер-Венн диаграммасын қолдану арқылы жиындардың бірігуі мен қиылысуын табу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы -11 минут
Үй тапсырмасын тексеру
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар ұзыннан қысқаға қарай сапқа тұрғызу. Алты оқушыдан оқушылар топқа бөлу. ( Ұзын. Орта, қысқа бойларына қатысты) «Символ», «Элемент», «Жиын» топтарына бөлу. Жеке жұмыс. Үйге берілген зерттеу жұмыстарын хабарлау Зерттеу жұмыстарының сұрақтары: 1. Жанұя мүшелерінің туған айларын жыл мезгілдеріне бөлу 2.Жанұя мүшелерінің жастарын жәйсан мен құрама сандарға ажырату 3.Жанұя мүшелерінің туған жылын жұп немесе тақ сандарға бөлінуіне байланысты жіктеу «Зерттеушілік диалог» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қою. 1.Тапсырманы орындау үшін сандардың қандай белгілері мен қаситтерін ескердіңіздер? 2. Сандарды жіктеу немесе біріктіру үшін қандай ережелерді қолдандыңыздар? 3. Тапсырманы орындау кезіндегі қиындықтар? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар спқа тұрады, топқа бөлінеді Оқушылар үй тапсырмасына берілген сзерттеу жұмысының сұрақтарына жауап береді. |
Ашық журнал арқылы сабақ бойы оқушыларды формативті бағалау. Төмендегі символ арқылы
ҚБ: ынталаныдру қызметі - ауызша мадақтау
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
5 сыныпқа арналған оқулық, презентация |
|
Сабақтың ортасы -25 минут
Топтық жұмыс |
Оқушыларды хоббиге байланысты біріктіру 1.Спортпен айналысатын оқушылар 2. Сурет салуды ұнататындар 3.Кітап оқуды жақсы көретіндер Спорт оқушыларының тапсырмасы: 1.Волейбол ойын командасының жиын эленттері 2. Футбол ойын командасы позициясының В жиыны Сурет оқушыларының тапсырмасы: 1.«Қалам» сөзінің элементтері 2. Қыз, пышақ, төрт шабдалы, жапырақ- қай суреттің жиыны? Суреттің атын атаңыз? - - В.Серов «Девочка с персиками» Кітап оқушыларының тапсырмалары Берілген жиыннан М.Мақатаев пен А.Құнанбаевтың шығармаларын ажырату. Бос жиынды анықтау. «Жазғы тұрым», «Аққулар ұйықтағанда», «Қайырлы таң», «Кел, балалар, оқылық!», «Қыс», «Ғылым таппай мақтанба», «Қайран Қарасазым». |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Әр жұп берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Жиын және жиынның элементтерін атайды, -Жиынның элементтерін пайдаланып қиылысуы мен бірігуін табады |
Тапсырма бар парақша |
|
Топтық жұмыс |
«Викторина» әдісі Джойтека платформасында Тапсырманы орындау |
Бірінші сигнал берген топ викторина сұрағына жауап береді |
Дескриптор: Оқушылар берілген тапсырманы толық орындайды; Өздері мысал келтіреді; Жиын элементтерін құрай алады; Өз бетімен ізденіп жұмыстар жасайды, талдайды |
Тапсырма бар парақша |
|
Сабақтың соңы 9 минут
|
Жеке
жұмыс: Джойтека платофрмасында -10
балл 1.Бірде- бір элементі жоқ жиын -1б А. Бос жиын; Б.Бос элемент; В.Символ; Г.Натурал сан. 2. Жиын теориясының негізін қалаушы математик. -1 б А.Контор; Б. Эйлер; В.Д.Венн; Г. Пифагор 3. Нөлмен мен аяқталатын екі таңбалы сандардың А жиынын жаз -1б 4. Бөлімі 6-ға тең дұрыс бөлшектердің В жиынын жаз.-1б 5. Сынып оқушыларының жиыны – L. Сыныптағы ер бала оқушылар жиыны – K. К және L жиындарының арақатынастарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеңдер. -3 балл 6. 25 адамнан тұратын студенттер тобы демалысқа шықты, олардың 18 студент волейбол және 12 студент теннис ойнайды. Қанша студент спорттың екі түрімен де айналысады? -2б 7. «Космос» сөзіндегі әріптердің элементтері А. 6; Б. 5; В. 4; Г. 3 Қорытынды тұжырымдамаларды жасау: 1.Жиын дегеніміз не? 2.Жиын тақырыбындағы ұғымдарды ата 3. Жиынның қандай символдары бар? Рефлексия. Сабақ мақсатының қайсысын толық меңгердім? Қай сабақ мақсаты маған қиындық туғызды? .1.Жиын және оның элементтері, бос жиын ұғымдарын ажырату. 2. Жиындармен жұмыс істеуде символдарды қолдану. 3.Ішкі жиын ұғымын меңгеру. 4.Эйлер-Венн диаграммасын қолдану арқылы жиындардың бірігуі мен қиылысуын табу. Оқушыларды ашық журнал арқылы формативті бағалау жиынын қорытындылау 6-7 символ жинаған оқушы- Керемет! 4-5 символ жинаған оқушы – Жақсы жұмыс жасадың! 1-3 – символ жинаған оқушы – Талпын!
Үй тапсырмасы. |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды Тақырып бойынша қорытынды жасайды Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді.. |
Қалыптастырушы бағалау Дескриптор: -Жиын элементтерін ажыратады; -Жұп сандар мен тақ сандарды ажыратады -Санының еселік санды табу үшін санның еселігін анықтайды; -Еселік болатын жиын элементін есептейді; -Мәтін есептің шартын құрастырады; -Эйлер-Венн диаграммасын кескіндейді;
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, 5 сынып "Жиын"
Ашық сабақ, 5 сынып "Жиын"
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Жиын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Б.Ақжанова |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
5 сынып |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.4.1.1 Жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру. 5.5.2.8 Жиындармен жұмыс істеуде ∩,C,U,€,₡, Ø символдарын қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жиын және оның элементтері, бос жиын ұғымдарын ажырату. Жиындармен жұмыс істеуде символдарды қолдану. Ішкі жиын ұғымын меңгеру. Эйлер-Венн диаграммасын қолдану арқылы жиындардың бірігуі мен қиылысуын табу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы -11 минут
Үй тапсырмасын тексеру
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар ұзыннан қысқаға қарай сапқа тұрғызу. Алты оқушыдан оқушылар топқа бөлу. ( Ұзын. Орта, қысқа бойларына қатысты) «Символ», «Элемент», «Жиын» топтарына бөлу. Жеке жұмыс. Үйге берілген зерттеу жұмыстарын хабарлау Зерттеу жұмыстарының сұрақтары: 1. Жанұя мүшелерінің туған айларын жыл мезгілдеріне бөлу 2.Жанұя мүшелерінің жастарын жәйсан мен құрама сандарға ажырату 3.Жанұя мүшелерінің туған жылын жұп немесе тақ сандарға бөлінуіне байланысты жіктеу «Зерттеушілік диалог» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қою. 1.Тапсырманы орындау үшін сандардың қандай белгілері мен қаситтерін ескердіңіздер? 2. Сандарды жіктеу немесе біріктіру үшін қандай ережелерді қолдандыңыздар? 3. Тапсырманы орындау кезіндегі қиындықтар? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау |
Оқушылар спқа тұрады, топқа бөлінеді Оқушылар үй тапсырмасына берілген сзерттеу жұмысының сұрақтарына жауап береді. |
Ашық журнал арқылы сабақ бойы оқушыларды формативті бағалау. Төмендегі символ арқылы
ҚБ: ынталаныдру қызметі - ауызша мадақтау
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
5 сыныпқа арналған оқулық, презентация |
|
Сабақтың ортасы -25 минут
Топтық жұмыс |
Оқушыларды хоббиге байланысты біріктіру 1.Спортпен айналысатын оқушылар 2. Сурет салуды ұнататындар 3.Кітап оқуды жақсы көретіндер Спорт оқушыларының тапсырмасы: 1.Волейбол ойын командасының жиын эленттері 2. Футбол ойын командасы позициясының В жиыны Сурет оқушыларының тапсырмасы: 1.«Қалам» сөзінің элементтері 2. Қыз, пышақ, төрт шабдалы, жапырақ- қай суреттің жиыны? Суреттің атын атаңыз? - - В.Серов «Девочка с персиками» Кітап оқушыларының тапсырмалары Берілген жиыннан М.Мақатаев пен А.Құнанбаевтың шығармаларын ажырату. Бос жиынды анықтау. «Жазғы тұрым», «Аққулар ұйықтағанда», «Қайырлы таң», «Кел, балалар, оқылық!», «Қыс», «Ғылым таппай мақтанба», «Қайран Қарасазым». |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Әр жұп берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Жиын және жиынның элементтерін атайды, -Жиынның элементтерін пайдаланып қиылысуы мен бірігуін табады |
Тапсырма бар парақша |
|
Топтық жұмыс |
«Викторина» әдісі Джойтека платформасында Тапсырманы орындау |
Бірінші сигнал берген топ викторина сұрағына жауап береді |
Дескриптор: Оқушылар берілген тапсырманы толық орындайды; Өздері мысал келтіреді; Жиын элементтерін құрай алады; Өз бетімен ізденіп жұмыстар жасайды, талдайды |
Тапсырма бар парақша |
|
Сабақтың соңы 9 минут
|
Жеке
жұмыс: Джойтека платофрмасында -10
балл 1.Бірде- бір элементі жоқ жиын -1б А. Бос жиын; Б.Бос элемент; В.Символ; Г.Натурал сан. 2. Жиын теориясының негізін қалаушы математик. -1 б А.Контор; Б. Эйлер; В.Д.Венн; Г. Пифагор 3. Нөлмен мен аяқталатын екі таңбалы сандардың А жиынын жаз -1б 4. Бөлімі 6-ға тең дұрыс бөлшектердің В жиынын жаз.-1б 5. Сынып оқушыларының жиыны – L. Сыныптағы ер бала оқушылар жиыны – K. К және L жиындарының арақатынастарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеңдер. -3 балл 6. 25 адамнан тұратын студенттер тобы демалысқа шықты, олардың 18 студент волейбол және 12 студент теннис ойнайды. Қанша студент спорттың екі түрімен де айналысады? -2б 7. «Космос» сөзіндегі әріптердің элементтері А. 6; Б. 5; В. 4; Г. 3 Қорытынды тұжырымдамаларды жасау: 1.Жиын дегеніміз не? 2.Жиын тақырыбындағы ұғымдарды ата 3. Жиынның қандай символдары бар? Рефлексия. Сабақ мақсатының қайсысын толық меңгердім? Қай сабақ мақсаты маған қиындық туғызды? .1.Жиын және оның элементтері, бос жиын ұғымдарын ажырату. 2. Жиындармен жұмыс істеуде символдарды қолдану. 3.Ішкі жиын ұғымын меңгеру. 4.Эйлер-Венн диаграммасын қолдану арқылы жиындардың бірігуі мен қиылысуын табу. Оқушыларды ашық журнал арқылы формативті бағалау жиынын қорытындылау 6-7 символ жинаған оқушы- Керемет! 4-5 символ жинаған оқушы – Жақсы жұмыс жасадың! 1-3 – символ жинаған оқушы – Талпын!
Үй тапсырмасы. |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды Тақырып бойынша қорытынды жасайды Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді.. |
Қалыптастырушы бағалау Дескриптор: -Жиын элементтерін ажыратады; -Жұп сандар мен тақ сандарды ажыратады -Санының еселік санды табу үшін санның еселігін анықтайды; -Еселік болатын жиын элементін есептейді; -Мәтін есептің шартын құрастырады; -Эйлер-Венн диаграммасын кескіндейді;
|
|
шағым қалдыра аласыз














