Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Пайыздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Нұртілеу С.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Математика |
5 «Ә», «В» сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.04.2024ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3мин |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! «Жүректен -жүрекке» жаттығуын орындату арқылы психологиялық жағымды ахуал орнату. Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын меңгереді; - Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдырады. |
Амандасады. Сабақа қажетті құрал – жабдықтарын дайындайды. |
Ынталандыру мақсатында оқушыларды ауызша мадақтау «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы» |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
12 мин |
Жаңа сабақ «3 сұрақ» 2 мин 10мин |
Жаңа сабақ. Ой қозғау «3 сұрақ» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қоямын. 1 Не? Пайыз деген сөзді естігендерің бар ма? 2.Не үшін? Пайыз ұғымы не үшін қолданылады деп ойлайсыңдар? 3.Қайда?Күнделікті өмірде пайыз ұғымы қайжерде қолданылады? Атап айтқанда, «күнделікті тұтынатын өнім құрамындағы қоспалардың пайызын, дүкендерде заттарға берілген пайыздық жеңілдіктерді, ұялы телефондағы қуаттың пайыздық көрсеткішін,қаржыға байланысты жеке кәсіпкерлік істерде көп қолданылуы» туралы және тағы басқа мысалдар келтіреді.Оқушылардың жауаптарын құптап, пайыз ұғымына түсінік беремін. Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған.Мысалы 1 метрде қанша сантиметр бар? Сонда 1 см 1метрдің қанша қанша пайызын құрайды? 5 см ше? 1%= 5% оқылуы « бес пайыз» 1%
шаманың Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. Мысалы,7%= Енді осыған кері амалды қалай жасауға болады? Бөлшекті немесе
натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін
тіркеп жазу керек. Мысалы,0,4=(0,4*100)
%=40%,
1 тор көз-квадраттың 1/100 бөлігі,яғни 1% Боялғаны: 9 тор көз – квадраттың 9/100 бөлігін құрайды, яғни 9% . Боялмағаны 100% - 9% = 91%.
100% = 1 200 % = 2 50 % =1/2 20 % = 1/5 25 % = 1/4 10 % = 1/10 75 % =3/4 5 % = 1/20
|
Оқушылар өз айналасындағы, күнделікті тұрмыста кездесіп жатқан пайызғабайланысты мысалдарды атайды. Оқушылар берілген мысалдар бойынша тақырыпты түсінеді. Жұмыс дәптеріне керекті мағлұматты жазады. Дескриптор: - «Бір пайыз» ұғымын біледі; - Мысал келтіреді. /ҚБ бағалау/ |
ҚБ: «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы»
ҚБ: «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы»
|
Тақта, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
Тақта, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма №1. Жеке жұмыс. Ондық бөлшекпен жаз:
5% = 1000 % = 25,7% = 648 % = 0,06 % = 0,2 % = 23,9% = 314 % = 12,7% = 0,3 % =
![]() |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі;1б. - Пайызды ондық бөлшекке айналдырады.1б. /2 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Тапсырма №2. Жұптық жұмыс. Пайызбен жаз.
![]() |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі;1б. - Жай бөлшекті пайызбен жазады. 1б. /2 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Тапсырма №3. Топпен жұмыс. Дәрігерлер күнделікті тамақтануды 4 рет бөліп қабылдауды ұсынады : бірінші таңғы ас-25% , екінші таңғы ас - 15%, түскі ас-45%, кешкі ас-15%. Бірінші таңғы асқа бөлінген бөлікті - қызыл, екінші таңғы асты - көк, түскі асты – жасыл және кешкі асты – сары түстермен бояңыз. Шешуі:
1- таңғы ас – 25% 2- таңғы ас – 15% Түскі ас – 45% Кешкі ас – 15% |
Дескриптор: - Есептің берілгені бойынша шартын құрады; 1б. - Берілген квадратты 4-ке бөліп, сәйкесінше түске бойайды; 2б. - Пайызды жәй бөлшекке айналдырады. 1б. /4 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан №1087 есеп. |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі; 1б. - Пайызды ондық бөлшек түрінде жазады. 1б. /2балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды.
|
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Қорытынды жасаймын. Тақырыптың түйіні бір пайыз дегеніміз... Пайызды жай бөлшек немесе ондық бөлшек түрінде жазу үшін... Жай бөлшекті немесе ондық бөлшекті пайызбен жазу үшін... Үйге тапсырма №1088,1089 -Үй тапсырмасына бағыт-бағдар беремін. -Келесі сабаққа жоспар құру үшін оқушылардан БББ кестесі арқылы кері байланыс аламын. Стикерге жазып тақтадағы суретке іледі. Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Рефлексия |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып математика 01.04
Ашық сабақ 5 сынып математика 01.04
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Пайыздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Нұртілеу С.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Математика |
5 «Ә», «В» сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.04.2024ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3мин |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! «Жүректен -жүрекке» жаттығуын орындату арқылы психологиялық жағымды ахуал орнату. Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын меңгереді; - Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдырады. |
Амандасады. Сабақа қажетті құрал – жабдықтарын дайындайды. |
Ынталандыру мақсатында оқушыларды ауызша мадақтау «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы» |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
12 мин |
Жаңа сабақ «3 сұрақ» 2 мин 10мин |
Жаңа сабақ. Ой қозғау «3 сұрақ» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қоямын. 1 Не? Пайыз деген сөзді естігендерің бар ма? 2.Не үшін? Пайыз ұғымы не үшін қолданылады деп ойлайсыңдар? 3.Қайда?Күнделікті өмірде пайыз ұғымы қайжерде қолданылады? Атап айтқанда, «күнделікті тұтынатын өнім құрамындағы қоспалардың пайызын, дүкендерде заттарға берілген пайыздық жеңілдіктерді, ұялы телефондағы қуаттың пайыздық көрсеткішін,қаржыға байланысты жеке кәсіпкерлік істерде көп қолданылуы» туралы және тағы басқа мысалдар келтіреді.Оқушылардың жауаптарын құптап, пайыз ұғымына түсінік беремін. Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған.Мысалы 1 метрде қанша сантиметр бар? Сонда 1 см 1метрдің қанша қанша пайызын құрайды? 5 см ше? 1%= 5% оқылуы « бес пайыз» 1%
шаманың Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. Мысалы,7%= Енді осыған кері амалды қалай жасауға болады? Бөлшекті немесе
натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін
тіркеп жазу керек. Мысалы,0,4=(0,4*100)
%=40%,
1 тор көз-квадраттың 1/100 бөлігі,яғни 1% Боялғаны: 9 тор көз – квадраттың 9/100 бөлігін құрайды, яғни 9% . Боялмағаны 100% - 9% = 91%.
100% = 1 200 % = 2 50 % =1/2 20 % = 1/5 25 % = 1/4 10 % = 1/10 75 % =3/4 5 % = 1/20
|
Оқушылар өз айналасындағы, күнделікті тұрмыста кездесіп жатқан пайызғабайланысты мысалдарды атайды. Оқушылар берілген мысалдар бойынша тақырыпты түсінеді. Жұмыс дәптеріне керекті мағлұматты жазады. Дескриптор: - «Бір пайыз» ұғымын біледі; - Мысал келтіреді. /ҚБ бағалау/ |
ҚБ: «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы»
ҚБ: «Жарайсың!» «Өте тамаша!» «Жақсы»
|
Тақта, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
Тақта, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма №1. Жеке жұмыс. Ондық бөлшекпен жаз:
5% = 1000 % = 25,7% = 648 % = 0,06 % = 0,2 % = 23,9% = 314 % = 12,7% = 0,3 % =
![]() |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі;1б. - Пайызды ондық бөлшекке айналдырады.1б. /2 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Тапсырма №2. Жұптық жұмыс. Пайызбен жаз.
![]() |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі;1б. - Жай бөлшекті пайызбен жазады. 1б. /2 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Тапсырма №3. Топпен жұмыс. Дәрігерлер күнделікті тамақтануды 4 рет бөліп қабылдауды ұсынады : бірінші таңғы ас-25% , екінші таңғы ас - 15%, түскі ас-45%, кешкі ас-15%. Бірінші таңғы асқа бөлінген бөлікті - қызыл, екінші таңғы асты - көк, түскі асты – жасыл және кешкі асты – сары түстермен бояңыз. Шешуі:
1- таңғы ас – 25% 2- таңғы ас – 15% Түскі ас – 45% Кешкі ас – 15% |
Дескриптор: - Есептің берілгені бойынша шартын құрады; 1б. - Берілген квадратты 4-ке бөліп, сәйкесінше түске бойайды; 2б. - Пайызды жәй бөлшекке айналдырады. 1б. /4 балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды. |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан №1087 есеп. |
Дескриптор: - Пайыз ұғымын біледі; 1б. - Пайызды ондық бөлшек түрінде жазады. 1б. /2балл/ |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы оқушылар өздерін бағалайды.
|
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар Оқулық Тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Қорытынды жасаймын. Тақырыптың түйіні бір пайыз дегеніміз... Пайызды жай бөлшек немесе ондық бөлшек түрінде жазу үшін... Жай бөлшекті немесе ондық бөлшекті пайызбен жазу үшін... Үйге тапсырма №1088,1089 -Үй тапсырмасына бағыт-бағдар беремін. -Келесі сабаққа жоспар құру үшін оқушылардан БББ кестесі арқылы кері байланыс аламын. Стикерге жазып тақтадағы суретке іледі. Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Рефлексия |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















