Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Жақсығұл Мәншүк Сабырқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау (барлығы 4сағ,1ші сағ) |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды - Сабақтың ортасында бекітуге арналған 5 есептің кем дегенде 4еуін 4 минутта шығарады - Ондық бөлшектерді қосуды орындайды* |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
«Кім жылдам?» Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма №1 А) Мақсаты: ондық бөлшектерді салыстырады Тиімділігі: жылдам жұмыс жасауға дағдыланады. |
Есептің берілгенін оқиды, дәптермен жұмыс жасайды.Ондық бөлшектерді өсу ретімен жазады.Дұрыс жауабын сыныппен бірге талқылайды. ЕББҚ оқушы: Карточкамен жұмыс жасайды, ондағы жемістерді өсу ретімен орналастырады. |
Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді, оларды салыстыруды біледі Жалпы балл-1 Екі жұлдыз бір тілек |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 8 мин. 4 мин. |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Bilimland сайтынан видеобейне көрсетеді. Сыныпқа видео бойынша не түсінгеін сұрайды, осылайша сабақтың мақсаты айқындалады. Осы ережелерді пайдаланып, Тапсырма №1 Ә) Б) шығарып көрелік. Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс Викторина (wordwall сайты арқылы) |
Оқушылар керек ережелерді түсініп алады. Ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың ережесін түсінеді. Видеоның түсінгені бойынша тапсырманы орындайды. Бағандап қосу мен азайтуды жүзеге асырады. Өз жауабын дәптерге түсіреді, тақтамен тексереді. ЕББҚ оқушы: * Ондық бөлшектерді қосудың ережесін түсінеді.Үшінші Б) сұрағына ауызша жауап береді. Тестке жауап береді. ЕББҚ оқушы: Тестке жауап береді. https://wordwall.net/ru/resource/55408380 |
Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, үтірін дұрыс қояды Жалпы балл-3 Екі жұлдыз бір тілек Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, дұрыс жауапты белгілейді. Жалпы балл-4 Өз-өзін бағалау |
Қосымша №1
|
|
10 мин. |
Топтық жұмыс «Математикалық бояу» (ойын) Мақсаты: ондық бөлшектерді қосу және азайтуды үйренеді Тиімділігі: қызығушылықпен жұмыс жасайды |
Оқушылар өз тобындағы 5 оқушы 2-мысалдан алып шығарады, топ бойынша жауаптарын ұсынады,берілген суретті кестедегі жауаптармен сәйкестендіріп, суретті бояп шығуы қажет. ЕББҚ оқушы бір топқа қосылады, ауызша жауап береді. |
Дескриптор: -ондық бөлшектерді қосу,азайтуды орындап, Берілен жауаптармен сәйкес суреттің элементтерінің түстерін анықтайды. Әр жауапқа бір балл. Қолшапалақтауәдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Қосымша №2 |
|
5 мин. 7 мин. |
Жұптық жұмыс «Ойлан,ойлас,жұптас» Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды Ойлау дағдысы:қолдану Жұптық жұмыс Проблемалық есеп Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды Ойлау дағдысы:қолдану |
Жұппен жұмыс жасайды. ЕББҚ оқушы Жұппен бір оқушымен жұмыс жасайды,есептің шешу жолын талқылайды. |
Өзін-өзі бағалау «Баспалдақ» тәсілі арқылы (мұғалімнің жауабымен салыстыру арқылы)
|
Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы 4 мин. 3мин. |
Қорытындылау Learning apps сайты арқылы сәйкестік табу Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға байланысты алгоритмді құрады. Рефлексия Онлайн сауалнама |
Оқушылар алгоритмді анықтап сәйкестендіреді ЕББҚ оқушы алгоритмді анықтап сәйкестендіреді Барлығы сілтемеге кіріп кері байланыс береді |
Дескриптор: -сәйкестік орнатады. Жалпы балл-2 |
https://learningapps.org/watch?v=p94bxpnpc23
https://onlinetestpad.com/s/ondykbolshekter5synypreflecia
|
Қосымша №1
Тапсырма №1 . Дәрігерлер С дәруменін деніміз сау болу үшін күнделікті рационға ең аз дегенде 0,08 г, ал ең көп дегенде 0,12 г тұтыну ұсынады. Әсіресе С дәруменін біз жемістерден алады екенбіз.
А) Суретте көрсетілген әрбір 100 г жемістерден С дәрумені ең көп және ең аз мәнін атаңыз, осы мәндерді өсу ретімен жазыңыз.
Ә)Арман киви мен апельсиннен смузи жасаса, ол қанша г С дәруменін қабылдайды? Ол күнделікті тұтынудың ең аз дегенде қанша г артық?
Б)Егер ол күнделікті С дәруменін тұтынатындай смузи жасау керек болса, қандай жемісті таңдар едің? (күнделікті тұтынудан 0,08г-нан аз және 0,12 г артық болмау қажет).

Киви – 0,18г
Апельсин – 0,06г
Лимон- 0,05г
Мандарин-0,04г
Қара өрік -0,02г
Алма-0,01г
Қарақат-0,25г
Дескриптор:
Білім алушы
-Ондық бөлшектерді, оларды салыстыруды біледі
-Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, үтірін дұрыс қояды
Жалпы балл-3
Жауап: А) ең үлкен 0,25
Ең кіші 0,01
Өсу ретімен орналастыру: 0,01; 0,02; 0,04; 0,05; 0,06; 0,18; 0,25.
Ә) шешу үшін ондық бөлшектермен амалдар жасау қажет. Мәндерді бағандап жазып алып, үтірін дұрыс түсіреміз:
Киви – + 0,18
Апельсин – 0,06
0,24 қабылдайды.
Күнделікті тұтынудан азайтамыз: - 0,24
0,08
0,16 г артық
Б) мысалы: апельсин, қара өрік, алма 0,06+0,02+0,01=0,09г
Қосымша №2
Топтық жұмыс
«Математикалық бояу» (ойын)
|
1,3 |
3,7 |
3,45 |
0,7 |
6,04 |
0,18 |
4,09 |
0,67 |
|
қызыл |
қызғылт сары |
жасыл |
сары |
Қоңыр |
ашық жасыл |
сұр |
қызғылт |

Дескриптор:
-ондық бөлшектерді қосу,азайтуды орындап,
Берілен жауаптармен сәйкес суреттің элементтерінің түстерін анықтайды.
Әр жауапқа бір балл.
Жауап: 0,7+0,6=1,3
2,5+1,2=3,7
0,06+4,03=4,09
0,25+3,2=3,45
0,12+0,58=0,7
6,5-5,2=1,3
9,36-5,91=3,45
5,5-4,8=0,7
0,78-0,6=0,18
1,56-0,89=0,67
2,65+3,39=6,04
Қосымша №3
Жұптық жұмыс
«Ойлан,ойлас,жұптас»
Тапсырма-1: Теңіз кірпісінің
массасы
кг ал теңіз жұлдызының
массасы теңіз кірпісінен 2,6 кг артық. Теңіз жұлдызы массасы
сегізаяқтың массасынан 16,5 кг-ға кем.Теңіз жұлдызы мен сегізаяқтың
массаларын табыңыз.
Дескриптор:
-жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады, теңіз жұлдызының және сегізаяқтың массасын анықтайды.
Жалпы балл-3
Жауап: 0,9+2,6=3,5кг теңіз жұлдызы массасы
3,5+16,5=20кг сегізаяқ массасы
Проблемалық есеп
Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайту
Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды
Ойлау дағдысы:қолдану
Тапсырма-2: Құрылысшылар асфальталған жолды салу үшін жолға үш жүк машинасы сыйатындай жасауы тиіс. Жүк машиналарының аралықтарынан 0,9 м, жол жиегінен 0,58 м қалдырылады. Жүк машинасының ені 2,45 м. Асфальтталған жол құрылысшылар ойлағандай болу үшін жолдың барлық ені қанша м қылып жасаған жөн? Егер құрылысшылар қателессе қандай жағдайға әкелуі мүмкін?
Дескриптор:
- асфальталған жолдың сызбасын жасайды
-ондық бөлшектермен амалдар орындайды
- асфальталған жолдың енін анықтайды
Жалпы балл-4
Жауап: 2,45+2,45+2,45=7,35м үш жүк машинасы сыятын жол ені
Екі жол жиегінен 0,58+0,58=1,16 м
Жүк машиналары аралықтарынан 0,9+0,9=1,8м
7,35+1,16+1,8=10,31м жолдың ені
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып математика Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Ашық сабақ 5 сынып математика Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Жақсығұл Мәншүк Сабырқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау (барлығы 4сағ,1ші сағ) |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды - Сабақтың ортасында бекітуге арналған 5 есептің кем дегенде 4еуін 4 минутта шығарады - Ондық бөлшектерді қосуды орындайды* |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
«Кім жылдам?» Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма №1 А) Мақсаты: ондық бөлшектерді салыстырады Тиімділігі: жылдам жұмыс жасауға дағдыланады. |
Есептің берілгенін оқиды, дәптермен жұмыс жасайды.Ондық бөлшектерді өсу ретімен жазады.Дұрыс жауабын сыныппен бірге талқылайды. ЕББҚ оқушы: Карточкамен жұмыс жасайды, ондағы жемістерді өсу ретімен орналастырады. |
Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді, оларды салыстыруды біледі Жалпы балл-1 Екі жұлдыз бір тілек |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы 8 мин. 4 мин. |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Bilimland сайтынан видеобейне көрсетеді. Сыныпқа видео бойынша не түсінгеін сұрайды, осылайша сабақтың мақсаты айқындалады. Осы ережелерді пайдаланып, Тапсырма №1 Ә) Б) шығарып көрелік. Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс Викторина (wordwall сайты арқылы) |
Оқушылар керек ережелерді түсініп алады. Ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың ережесін түсінеді. Видеоның түсінгені бойынша тапсырманы орындайды. Бағандап қосу мен азайтуды жүзеге асырады. Өз жауабын дәптерге түсіреді, тақтамен тексереді. ЕББҚ оқушы: * Ондық бөлшектерді қосудың ережесін түсінеді.Үшінші Б) сұрағына ауызша жауап береді. Тестке жауап береді. ЕББҚ оқушы: Тестке жауап береді. https://wordwall.net/ru/resource/55408380 |
Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, үтірін дұрыс қояды Жалпы балл-3 Екі жұлдыз бір тілек Дескриптор: Білім алушы -Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, дұрыс жауапты белгілейді. Жалпы балл-4 Өз-өзін бағалау |
Қосымша №1
|
|
10 мин. |
Топтық жұмыс «Математикалық бояу» (ойын) Мақсаты: ондық бөлшектерді қосу және азайтуды үйренеді Тиімділігі: қызығушылықпен жұмыс жасайды |
Оқушылар өз тобындағы 5 оқушы 2-мысалдан алып шығарады, топ бойынша жауаптарын ұсынады,берілген суретті кестедегі жауаптармен сәйкестендіріп, суретті бояп шығуы қажет. ЕББҚ оқушы бір топқа қосылады, ауызша жауап береді. |
Дескриптор: -ондық бөлшектерді қосу,азайтуды орындап, Берілен жауаптармен сәйкес суреттің элементтерінің түстерін анықтайды. Әр жауапқа бір балл. Қолшапалақтауәдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Қосымша №2 |
|
5 мин. 7 мин. |
Жұптық жұмыс «Ойлан,ойлас,жұптас» Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды Ойлау дағдысы:қолдану Жұптық жұмыс Проблемалық есеп Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды Ойлау дағдысы:қолдану |
Жұппен жұмыс жасайды. ЕББҚ оқушы Жұппен бір оқушымен жұмыс жасайды,есептің шешу жолын талқылайды. |
Өзін-өзі бағалау «Баспалдақ» тәсілі арқылы (мұғалімнің жауабымен салыстыру арқылы)
|
Қосымша №3 |
|
Сабақтың соңы 4 мин. 3мин. |
Қорытындылау Learning apps сайты арқылы сәйкестік табу Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға байланысты алгоритмді құрады. Рефлексия Онлайн сауалнама |
Оқушылар алгоритмді анықтап сәйкестендіреді ЕББҚ оқушы алгоритмді анықтап сәйкестендіреді Барлығы сілтемеге кіріп кері байланыс береді |
Дескриптор: -сәйкестік орнатады. Жалпы балл-2 |
https://learningapps.org/watch?v=p94bxpnpc23
https://onlinetestpad.com/s/ondykbolshekter5synypreflecia
|
Қосымша №1
Тапсырма №1 . Дәрігерлер С дәруменін деніміз сау болу үшін күнделікті рационға ең аз дегенде 0,08 г, ал ең көп дегенде 0,12 г тұтыну ұсынады. Әсіресе С дәруменін біз жемістерден алады екенбіз.
А) Суретте көрсетілген әрбір 100 г жемістерден С дәрумені ең көп және ең аз мәнін атаңыз, осы мәндерді өсу ретімен жазыңыз.
Ә)Арман киви мен апельсиннен смузи жасаса, ол қанша г С дәруменін қабылдайды? Ол күнделікті тұтынудың ең аз дегенде қанша г артық?
Б)Егер ол күнделікті С дәруменін тұтынатындай смузи жасау керек болса, қандай жемісті таңдар едің? (күнделікті тұтынудан 0,08г-нан аз және 0,12 г артық болмау қажет).

Киви – 0,18г
Апельсин – 0,06г
Лимон- 0,05г
Мандарин-0,04г
Қара өрік -0,02г
Алма-0,01г
Қарақат-0,25г
Дескриптор:
Білім алушы
-Ондық бөлшектерді, оларды салыстыруды біледі
-Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды, үтірін дұрыс қояды
Жалпы балл-3
Жауап: А) ең үлкен 0,25
Ең кіші 0,01
Өсу ретімен орналастыру: 0,01; 0,02; 0,04; 0,05; 0,06; 0,18; 0,25.
Ә) шешу үшін ондық бөлшектермен амалдар жасау қажет. Мәндерді бағандап жазып алып, үтірін дұрыс түсіреміз:
Киви – + 0,18
Апельсин – 0,06
0,24 қабылдайды.
Күнделікті тұтынудан азайтамыз: - 0,24
0,08
0,16 г артық
Б) мысалы: апельсин, қара өрік, алма 0,06+0,02+0,01=0,09г
Қосымша №2
Топтық жұмыс
«Математикалық бояу» (ойын)
|
1,3 |
3,7 |
3,45 |
0,7 |
6,04 |
0,18 |
4,09 |
0,67 |
|
қызыл |
қызғылт сары |
жасыл |
сары |
Қоңыр |
ашық жасыл |
сұр |
қызғылт |

Дескриптор:
-ондық бөлшектерді қосу,азайтуды орындап,
Берілен жауаптармен сәйкес суреттің элементтерінің түстерін анықтайды.
Әр жауапқа бір балл.
Жауап: 0,7+0,6=1,3
2,5+1,2=3,7
0,06+4,03=4,09
0,25+3,2=3,45
0,12+0,58=0,7
6,5-5,2=1,3
9,36-5,91=3,45
5,5-4,8=0,7
0,78-0,6=0,18
1,56-0,89=0,67
2,65+3,39=6,04
Қосымша №3
Жұптық жұмыс
«Ойлан,ойлас,жұптас»
Тапсырма-1: Теңіз кірпісінің
массасы
кг ал теңіз жұлдызының
массасы теңіз кірпісінен 2,6 кг артық. Теңіз жұлдызы массасы
сегізаяқтың массасынан 16,5 кг-ға кем.Теңіз жұлдызы мен сегізаяқтың
массаларын табыңыз.
Дескриптор:
-жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады, теңіз жұлдызының және сегізаяқтың массасын анықтайды.
Жалпы балл-3
Жауап: 0,9+2,6=3,5кг теңіз жұлдызы массасы
3,5+16,5=20кг сегізаяқ массасы
Проблемалық есеп
Оқу мақсаты: 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайту
Бағалау критерийі: ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды
Ойлау дағдысы:қолдану
Тапсырма-2: Құрылысшылар асфальталған жолды салу үшін жолға үш жүк машинасы сыйатындай жасауы тиіс. Жүк машиналарының аралықтарынан 0,9 м, жол жиегінен 0,58 м қалдырылады. Жүк машинасының ені 2,45 м. Асфальтталған жол құрылысшылар ойлағандай болу үшін жолдың барлық ені қанша м қылып жасаған жөн? Егер құрылысшылар қателессе қандай жағдайға әкелуі мүмкін?
Дескриптор:
- асфальталған жолдың сызбасын жасайды
-ондық бөлшектермен амалдар орындайды
- асфальталған жолдың енін анықтайды
Жалпы балл-4
Жауап: 2,45+2,45+2,45=7,35м үш жүк машинасы сыятын жол ені
Екі жол жиегінен 0,58+0,58=1,16 м
Жүк машиналары аралықтарынан 0,9+0,9=1,8м
7,35+1,16+1,8=10,31м жолдың ені
шағым қалдыра аласыз


















