Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімі: |
5.3.Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рсалиева Жаңылсын Каирғалиқызы |
|
|
Күні: |
13.02.2025 |
|
|
Сыныбы: 5 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді түсінеді. Көпшілігі: Ережелерді дұрыс қолданып, есептерді қателіксіз шешеді. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді өздігінен шешуге дағдыланады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Тарих, мәдениет және тілдің ортақтығы – оқушылардың бойына қазақ халқының тілін, салт-дәстүрін, мәдениетін дарыту. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу.
Ұлттық құндылық Мақсаты: Болашақ қазақ халқының ұрпақтарына еліміздің ұлттық құндылықтарын санасына сіңіру. Асық - қазақ халқының төл ойындарының бірі.
Асықтарды таңдау арқылы оқушыларды екі топқа бөледі. І топ- «Алғырлар» ІІ топ- «Тапқырлар»
«Көршінді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. №824, 48-бет. |
|
Бағалау: Жақсы! Жарайсың! Талпын!
Дескриптор: -Үй тапсырмасын орындады 1балл |
Интерактивті тақта
Көрнекілік құралдар
|
|
5 мин
|
Алдыңғы білімді тиянақтау мақсатында «Пазл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Пазл сұрақтарының көмегімен жаңа тақырыпты ашады.
|
Сұрақтарға жауап береді:
|
|
Интерактивті тақта Презентация https://view.genially.com/67ab674bf03044333be307ed/interactive-content-puzzle-quiz |
|
5 мин
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мысал есептерді түсіндіреді. 1)Ондық бөлшекті натурал санға көбейту
2) Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту
|
Мысалдарды жазып алады. |
|
Презентация Дәптер Оқулық |
|
8 мин
|
Топтық жұмыс «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі. Оқушылар есепен әуелі жеке танысады, содан кейін жұпта, топта талқылап, шығарады. Білім алушылар берілген мәтінді есепті топ болып шығарады. І топ Еркін әр жексенбі сайын асық жинайды. Ол бірінші аптада 1,5 кг, ал келесі аптада бірінші аптадан 1,2 есе көп асық тапты. Үшінші аптада ол екінші аптадан 0,8 кг-ға аз асық жинады. Барлығы үш аптада Еркін қанша килограмм асық жинады?
ІІ топ Айжан шапандар тігу үшін мата сатып алды. Ол бірінші аптада 5,6 метр мата қолданды, ал екінші аптада бірінші аптадан 1,5 есе көп мата қолданды. Үшінші аптада ол екінші аптаға қарағанда 2 м-ге кем мата қолданды. Барлығы үш аптада Айжан қанша метр мата қолданды? |
I топ Шешуі:
II топ Шешуі:
|
Дескриптор: -есептің шарты бойынша өрнегін құрастырады 1 балл - есептеулерді орындайды 1 балл
|
Презентация Дәптер Оқулық Есеп жазылған қағаз |
|
5 |
Жұптық тапсырма «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптарын табады. Карточкада берілген ондық бөлшектерді көбейтеді.
|
Домбыра : 1)
Ою-өрнек : 1)
Қобыз:
Киіз үй:
2)
Шаңырақ:
2)
Сәукеле:
2)
|
Дескриптор: -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді 1 балл -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді 1 балл
|
Презентация Дәптер Карточка |
|
Сабақтың ортасы 7 мин
|
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс. №849. Шамалардың бөлігін табыңдар:
|
№849. |
Дескриптор: -Санның бөлігін таба алады 1 балл -Ондық бөлшектерді көбейте алады 1 балл
|
Интерактивті тақта
Дәптер Оқулық |
|
7 |
Бекіту сұрақ «Киіз үй» әдісі арқылы деңгейлік есептерді шығарады.
|
|
Дескриптор А: -ондық бөлшектерді көбейтеді 1 балл
Дескриптор B: - арифметикалық амалдардың реттілігін анықтай алады 1 балл - ондық бөлшектермен арифметикалық амалдар орындайды 1 балл Дескриптор С: - есептің берілгенің жазады 1 балл - мәтінге байланысты өрнегін құрастырады 1 балл - есептеулерді орындайды 1 балл
|
Дәптер Оқулық Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс. «Асық жинау» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
|
Тақтадағы өзіне байланысты қоржынға асықты салады. |
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағалауы
1-10 баллдық бағалау
|
Интерактивті тақта Қоржындар Kundelik.kz |
|
2 мин
|
Үй тапсырмасы: №843, 52 – бет |
|||
Тексерілді: ДОІЖО Дуйсенбаев А.У.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып "Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту"
Ашық сабақ 5 сынып "Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімі: |
5.3.Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рсалиева Жаңылсын Каирғалиқызы |
|
|
Күні: |
13.02.2025 |
|
|
Сыныбы: 5 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді түсінеді. Көпшілігі: Ережелерді дұрыс қолданып, есептерді қателіксіз шешеді. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді өздігінен шешуге дағдыланады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Тарих, мәдениет және тілдің ортақтығы – оқушылардың бойына қазақ халқының тілін, салт-дәстүрін, мәдениетін дарыту. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу.
Ұлттық құндылық Мақсаты: Болашақ қазақ халқының ұрпақтарына еліміздің ұлттық құндылықтарын санасына сіңіру. Асық - қазақ халқының төл ойындарының бірі.
Асықтарды таңдау арқылы оқушыларды екі топқа бөледі. І топ- «Алғырлар» ІІ топ- «Тапқырлар»
«Көршінді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. №824, 48-бет. |
|
Бағалау: Жақсы! Жарайсың! Талпын!
Дескриптор: -Үй тапсырмасын орындады 1балл |
Интерактивті тақта
Көрнекілік құралдар
|
|
5 мин
|
Алдыңғы білімді тиянақтау мақсатында «Пазл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Пазл сұрақтарының көмегімен жаңа тақырыпты ашады.
|
Сұрақтарға жауап береді:
|
|
Интерактивті тақта Презентация https://view.genially.com/67ab674bf03044333be307ed/interactive-content-puzzle-quiz |
|
5 мин
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мысал есептерді түсіндіреді. 1)Ондық бөлшекті натурал санға көбейту
2) Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту
|
Мысалдарды жазып алады. |
|
Презентация Дәптер Оқулық |
|
8 мин
|
Топтық жұмыс «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі. Оқушылар есепен әуелі жеке танысады, содан кейін жұпта, топта талқылап, шығарады. Білім алушылар берілген мәтінді есепті топ болып шығарады. І топ Еркін әр жексенбі сайын асық жинайды. Ол бірінші аптада 1,5 кг, ал келесі аптада бірінші аптадан 1,2 есе көп асық тапты. Үшінші аптада ол екінші аптадан 0,8 кг-ға аз асық жинады. Барлығы үш аптада Еркін қанша килограмм асық жинады?
ІІ топ Айжан шапандар тігу үшін мата сатып алды. Ол бірінші аптада 5,6 метр мата қолданды, ал екінші аптада бірінші аптадан 1,5 есе көп мата қолданды. Үшінші аптада ол екінші аптаға қарағанда 2 м-ге кем мата қолданды. Барлығы үш аптада Айжан қанша метр мата қолданды? |
I топ Шешуі:
II топ Шешуі:
|
Дескриптор: -есептің шарты бойынша өрнегін құрастырады 1 балл - есептеулерді орындайды 1 балл
|
Презентация Дәптер Оқулық Есеп жазылған қағаз |
|
5 |
Жұптық тапсырма «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптарын табады. Карточкада берілген ондық бөлшектерді көбейтеді.
|
Домбыра : 1)
Ою-өрнек : 1)
Қобыз:
Киіз үй:
2)
Шаңырақ:
2)
Сәукеле:
2)
|
Дескриптор: -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді 1 балл -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді 1 балл
|
Презентация Дәптер Карточка |
|
Сабақтың ортасы 7 мин
|
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс. №849. Шамалардың бөлігін табыңдар:
|
№849. |
Дескриптор: -Санның бөлігін таба алады 1 балл -Ондық бөлшектерді көбейте алады 1 балл
|
Интерактивті тақта
Дәптер Оқулық |
|
7 |
Бекіту сұрақ «Киіз үй» әдісі арқылы деңгейлік есептерді шығарады.
|
|
Дескриптор А: -ондық бөлшектерді көбейтеді 1 балл
Дескриптор B: - арифметикалық амалдардың реттілігін анықтай алады 1 балл - ондық бөлшектермен арифметикалық амалдар орындайды 1 балл Дескриптор С: - есептің берілгенің жазады 1 балл - мәтінге байланысты өрнегін құрастырады 1 балл - есептеулерді орындайды 1 балл
|
Дәптер Оқулық Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс. «Асық жинау» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
|
Тақтадағы өзіне байланысты қоржынға асықты салады. |
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағалауы
1-10 баллдық бағалау
|
Интерактивті тақта Қоржындар Kundelik.kz |
|
2 мин
|
Үй тапсырмасы: №843, 52 – бет |
|||
Тексерілді: ДОІЖО Дуйсенбаев А.У.
шағым қалдыра аласыз

















































