М.Ә. Сужиков атындағы № 6 орта мектеп
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Байымбетова Н.М
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байымбетова Н.М |
|
Күні: |
30.09.2021ж |
|
Сыныбы: |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қобыланды батыр» жыры. Жыршы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Т/Ж4.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айту Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жырдан үзінді оқиды. Жырдың үзіндісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда парталасына оның бойындағы бір жақсы қасиетті айту. Оқушылар назарын сабаққа аударамын, сабақ мақсатымен , тақырыбымен таныстырамын. Қызығушылықты ояту. Тыңдалым бейнематериалын көрсету. - Үзіндіде кім туралы айтылады? - Неге эпикалық кейіпкер? - Қалай түсінеміз? -Э п и к а л ы қ о бр а з — кескін-кейпі, мінез-құлқы, іс-әрекетімен тұтас көрінген әрі толық жинақталған, әрі әбден дараланған кейіпкер. |
Бейнематериал көреді. Оқушылар тыңдалым материалы бойынша кейіпкерлерді атайды.Эпикалық кейіпкер атану себебін айтады.(Қобыланды) |
Смайлик арқылы
|
Слайд№ 1 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс
15 минут |
«Әдебиет лотосы»
|
Мұғалімнің таратқан үзінділерін мәнерлеп оқиды. Оқушылар айтып жатқанда тыңдай отырып , , кейіпкерлер туралы жазады.
|
Дескриптор:
|
Үзінділер жазылған үлестірмелер
Слайд№2
Оқулық Жұмыс дәптерлері.
|
||||||||||||
|
Жеке жұмыс
10 мин |
«Блум түймедағы» 1. Қарапайым сұрақ: -Қобыландыны кім? 2. Анықтаушы сұрақ:- Қандай адамды батыр дейміз? 3. Интерпретациялық (түсіндіруші) сұрақ:- Неліктен Қызыл ер Қобыландыдан жеңіліп қалды? 4. Шығармашылық сұрақ:- Қалай ойлайсыңдар егер де, Қобыландының Тайбурылы болмағанда не болар еді? 5. Бағалау сұрағы: - Құртқаның Тайбурылды өсіріп баптауына қалай қарайсың? 6. Тәжірибелік сұрақ: - Егер сіз Қобыландының орнында болсаңыз не істер едіңіз?
|
«Блум түймедағы» бойынша сұрақтар типінің алты түріне жауап береді.
|
Әр жауап берген оқушыға смайликтер беріліп отырады. Сабақ соңында көп жинаған оқушыларға мадақтау сөздер айту, қошемет көрсету.
|
Слайд№3 |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 10 мин.
|
Қос диаграмма толтыру. -Ұл мен қыздың бойында болуы тиіс жақсы қасиеттерді жинақтайық. - Сол қасиеттер біздің бойымыздан табыла ма?
Кері байланыс: 3 «Қ» Маған қиын болды Маған қызық болды Маған қажет болды |
Ұл мен қыздың бойында болуы тиіс жақсы қасиеттерді жинақтап диаграмманы толтырады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд№4, плакат
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
Жырдан өзіне ұнаған жерден үзінді жаттау. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 5-сынып. Қазақ әдебиеті. «Қобыланды батыр» жыры. Жыршы
Ашық сабақ. 5-сынып. Қазақ әдебиеті. «Қобыланды батыр» жыры. Жыршы
М.Ә. Сужиков атындағы № 6 орта мектеп
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Байымбетова Н.М
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байымбетова Н.М |
|
Күні: |
30.09.2021ж |
|
Сыныбы: |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қобыланды батыр» жыры. Жыршы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Т/Ж4.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айту Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жырдан үзінді оқиды. Жырдың үзіндісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда парталасына оның бойындағы бір жақсы қасиетті айту. Оқушылар назарын сабаққа аударамын, сабақ мақсатымен , тақырыбымен таныстырамын. Қызығушылықты ояту. Тыңдалым бейнематериалын көрсету. - Үзіндіде кім туралы айтылады? - Неге эпикалық кейіпкер? - Қалай түсінеміз? -Э п и к а л ы қ о бр а з — кескін-кейпі, мінез-құлқы, іс-әрекетімен тұтас көрінген әрі толық жинақталған, әрі әбден дараланған кейіпкер. |
Бейнематериал көреді. Оқушылар тыңдалым материалы бойынша кейіпкерлерді атайды.Эпикалық кейіпкер атану себебін айтады.(Қобыланды) |
Смайлик арқылы
|
Слайд№ 1 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс
15 минут |
«Әдебиет лотосы»
|
Мұғалімнің таратқан үзінділерін мәнерлеп оқиды. Оқушылар айтып жатқанда тыңдай отырып , , кейіпкерлер туралы жазады.
|
Дескриптор:
|
Үзінділер жазылған үлестірмелер
Слайд№2
Оқулық Жұмыс дәптерлері.
|
||||||||||||
|
Жеке жұмыс
10 мин |
«Блум түймедағы» 1. Қарапайым сұрақ: -Қобыландыны кім? 2. Анықтаушы сұрақ:- Қандай адамды батыр дейміз? 3. Интерпретациялық (түсіндіруші) сұрақ:- Неліктен Қызыл ер Қобыландыдан жеңіліп қалды? 4. Шығармашылық сұрақ:- Қалай ойлайсыңдар егер де, Қобыландының Тайбурылы болмағанда не болар еді? 5. Бағалау сұрағы: - Құртқаның Тайбурылды өсіріп баптауына қалай қарайсың? 6. Тәжірибелік сұрақ: - Егер сіз Қобыландының орнында болсаңыз не істер едіңіз?
|
«Блум түймедағы» бойынша сұрақтар типінің алты түріне жауап береді.
|
Әр жауап берген оқушыға смайликтер беріліп отырады. Сабақ соңында көп жинаған оқушыларға мадақтау сөздер айту, қошемет көрсету.
|
Слайд№3 |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 10 мин.
|
Қос диаграмма толтыру. -Ұл мен қыздың бойында болуы тиіс жақсы қасиеттерді жинақтайық. - Сол қасиеттер біздің бойымыздан табыла ма?
Кері байланыс: 3 «Қ» Маған қиын болды Маған қызық болды Маған қажет болды |
Ұл мен қыздың бойында болуы тиіс жақсы қасиеттерді жинақтап диаграмманы толтырады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд№4, плакат
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
Жырдан өзіне ұнаған жерден үзінді жаттау. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















