Материалдар / Ашық сабақ 5 сынып Шоқжұлдыздар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 5 сынып Шоқжұлдыздар

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңартылған бағдарлама бойынша қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімдеріне қажет.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Мамыр 2019
5766
16 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Аспан әлемінің құпиялары

Мектеп: Полтавка орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сыздыкова А.О.

Сынып 5

Қатысқандар:12

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Шоқжұлдыздар



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау.

Ж3. Жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу.


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы

Мәтін мазмұнын сөз, сөз тіркесі арқылы болжау.

Оқушылардың көпшілігі

Тақырып бойынша тірек сөздердің мағынасын түсіну, сипаттау.

Оқушылардың кейбірі

Жазба жұмыстарында иллюстрацияны сипаттап, бейнелеу құралдарын қолдану.

Бағалау критерийі

Тақырыпқа сәйкес сөз бен сөз тіркестерін мағынасына қарай ажыратады.

Мәтіндегі берілген иллюстрацияны дұрыс бейнелейді, құралдарын дұрыс қолданады.

Тілдік мақсаттар


Тақырып қатысты жаңа сөздер

Шоқжұлдыз, жорамалдаған, құдайлар, орталық , мәңгілік өзгермейді, ілім, дәлелдеу, дөңгелек, ғылымды дамыту

Құндылықтарға баулу

Табиғатты қорғауға, сүюге, қоршаған ортаны құрметтеуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,физика,.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Аспан әлемін зерттеген ұлы көшпенділер.

АКТ қолдану

Интербелсенді тақта, бейнематериал



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут


























Сабақтың ортасы

7 минут


































7 минут





























5 минут















10 минут





































































3 минут

















Сабақтың соңы

(2-3минут)






1.Ұйымдастыру кезеңі.

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру .

Белсенді әдіс №1 «Тілектер сәті» (шеңбер құрады)

Мақсаты: бір-біріне деген сенімділігін арттыру, ішкі уәжін қолдау.

Тиімділігі: оқушылардың сабаққа назарын аударту, қызығушылықтарын ояту. Ширату жаттығуы

1. Оқушылар ортаға шығып бір-бірімен амандасады.

(Қош келдіңіздер! Welcome! Добро пожаловать!)

2 . Бір-бірлеріне сәтілік тілейді

( Сәттілік тілеймін! Good luck! Желаю удачи!

Үй тапсырмасы Аспан әлемі тақырыбы бойынша үй тапсырмасын ауызша сұрақтар қойып, сұрап кетемін.

Сені аспан әлемінің құпиялары қызықтыра ма?

Аспан әлемін зерттеген қандай ғалымдарды білесің?

Жұлдызшының жорамалын пайдаланасың ба?

Белсенді әдіс №2 «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын сұрақтар қою арқылы (бейне баян) болжату.

Мақсаты: оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сұрақтар:

1.Сен қандай шоқжұлдыздарды білесің?

2.Қалай ойлайсың, олар қозғала ма?

3. Аспан денелерін зерттеген ғалымдарды білесің бе?

Дұрыс балалар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбымыз

« Шоқжұлдыздар »

Шоқжұлдыздар дегеніміз не?

Олар қалай пайда болған?

Сабақтың мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.


1 .Сөздік жұмыс

Белсенді әдіс «Сөздік бинго» әдісін қолдану арқылы сөздердің мағынасын түсіндіремін

Мақсаты: жаңа сөздерді игерту, сөздік қорын молайту

тиімділігі: жаңа сөздерді үйренеді, қолданады.

Шоқжұлдыз - созвездие

Жорамалдаған - предполагал

Құдайлар - боги

орталық – центр

мәңгілік өзгермейді – вечно не меняется

ілім – знание

дәлелдеу – доказывать

дөңгелек – круглый

ғылымды – науку

дамыту – развивать

Тыңдалым

2.Мәтінмен жұмыс

Мәтінді 2 рет оқып, тыңдайды.

Шоқжұлдыздар.

Ерте заманнан адамдар жұлдызды аспанды шоқ жұлдыздарға бөлген. Қазіргі кезде 88 шоқжұлдыз бар. Көп уақытқа дейін жұлдыздар орнынан қозғалмайды деп жорамалдаған. Аристотель заманынан бастап ғасырлар бойы жұлдызды аспан мәңгілік өзгермейді деп ойлаған. Аспан хрусталь сфера, оның сыртында құдайлар өмір сүреді деп жорамалдаған. 16 ғасырдың соңында Джордано Бруно жұлдыздар Күн сияқты аспан денелері деген пікір айтқан.

Ғалымдар жұлдыздарды дүниежүзіндегі үлкен обсерваториялар мен астрономиялық орталықтарда зерттейді. Қазақстанда астрофизика институтында зерттейді.

Неміс ғалымы Бессель аспан әлемін зерттеген. Бессель жаңа апсан денелерін ашқан. Ғалым әлемдегі бірінші астроном. Ол 75 мың жұлдыздың орналасуын анықтаған. Ол Каперниктің ілімін дәлелдеген. Каперник бірінші рет жердің дөңгелек екенін айтқан. Бессель Кенинсберг обсерваториясында жұмыс істеген. Бессель 19 ғасырда ғылымды дамытуға көп еңбек еткен.

1 тапсырма Жазылым

ҰЖ Мәтіндегі тірек сөздер, сөз тіркестерін меңгереді. Жаңа сөздермен төмендегі кесте бойынша жұмыс істейді.

Жаңа сөз → антоном → сөз тіркесі → сөйлем

Жорамалдаған, шоқжұлдыз, мәңгілік өзгермейді, ілім, дәлеледеу, ғылымды дамыту, орталық, соңында, дөңгелек, құдайлар,

Жорамалдаған – жорамалданбаған – шоқжұлдыздарды жорамалдаған – Астраномдар тоқсанға жуық шоқжұлжыздың түрлерін жорамалдаған. Дәлелдеу – дәлелделмеген – Бессель дәлелдеген - Бессель Коперниктің аспан ілімін дәлелдеген. Соңында – басында – ғасыр соңында – 16 ғасырдың соңында Бессель жұлдыздар жайында өз пікірін айтқан

Дескриптор:

  1. Мәтін бойынша тірек сөздерді анықтайды.

Формативтік бағалау


Сергіту сәті «Ғарыштан келген достар» бейнабаянды пайдаланамын.

Мақсаты: Оқушыларды сергіту.


Айтылым

2 тапсырма

ЖЖ Ойлан – жұптас – бөліс әдісі арқылы білім алушылар жоспарды мәтін мазмұны бойынша орналастырады.

  1. 1.Жұлдыздар орнынан қозғалмайды деп жорамалдануы.

  2. 2.Аспанды хрусталь сфера, оның сыртында құдайлар өмір сүреді деп жорамалдауы.

  3. 3.Жұлдызды асапан мәңгілік өзгермейді деп ойлауы.

  4. 4.Ғалымдар жұлдыздарды обсерваторияда зерттеуі.

  5. 5.Джордано Бруноның жұлдыдар Күн сияқты аспан денелері деген пікір айтуы.

  6. 6.Ерте заманда адамдардың жұлдызды шоқжұлдыздарға бөлуі.

Формативтік бағалау 1 минуттық эссе жазу.

Жазылым

Сыныпты «Кофе араластырғыш» әдісі арқылы

3 топқа бөлемін

3 тапсырма.

ТЖ Оқушыларға Шоқжұлдыздар суретін беремін, сол суреттер бойынша мәтіндегі оқиғаны автордың атынан, кейіпкерлердің, оқырманның атынан баяндап хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді қолданып жазады.


Дескриптор Білім алушы

*Суреттермен мұқият танысады;

*Сөйлем құрауда бейнелеу құралдарын қолданады.

* Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді қолданады.

Кері байланыс: «Ыстық орындық» әдісі

Үш топ бір – бірлеріне өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.

Тиімділігі: өтілген тақырыпты қорытындылап, пысықтауға.



РЕФЛЕКСИЯ

1. Сабақта мен (белсене, бейтарап) жұмыс істедім.

2. Өз жұмысымен мен (мәзбін, мәз емеспін).

3. Сабақ мен үшін (қысқа, ұзын) болған сияқты.

4. Сабақта мен (шаршадым, шаршаған жоқпын).

5. Менің көңіл-күйім (жақсы, жаман) болды.

6. Бүгінгі сабақ мен үшін (түсінікті, түсініксіз), (пайдалы, пайдалы емес), (қызық, қызық емес) болды.



Үй жұмысы: Қазақтың аңызындағы шоқжұлдыздар туралы қосымша ақпарат біліп келу





Баяу ән жүреді































Оқулық , бейне баян.













Интербелсенді тақта

























































https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA



























Интер белсенді тақта, суреттер



















































































770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!