Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты: |
Есенова Фариза Тохтарқызы |
|||||||||||
|
Күні: |
12.02.2026 |
|||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Кейіпкерлер мінезі |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.1.1- шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.3.2.1. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып, баға беру. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды 2. Кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып, қазіргі қоғаммен байланысына баға береді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, амандасу Психологиялық ахуал « «Жылы сөз – жақсы көңіл»? Мақсаты:Оқушылардың көңіл-күйін көтеру, сынып ішінде достық атмосфера қалыптастыру. Топқа бөлу https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/?ysclid=mhq7l43aih558522657 Үй тапсырмасын сұрау https://wordwall.net/resource/107215638 «Жусан иісі» әңгімесі бойынша тест1. Әңгімедегі басты кейіпкер Аянның ең басты ерекшелігі қандай? А) Өте пысық, тентек бала Ә) Керемет ертекші, қиялшыл бала Б) Өте бай, ауқатты отбасынан шыққан В) Ауылдың ең мықты балуаны 2. Аян неліктен ақсақ болып қалған? А) Соғыста жараланғандықтан Ә) Аттан құлағандықтан Б) Туа біткен кемістігі В) Тізесіне сыздауық шығып, дұрыс емделмегендіктен 3. Аянның ертегілері неліктен «өзгеше» болды? А) Ол тек батырлар жырын айтатын Ә) Ертегілерін өзі ойдан шығарып, қиялмен өрбітетін Б) Ертегілерін тек кітаптан оқып беретін В) Қорқынышты оқиғаларды көп айтатын 4. Аянның әкесі туралы қара қағаз (суық хабар) келгенде, бала не істеді? А) Еңкілдеп жылады Ә) Ауылдан қашып кетті Б) «Әкем өлген жоқ» деп сенбеді, жыламай іштей тынды В) Ертегі айтуын біржолата тоқтатты 5. Әңгімедегі жусан иісі ненің символы? А) Табиғаттың әдемілігінің Ә) Соғыс кезіндегі ауыр тұрмыс пен балалық шақ сағынышының Б) Егінжайдың байлығының В) Тек қана дәрілік өсімдіктің 6. Аян ертегі айтқанда балалар оған не беретін еді? А) Ақша Ә) Ойыншықтар Б) Бір тілім нан немесе азық-түлік В) Киім-кешек 7. Аянды кім асырап, бауырына басты? А) Нағашы әжесі Ә) Көршісі Бапай шал Б) Ешкім, ол жалғыз тұрды В) Мектеп директоры 8. Аянның ертегілеріндегі басты кейіпкер кім еді? А) Алдар Көсе Ә) Тазша бала Б) Ертегіші баланың өзі немесе «Жетім бала» В) Қобыланды батыр 9. Әңгіме соңында Аян қайда кетеді? А) Қалаға оқуға Ә) Балалар үйіне (интернатқа) Б) Басқа ауылдағы туыстарына В) Әкесін іздеп майданға 10. Шығарманың авторы Сайын Мұратбеков бұл әңгімесі арқылы нені көрсеткісі келді? А) Соғыстың балалар тағдырына салған ауыр ізін Ә) Ауыл шаруашылығының дамуын Б) Табиғатты қорғау мәселесін В) Балалардың спорттық ойындарын Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсаты, хабарланады. |
Мұғаліммен амандасады. Өткізу жолы (3–5 минут):Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім былай
бастайды: Келесі оқушы жалғастырады: Топқа бөлінеді . |
Ұстаздың мадақтауы Үй тапсырмасы: |
Оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жи арқылы әңгіме мазмұнын еске түсіру Топтық тапсырма. 1-топ: «Зерттеушілер» тобыӘдіс: «Оқиға картасы»
2-топ: «Сарапшылар» тобыӘдіс: «Себеп-салдар шеңбері»
3-топ: «Әдебиетшілер» тобыӘдіс: «Кейіпкерлер галереясы»
4-топ: «Ойшылдар» тобыӘдіс: «Фишбоун» (Балық қаңқасы)
Жұптық жұмыс “Қос бағанды салыстыру” әдісі Аян мен заманауи баланың жаңашылдығын анықтап, қазіргі қоғаммен байланыстыра отырып, кестені толтыру.
Жеке жұмыс «Төрт сөйлем» әдісі Оқушылар берілген сұраққа жауап бере отырып, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді. Егер оқиға бүгінгі қоғамда орын алса, Аянның тағдыры қалай өзгерер еді? Пікір. Кейіпкер туралы өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңдар. Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіру. Қорытынды. Кейіпкер бейнесіне баға беру
|
Жи арқылы әңгіме мазмүнын еске түсіреді.
Топтық тапсырма орындайды
Аян мен заманауи баланың жаңашылдығын анықтап, қазіргі қоғаммен байланыстыра отырып, кестені толтырады.
|
«Айтарым бар» әдісі арқылы әр топтың жұмысына оқушылар пікір айтады
Дескриптор : -эпизодтың маңызын ашады - 1балл -кейіпкердің тағдырына қалай әсер еткенін жазады- 1 балл -кейіпкердің іс-әрекеті мен психологиялық күйін талдайды - 1 балл -Кейіпкердің төзімділігі мен қайсарлығына дәлел келтіреді - 1 балл
Дескриптор: -Аянның және заманауи баланың кемінде екі айырмашылығын анықтайды- -Екеуіне ортақ қасиетті табады -2 балл
Дескриптор : -Кейіпкер туралы өзіндік пікірлерін бір сөйлеммен жазады- 1балл -Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді-1 балл -Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді-1 балл -Кейіпкер бейнесіне баға береді - 1 балл |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут
|
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/resource/107218740 Кейіпкердің тұлғалық қасиеті мен тағдыры
Үй тапсырмасы: Шығармашылық жұмыс (Эссе)Тақырыбы: «Аян – соғыс балаларының жиынтық бейнесі» 60-80 сөз. Кері байланыс «Шам»әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерін білдіреді. Сабақты түсінбедім.. Сұрақтарым бар.... Сабақты түсінбедім..
|
Берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, бір қысқа қорытынды сөйлем құрады.
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан не үйренгенін айтып, тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын қойып, рефлексия жасайды.
Кері байланыс орнатады |
Бағалау парағы |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 6 сынып әдебиет С.Мұратбеков “Жусан иісі”
Ашық сабақ. 6 сынып әдебиет С.Мұратбеков “Жусан иісі”
Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты: |
Есенова Фариза Тохтарқызы |
|||||||||||
|
Күні: |
12.02.2026 |
|||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Кейіпкерлер мінезі |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.1.1- шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.3.2.1. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып, баға беру. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды 2. Кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып, қазіргі қоғаммен байланысына баға береді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, амандасу Психологиялық ахуал « «Жылы сөз – жақсы көңіл»? Мақсаты:Оқушылардың көңіл-күйін көтеру, сынып ішінде достық атмосфера қалыптастыру. Топқа бөлу https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/?ysclid=mhq7l43aih558522657 Үй тапсырмасын сұрау https://wordwall.net/resource/107215638 «Жусан иісі» әңгімесі бойынша тест1. Әңгімедегі басты кейіпкер Аянның ең басты ерекшелігі қандай? А) Өте пысық, тентек бала Ә) Керемет ертекші, қиялшыл бала Б) Өте бай, ауқатты отбасынан шыққан В) Ауылдың ең мықты балуаны 2. Аян неліктен ақсақ болып қалған? А) Соғыста жараланғандықтан Ә) Аттан құлағандықтан Б) Туа біткен кемістігі В) Тізесіне сыздауық шығып, дұрыс емделмегендіктен 3. Аянның ертегілері неліктен «өзгеше» болды? А) Ол тек батырлар жырын айтатын Ә) Ертегілерін өзі ойдан шығарып, қиялмен өрбітетін Б) Ертегілерін тек кітаптан оқып беретін В) Қорқынышты оқиғаларды көп айтатын 4. Аянның әкесі туралы қара қағаз (суық хабар) келгенде, бала не істеді? А) Еңкілдеп жылады Ә) Ауылдан қашып кетті Б) «Әкем өлген жоқ» деп сенбеді, жыламай іштей тынды В) Ертегі айтуын біржолата тоқтатты 5. Әңгімедегі жусан иісі ненің символы? А) Табиғаттың әдемілігінің Ә) Соғыс кезіндегі ауыр тұрмыс пен балалық шақ сағынышының Б) Егінжайдың байлығының В) Тек қана дәрілік өсімдіктің 6. Аян ертегі айтқанда балалар оған не беретін еді? А) Ақша Ә) Ойыншықтар Б) Бір тілім нан немесе азық-түлік В) Киім-кешек 7. Аянды кім асырап, бауырына басты? А) Нағашы әжесі Ә) Көршісі Бапай шал Б) Ешкім, ол жалғыз тұрды В) Мектеп директоры 8. Аянның ертегілеріндегі басты кейіпкер кім еді? А) Алдар Көсе Ә) Тазша бала Б) Ертегіші баланың өзі немесе «Жетім бала» В) Қобыланды батыр 9. Әңгіме соңында Аян қайда кетеді? А) Қалаға оқуға Ә) Балалар үйіне (интернатқа) Б) Басқа ауылдағы туыстарына В) Әкесін іздеп майданға 10. Шығарманың авторы Сайын Мұратбеков бұл әңгімесі арқылы нені көрсеткісі келді? А) Соғыстың балалар тағдырына салған ауыр ізін Ә) Ауыл шаруашылығының дамуын Б) Табиғатты қорғау мәселесін В) Балалардың спорттық ойындарын Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсаты, хабарланады. |
Мұғаліммен амандасады. Өткізу жолы (3–5 минут):Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім былай
бастайды: Келесі оқушы жалғастырады: Топқа бөлінеді . |
Ұстаздың мадақтауы Үй тапсырмасы: |
Оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жи арқылы әңгіме мазмұнын еске түсіру Топтық тапсырма. 1-топ: «Зерттеушілер» тобыӘдіс: «Оқиға картасы»
2-топ: «Сарапшылар» тобыӘдіс: «Себеп-салдар шеңбері»
3-топ: «Әдебиетшілер» тобыӘдіс: «Кейіпкерлер галереясы»
4-топ: «Ойшылдар» тобыӘдіс: «Фишбоун» (Балық қаңқасы)
Жұптық жұмыс “Қос бағанды салыстыру” әдісі Аян мен заманауи баланың жаңашылдығын анықтап, қазіргі қоғаммен байланыстыра отырып, кестені толтыру.
Жеке жұмыс «Төрт сөйлем» әдісі Оқушылар берілген сұраққа жауап бере отырып, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді. Егер оқиға бүгінгі қоғамда орын алса, Аянның тағдыры қалай өзгерер еді? Пікір. Кейіпкер туралы өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңдар. Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіру. Қорытынды. Кейіпкер бейнесіне баға беру
|
Жи арқылы әңгіме мазмүнын еске түсіреді.
Топтық тапсырма орындайды
Аян мен заманауи баланың жаңашылдығын анықтап, қазіргі қоғаммен байланыстыра отырып, кестені толтырады.
|
«Айтарым бар» әдісі арқылы әр топтың жұмысына оқушылар пікір айтады
Дескриптор : -эпизодтың маңызын ашады - 1балл -кейіпкердің тағдырына қалай әсер еткенін жазады- 1 балл -кейіпкердің іс-әрекеті мен психологиялық күйін талдайды - 1 балл -Кейіпкердің төзімділігі мен қайсарлығына дәлел келтіреді - 1 балл
Дескриптор: -Аянның және заманауи баланың кемінде екі айырмашылығын анықтайды- -Екеуіне ортақ қасиетті табады -2 балл
Дескриптор : -Кейіпкер туралы өзіндік пікірлерін бір сөйлеммен жазады- 1балл -Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді-1 балл -Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді-1 балл -Кейіпкер бейнесіне баға береді - 1 балл |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут
|
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/resource/107218740 Кейіпкердің тұлғалық қасиеті мен тағдыры
Үй тапсырмасы: Шығармашылық жұмыс (Эссе)Тақырыбы: «Аян – соғыс балаларының жиынтық бейнесі» 60-80 сөз. Кері байланыс «Шам»әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерін білдіреді. Сабақты түсінбедім.. Сұрақтарым бар.... Сабақты түсінбедім..
|
Берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, бір қысқа қорытынды сөйлем құрады.
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан не үйренгенін айтып, тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын қойып, рефлексия жасайды.
Кері байланыс орнатады |
Бағалау парағы |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз

















