Тексерілді: _________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2 А Наймандар, керейіттер, жалайырлар (XII-XIII) ғасырдың басы. Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 6 Қатысқаны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Наймандар, керейіттер, жалайырлардың орта ғасырдағы саяси сахнадағы рөлі қандай болды? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.1.3. X-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтау. |
|||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтайды.
Барлықоқушыларорындайды: XII-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің пайда болуы мен даму ерекшелігін біліп, түсінеді.Найман, керейт және жалайыр тайпаларының қазақ халқының қалыптасу үдерісіне тигізген әсерін анықтайды. Наймандар,керейттер, жалайырлардың қоғамдық құрылысын анықтайды(білу,түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдайды (талдау) Кейбір оқушылар:Картаны пайдаланып, Найман, Керейт және Жалайыр хандықтарының қайда орналасқанын, оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетеді (қолдану) |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
|||||||||||
|
|
Сабақбарысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру, амандасу, түгелдеу, топқабөлу. Топты ою-өрнек арқылы бөлу. Бұл ою-өрнектің артына топтың аты жазылады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Керемет! |
Ою-өрнек |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушы мәтінді оқып «Джигсо» әдісімен талқылайды. Топтық жұмыс. 1- тапсырма. 1- топ: XII- XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің пайда болуы мен даму ерекшелігін анықтау; 2- топ: Найман, керейт және жалайыр тайпаларының қазақ халқының қалыптасу үдерісіне тигізген әсерін анықтайды. 3- топ: Наймандар,керейттер, жалайырлардың қоғамдық құрылысын анықтау.
Басым бөлігі орындайды: «ВЕНН» диаграммасы арқылы постерге жазып, жұппен орындайды. 2- тапсырма: X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдаңдар
Кейбір оқушылар орындайды: «Картамен жұмыс» әдісі. Жұппен картаны пайдалана отырып, жұппен талқылайды. 3-тапсырма: Картаны пайдаланып, Найман, Керейт және Жалайыр хандықтарының қайда орналасқанын, оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетіңдер.
|
Дескриптор: - мәтін бөлігі таратылады; -Мәтін бөлігін оқып, өз топтарында талқылайды. - Жұпта, кейін ұжымда талқылайды. -Талқылағандарды постерге түсіреді, сыныпта қорғайды.
Дескриптор: - X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығын анықтайды; -X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің айырмашылығын анықтайды; - постерге жазады, сынып алдында өз ойларымен бөліседі.
Дескриптор: - -Картадан Найман халқының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді; -Картадан Керейіт халықтарының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді; -Картадан Жалайыр халықтарының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді. -оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетеді.
Дескриптор: - тақырып соңындағы ашық және жабық тест тапсырмасын орындайды. -сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Ауызша бағалау. Жақсы! Жарайсың! Тамаша! . 1-4 балл аралығы қою.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» 1-4 балл аралығы қою
Тамаша! . 1-2 балл аралығы қою. |
Оқулық, үлестірме материалдары, оқулық, маркерлер, постер қағаздары,бағалау парақтары, карта
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Жазбаша бағалау аламын. «ТТТ» әдісі.
Үйге: тақырыптық тест жаттау Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Рефлексия жасайды. Үйге тапсырма алады. 10 балға сәйкес жинаған балды ұстазына хабарлайды.
|
Керемет! |
Бағалау парағы Кері байланыс парағы |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 6 сынып наймандар, керейіттер, жалайырлар
ашық сабақ 6 сынып наймандар, керейіттер, жалайырлар
Тексерілді: _________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2 А Наймандар, керейіттер, жалайырлар (XII-XIII) ғасырдың басы. Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 6 Қатысқаны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Наймандар, керейіттер, жалайырлардың орта ғасырдағы саяси сахнадағы рөлі қандай болды? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.1.3. X-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтау. |
|||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтайды.
Барлықоқушыларорындайды: XII-XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің пайда болуы мен даму ерекшелігін біліп, түсінеді.Найман, керейт және жалайыр тайпаларының қазақ халқының қалыптасу үдерісіне тигізген әсерін анықтайды. Наймандар,керейттер, жалайырлардың қоғамдық құрылысын анықтайды(білу,түсіну) Оқушылардың басым бөлігі:X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдайды (талдау) Кейбір оқушылар:Картаны пайдаланып, Найман, Керейт және Жалайыр хандықтарының қайда орналасқанын, оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетеді (қолдану) |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
|||||||||||
|
|
Сабақбарысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру, амандасу, түгелдеу, топқабөлу. Топты ою-өрнек арқылы бөлу. Бұл ою-өрнектің артына топтың аты жазылады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Керемет! |
Ою-өрнек |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушы мәтінді оқып «Джигсо» әдісімен талқылайды. Топтық жұмыс. 1- тапсырма. 1- топ: XII- XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің пайда болуы мен даму ерекшелігін анықтау; 2- топ: Найман, керейт және жалайыр тайпаларының қазақ халқының қалыптасу үдерісіне тигізген әсерін анықтайды. 3- топ: Наймандар,керейттер, жалайырлардың қоғамдық құрылысын анықтау.
Басым бөлігі орындайды: «ВЕНН» диаграммасы арқылы постерге жазып, жұппен орындайды. 2- тапсырма: X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдаңдар
Кейбір оқушылар орындайды: «Картамен жұмыс» әдісі. Жұппен картаны пайдалана отырып, жұппен талқылайды. 3-тапсырма: Картаны пайдаланып, Найман, Керейт және Жалайыр хандықтарының қайда орналасқанын, оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетіңдер.
|
Дескриптор: - мәтін бөлігі таратылады; -Мәтін бөлігін оқып, өз топтарында талқылайды. - Жұпта, кейін ұжымда талқылайды. -Талқылағандарды постерге түсіреді, сыныпта қорғайды.
Дескриптор: - X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің ұқсастығын анықтайды; -X-XIII ғасырдағы мемлекеттердің айырмашылығын анықтайды; - постерге жазады, сынып алдында өз ойларымен бөліседі.
Дескриптор: - -Картадан Найман халқының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді; -Картадан Керейіт халықтарының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді; -Картадан Жалайыр халықтарының орналасқан жерін анықтап, көрсетеді. -оларға қандай тайпалар көрші болғанын көрсетеді.
Дескриптор: - тақырып соңындағы ашық және жабық тест тапсырмасын орындайды. -сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Ауызша бағалау. Жақсы! Жарайсың! Тамаша! . 1-4 балл аралығы қою.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» 1-4 балл аралығы қою
Тамаша! . 1-2 балл аралығы қою. |
Оқулық, үлестірме материалдары, оқулық, маркерлер, постер қағаздары,бағалау парақтары, карта
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Жазбаша бағалау аламын. «ТТТ» әдісі.
Үйге: тақырыптық тест жаттау Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Рефлексия жасайды. Үйге тапсырма алады. 10 балға сәйкес жинаған балды ұстазына хабарлайды.
|
Керемет! |
Бағалау парағы Кері байланыс парағы |
||||||||
шағым қалдыра аласыз














