|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Әлемнің жеті кереметі |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны : |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Таңғалдырған кереметтер әлемі |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.1. мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты ақпаратты анықтау, түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - Мәтінді түсініп оқиды; - мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; - мәтіннен детальді ақпаратты анықтап жазады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
• Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; • сұрақтарға жауап беру арқылы детальді ақпаратты табады; • неліктен негізгі, қосымша ақпарат екеніне түсінік береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Мәтіндегі негізгі, қосымша, детальді ақпарат Тыңдалым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері: менің ойымша, менің пайымдауымша, сайып келгенде, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Үздіксіз білім алу, отансүйгіштік, ынтымақтастық. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, тарих |
||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Қазақстандағы көрікті жерлер», «Ұлттық және отбасылық құндылықтар» бөлімдері арқылы оқушылардың оқылым дағдылары дамытылды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырып, оқушылармен бірге талқылайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 10 минут |
Оқылым алдындағы тапсырма. Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытпастан бұрын, мәтін негізінде тұжырымдарды оқиды. Оқушылар мұғалім ұсынған ақпараттың «шын немесе жалған» екеніне болжам жасайды.
Оқылым тапсырмасы. 1-тапсырма. Мұғалім оқушыларға оқылым мәтінін ұсынады. Оқушылар мәтінді жеке оқиды. «Шын немесе жалған» тапсырмасына қайта оралып, ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықтайды. Болжамдарының қаншалықты дұрыс болғанына баға береді. Келесі тапсырманы орындамас бұрын мұғалім мәтіндегі негізгі ақпарат, қосымша ақпарат дегеніміздің не екені туралы қысқаша түсінік береді. Мәтіндегі негізгі ақпарат – негізгі ақпарат негізгі оймен тығыз байланысты болады. Автордың оқырманға жеткізбек болған мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдер, деректер. Қосымша ақпарат – негізгі ақпаратты толықтырып тұрады. Ол жанама ақпарат, көбінесе негізгі ойды толықтыратын мысалдар, деректер жатады. 2-тапсырма. Оқушылар негізгі ақпаратты анықтауға бағытталған тапсырманы орындайды. Негізгі ақпарат берілген мәтіндерді нөмірлейді. 1. Айша бибі қайтыс болған жерге кесене тұрғызылды. 2. Суға шомылып көңілі шаттанған Айша сәукелесін киген кезде жылан шағып , есінен танып, әлсірей бастайды. 3. Айша бибі кесенесі хх ғасырдың басында Әулиета атанған қазіргі Тараз (бұрынғы Жамбыл) қаласының маңында тұр Дұрыс жауап: Негізгі ақпарат: 3 3-тапсырма: Оқушылар «кім? қандай? қашан? қанша?» сұрақтарына мәтіннен жауап іздеп жазады. Мәтіннен детальді ақпараттарды тауып жазады. Дескриптор:
Оқушылар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. Оқылымнан кейінгі тапсырма. ЖЖ. РАФТ стратегиясы арқылы ауызша мәтін құрайды. Оқушылар жұпта бірлесе жұмыс жасайды.
Дескриптор:
Жұптар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. |
Кесте
https://oyla.xyz/article/koza-ahmet-assaui-kesenesi
https://5-ege.ru/osnovnaya-mysl-teksta/
Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. Рефлексия. Мұғалім оқушыларға рефлексия парағын үлестіреді. «Сэндвич» тәсілі арқылы оқушылар рефлексия береді.
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
Мәтіндегі негізгі ақпарат – негізгі ақпарат негізгі оймен тығыз байланысты болады. Автордың оқырманға жеткізбек болған мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдер, деректер.
Қосымша ақпарат – негізгі ақпаратты толықтырып тұрады. Ол жанама ақпарат, көбінесе негізгі ойды толықтыратын мысалдар, деректер жатады.
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – А.Яссауи кесенесі.
Оқылым алдындағы тапсырма.
Тапсырма. Мәтінді оқымас бұрын болжам бойынша «Шын немесе жалған» тапсырмасын орындап көріңіз.
|
Тұжырымдар |
Шын |
Жалған |
|
Ахмет Яссауи кесенесі Оңтүстік-Қазақстан облысы Түркістан қаласында орналасқан |
|
|
|
Яссауи кесенесі ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра тізіміне енген |
|
|
|
Кесене ұзақ уақыт салынған, оның бой көтеруіне жиырма жылдан астам уақыт кеткен. |
|
|
|
Ғимаратта: «Бұл киелі орын Алланың сүйікті құлы, әмірші Әмір Темірдің бұйрығымен тұрғызылған – Алла оның әмірін мәңгілік етсін!» деп жазылған. |
|
|
|
Кесенеде 50-ден астам бөлмелер бар |
|
|
|
Кесенеде қоладан жасалған Тайқазан орналасқан |
|
|
Оқылым тапсырмасы.
Тапсырма. Мәтінді мұқият түсініп оқыңыз, «шын немесе жалған» тапсырмасын қаншалықты дұрыс болжағаныңызды тексеріңіз.
Ахмет Яссауи кесенесі Оңтүстік-Қазақстан облысы Түркістан қаласында орналасқан. Оны әлемнің сезігінші кереметі деп тегіннен тегін атамаған. Бұл сарайлар мен ғибадатханалардың кешені орта ғасыр сәулетінің жауһары, ол ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра тізіміне енген. Қожа Ахмет Яссауи (Әзірет Сұлтан) - XII ғасыр ойшылы және түркілік сопылық бағытты дәріптеген ақыны. Біздің заманымызға дейін оның, әлемдегі ең көне түркі тілді кітап саналатын, «Диуани-Хикмет» («Даналық кітабы») атты еңбегі жеткен. Ол 149 діни-философиялық хикмет-өлеңдерден тұрады.
233 жылдан кейін, Яссауи жерленген орында ерекше әдемі және үлкен кесене тұрғызылды. Ол бар болғаны он жыл ішінде – өте қысқа мерзімде бой көтерген! Кесене портал және күмбездерден құралған тікбұрышты ғимараттардан тұрады. Аркалы порталдың биіктігі – 37,5 метр, басты күмбездің биіктігі – 44 метр, диаметрі – 22 метр. Сыртқы қабырғалардың қалыңдығы – 2 метр, ал орталық дәліздердікі – 3 метр. Бүгінгі таңда жақсы сақталған кіре беріс ғимараттағы жазбада «Бұл киелі орын Алланың сүйікті құлы, әмірші Әмір Темірдің бұйрығымен тұрғызылған – Алла оның әмірін мәңгілік етсін!» деп жазылған.
Кесененің күмбезі Орталық Азиядағы ең үлкен күмбездердің бірі, оның диаметрі шамамен 18 метрді құрайды. Кесенеде шартты түрде сегіз блокқа бөлінген 30-дан астам бөлмелер бар. Олар өзара шиеленіскен жолдармен, дәліздермен, сырмалы екі қабатты сатымен байланысқан. Жарық ішке ағаш шарбақтармен бітелген терезелер арқылы кіреді, жаңғырық адамдардың аяқ дыбысын алысқа алып кетеді... Жартылай қараңғылық, салқындық, тыныштық құлшылық етушілердің жүрегінде терең сенім мен үйлесімділік тудырады.
Қазандық – кесененің ең үлкен залы, күмбезбен жабылған негізгі салтанатты кеңістігі. Ол жерде көнеден келе жатқан киелі зат қола Тайқазан орналасқан, оның сыйымдылығы 60 шелек, диаметрі – 2,2 метр, салмағы 2 тонна. Аңыз бойынша, Тайқазан Қарнақ ауылында жеті сирек кездесетін металдың қорытпасынан жасалған. Тайқазан түркі тайпалары ынтымағының және қонақжайлылығының белгісі. Сенім бойынша, одан су ішкен құлшылық етуші жамандықтан тазарады.
1934 жылы Тайқазанды Ленинградқа алып кетіп, бірнеше жылдар бойы Эрмитаждың бір залында экспонатқа қойған екен. Тек 1988 жылы ғана, қазақстандық үкіметтің талап етуі бойынша, Тайқазан өзінің байырғы орнына қайтып оралған.
Қабірхана – Қожа Ахмет Яссауидің қабірі. Оның есігі нақышты өрнекпен көмкеріліп, ағаштардың құнды түрімен бедерленген. Бұл шаршы бөлменің тура ортасында ақшыл жасыл оюмен қапталған құлпытас орналасқан.
Түркістанға жол тартқан кез келген құлшылық ет
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 6 сынып. Қазақ тілі . Таңқалдырған кереметтер әлемі ҚМЖ.doc
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Әлемнің жеті кереметі |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны : |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Таңғалдырған кереметтер әлемі |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.1. мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты ақпаратты анықтау, түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - Мәтінді түсініп оқиды; - мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; - мәтіннен детальді ақпаратты анықтап жазады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
• Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; • сұрақтарға жауап беру арқылы детальді ақпаратты табады; • неліктен негізгі, қосымша ақпарат екеніне түсінік береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Мәтіндегі негізгі, қосымша, детальді ақпарат Тыңдалым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері: менің ойымша, менің пайымдауымша, сайып келгенде, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Үздіксіз білім алу, отансүйгіштік, ынтымақтастық. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, тарих |
||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Қазақстандағы көрікті жерлер», «Ұлттық және отбасылық құндылықтар» бөлімдері арқылы оқушылардың оқылым дағдылары дамытылды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырып, оқушылармен бірге талқылайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 10 минут |
Оқылым алдындағы тапсырма. Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытпастан бұрын, мәтін негізінде тұжырымдарды оқиды. Оқушылар мұғалім ұсынған ақпараттың «шын немесе жалған» екеніне болжам жасайды.
Оқылым тапсырмасы. 1-тапсырма. Мұғалім оқушыларға оқылым мәтінін ұсынады. Оқушылар мәтінді жеке оқиды. «Шын немесе жалған» тапсырмасына қайта оралып, ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықтайды. Болжамдарының қаншалықты дұрыс болғанына баға береді. Келесі тапсырманы орындамас бұрын мұғалім мәтіндегі негізгі ақпарат, қосымша ақпарат дегеніміздің не екені туралы қысқаша түсінік береді. Мәтіндегі негізгі ақпарат – негізгі ақпарат негізгі оймен тығыз байланысты болады. Автордың оқырманға жеткізбек болған мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдер, деректер. Қосымша ақпарат – негізгі ақпаратты толықтырып тұрады. Ол жанама ақпарат, көбінесе негізгі ойды толықтыратын мысалдар, деректер жатады. 2-тапсырма. Оқушылар негізгі ақпаратты анықтауға бағытталған тапсырманы орындайды. Негізгі ақпарат берілген мәтіндерді нөмірлейді. 1. Айша бибі қайтыс болған жерге кесене тұрғызылды. 2. Суға шомылып көңілі шаттанған Айша сәукелесін киген кезде жылан шағып , есінен танып, әлсірей бастайды. 3. Айша бибі кесенесі хх ғасырдың басында Әулиета атанған қазіргі Тараз (бұрынғы Жамбыл) қаласының маңында тұр Дұрыс жауап: Негізгі ақпарат: 3 3-тапсырма: Оқушылар «кім? қандай? қашан? қанша?» сұрақтарына мәтіннен жауап іздеп жазады. Мәтіннен детальді ақпараттарды тауып жазады. Дескриптор:
Оқушылар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. Оқылымнан кейінгі тапсырма. ЖЖ. РАФТ стратегиясы арқылы ауызша мәтін құрайды. Оқушылар жұпта бірлесе жұмыс жасайды.
Дескриптор:
Жұптар дескрипторға сай бірін-бірі бағалайды. |
Кесте
https://oyla.xyz/article/koza-ahmet-assaui-kesenesi
https://5-ege.ru/osnovnaya-mysl-teksta/
Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. Рефлексия. Мұғалім оқушыларға рефлексия парағын үлестіреді. «Сэндвич» тәсілі арқылы оқушылар рефлексия береді.
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
Мәтіндегі негізгі ақпарат – негізгі ақпарат негізгі оймен тығыз байланысты болады. Автордың оқырманға жеткізбек болған мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдер, деректер.
Қосымша ақпарат – негізгі ақпаратты толықтырып тұрады. Ол жанама ақпарат, көбінесе негізгі ойды толықтыратын мысалдар, деректер жатады.
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Рефлексия: «Сэндвич»
|
Жағымды пікір: Не ұнады? |
|
|
Сындарлы пікір: Нені жақсарту керек? |
|
|
Болашаққа ұсыныс: Оң көзқарас білдіре отырып, болашаққа ұсыныс білдіру |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның жеті кереметінің бірі – А.Яссауи кесенесі.
Оқылым алдындағы тапсырма.
Тапсырма. Мәтінді оқымас бұрын болжам бойынша «Шын немесе жалған» тапсырмасын орындап көріңіз.
|
Тұжырымдар |
Шын |
Жалған |
|
Ахмет Яссауи кесенесі Оңтүстік-Қазақстан облысы Түркістан қаласында орналасқан |
|
|
|
Яссауи кесенесі ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра тізіміне енген |
|
|
|
Кесене ұзақ уақыт салынған, оның бой көтеруіне жиырма жылдан астам уақыт кеткен. |
|
|
|
Ғимаратта: «Бұл киелі орын Алланың сүйікті құлы, әмірші Әмір Темірдің бұйрығымен тұрғызылған – Алла оның әмірін мәңгілік етсін!» деп жазылған. |
|
|
|
Кесенеде 50-ден астам бөлмелер бар |
|
|
|
Кесенеде қоладан жасалған Тайқазан орналасқан |
|
|
Оқылым тапсырмасы.
Тапсырма. Мәтінді мұқият түсініп оқыңыз, «шын немесе жалған» тапсырмасын қаншалықты дұрыс болжағаныңызды тексеріңіз.
Ахмет Яссауи кесенесі Оңтүстік-Қазақстан облысы Түркістан қаласында орналасқан. Оны әлемнің сезігінші кереметі деп тегіннен тегін атамаған. Бұл сарайлар мен ғибадатханалардың кешені орта ғасыр сәулетінің жауһары, ол ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра тізіміне енген. Қожа Ахмет Яссауи (Әзірет Сұлтан) - XII ғасыр ойшылы және түркілік сопылық бағытты дәріптеген ақыны. Біздің заманымызға дейін оның, әлемдегі ең көне түркі тілді кітап саналатын, «Диуани-Хикмет» («Даналық кітабы») атты еңбегі жеткен. Ол 149 діни-философиялық хикмет-өлеңдерден тұрады.
233 жылдан кейін, Яссауи жерленген орында ерекше әдемі және үлкен кесене тұрғызылды. Ол бар болғаны он жыл ішінде – өте қысқа мерзімде бой көтерген! Кесене портал және күмбездерден құралған тікбұрышты ғимараттардан тұрады. Аркалы порталдың биіктігі – 37,5 метр, басты күмбездің биіктігі – 44 метр, диаметрі – 22 метр. Сыртқы қабырғалардың қалыңдығы – 2 метр, ал орталық дәліздердікі – 3 метр. Бүгінгі таңда жақсы сақталған кіре беріс ғимараттағы жазбада «Бұл киелі орын Алланың сүйікті құлы, әмірші Әмір Темірдің бұйрығымен тұрғызылған – Алла оның әмірін мәңгілік етсін!» деп жазылған.
Кесененің күмбезі Орталық Азиядағы ең үлкен күмбездердің бірі, оның диаметрі шамамен 18 метрді құрайды. Кесенеде шартты түрде сегіз блокқа бөлінген 30-дан астам бөлмелер бар. Олар өзара шиеленіскен жолдармен, дәліздермен, сырмалы екі қабатты сатымен байланысқан. Жарық ішке ағаш шарбақтармен бітелген терезелер арқылы кіреді, жаңғырық адамдардың аяқ дыбысын алысқа алып кетеді... Жартылай қараңғылық, салқындық, тыныштық құлшылық етушілердің жүрегінде терең сенім мен үйлесімділік тудырады.
Қазандық – кесененің ең үлкен залы, күмбезбен жабылған негізгі салтанатты кеңістігі. Ол жерде көнеден келе жатқан киелі зат қола Тайқазан орналасқан, оның сыйымдылығы 60 шелек, диаметрі – 2,2 метр, салмағы 2 тонна. Аңыз бойынша, Тайқазан Қарнақ ауылында жеті сирек кездесетін металдың қорытпасынан жасалған. Тайқазан түркі тайпалары ынтымағының және қонақжайлылығының белгісі. Сенім бойынша, одан су ішкен құлшылық етуші жамандықтан тазарады.
1934 жылы Тайқазанды Ленинградқа алып кетіп, бірнеше жылдар бойы Эрмитаждың бір залында экспонатқа қойған екен. Тек 1988 жылы ғана, қазақстандық үкіметтің талап етуі бойынша, Тайқазан өзінің байырғы орнына қайтып оралған.
Қабірхана – Қожа Ахмет Яссауидің қабірі. Оның есігі нақышты өрнекпен көмкеріліп, ағаштардың құнды түрімен бедерленген. Бұл шаршы бөлменің тура ортасында ақшыл жасыл оюмен қапталған құлпытас орналасқан.
Түркістанға жол тартқан кез келген құлшылық ет
шағым қалдыра аласыз



