Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес Мектеп: №33 Жалпы орта білім беретін мектеп Күні: 15.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсыналы Сырым Дарханұлы Сынып:7 Қатысқандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды? |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
* Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен ең алдымен амандасып, сыныпты түгендеп, сыныпты 4-топқа «Түрлі-түсті маркерлермен» бөлемін. Жаңа тақырыпты жаздырып, мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, мақсатымен тансады. |
Тамаша! Керемет! |
маркерлер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: |
Білім лэндтің тақырыптық видеосын қою. Керекті ақпараттарды тұртіп алуды тапсыру. Видео бойынша тақырыптық сұрақтар қою:
І топ: Казак әскерлерінің атқарған негізгі қызметін топтастырыңдар.
І
І
IV топ: Сібір және Жетісу казактары жайлы топтастырыңдар.
«ВЕНН» диаграммасы. (басым бөлігі орындайды) №2. Тапсырма: Казактардың шаруашылығын кесте бойынша талдау жасаңдар.
ЕБҚО тапсырмасы: терминдердің мағынасын жаз. Казак- Форпост - Шеп - Атаман- Жүк тасымалы- Басқа қалалық адамдар-
№3 тапсырма. «Кескін картамен жұмыс» әдісі. (басым бөлігі мен кейбір оқушылар орындайды). Картадан Жайық өзені, Орал, Петропавл, Жетісу жерін көрсетіңдер.
№4 тапсырма. Жеке тапсырма: Қазақстанда және онымен шектес аумақтарда өмір сүрген казактардың жеке міндеттері қандай болды? 1. Оңтүстік-шекараны
қорғау және әскери отарлау жүктелді.
|
Видеоны көреді, тыңдап, керекті дәптеріне ақпаратты жазады.
Сұрақтарға жауап береді.
Декриптор:
Декриптор: - Жайык казактарының шаруашылығын жазады. - Орынбор казактарының шаруашылығын жазады. - Сібір казактарының шаруашылығын жазады. - Жетісу казактарының шаруашылығын жазады.
Декриптор: - Казак-славян және одан кейін орыс тілінде борыштан (салықтан) азат, ерікті, ержүрек және сонымен бірге атты жауынгер деген ұғымды білдіреді; -Форпост - алдыңғы шепте орналасқан қамалдар арасындағы шағын бекініс; -Шеп -қарсыласты өткізбеу үшін жасалған бөгет, кедергі, қорғаныс, қамал; -Атаман- казактар тобының басшысы Дескриптор: -картадан көрсетеді.
Дескриптор:
|
Жарайсыңдар!
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 5-7 балл аралығы
Мадақтау 1 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы |
https://youtu.be/E2MgbHoMeLs?si=zNW9A32enbl9V8Rm
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақты соңы 10 минут |
Кері байланыс «+,-,қызықты арқылы алу
Үйге: тақырыптық тест жаттау Бағалау: 10 балмен
|
Рефлексия жазады.үйге тапсырма алады. 10 балға дейін өзін бағалап, маған хабарлайды. |
мадақтау |
Кері байланыс парағы. Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 7 сынып XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
ашық сабақ 7 сынып XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес Мектеп: №33 Жалпы орта білім беретін мектеп Күні: 15.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсыналы Сырым Дарханұлы Сынып:7 Қатысқандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды? |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
* Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен ең алдымен амандасып, сыныпты түгендеп, сыныпты 4-топқа «Түрлі-түсті маркерлермен» бөлемін. Жаңа тақырыпты жаздырып, мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, мақсатымен тансады. |
Тамаша! Керемет! |
маркерлер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: |
Білім лэндтің тақырыптық видеосын қою. Керекті ақпараттарды тұртіп алуды тапсыру. Видео бойынша тақырыптық сұрақтар қою:
І топ: Казак әскерлерінің атқарған негізгі қызметін топтастырыңдар.
І
І
IV топ: Сібір және Жетісу казактары жайлы топтастырыңдар.
«ВЕНН» диаграммасы. (басым бөлігі орындайды) №2. Тапсырма: Казактардың шаруашылығын кесте бойынша талдау жасаңдар.
ЕБҚО тапсырмасы: терминдердің мағынасын жаз. Казак- Форпост - Шеп - Атаман- Жүк тасымалы- Басқа қалалық адамдар-
№3 тапсырма. «Кескін картамен жұмыс» әдісі. (басым бөлігі мен кейбір оқушылар орындайды). Картадан Жайық өзені, Орал, Петропавл, Жетісу жерін көрсетіңдер.
№4 тапсырма. Жеке тапсырма: Қазақстанда және онымен шектес аумақтарда өмір сүрген казактардың жеке міндеттері қандай болды? 1. Оңтүстік-шекараны
қорғау және әскери отарлау жүктелді.
|
Видеоны көреді, тыңдап, керекті дәптеріне ақпаратты жазады.
Сұрақтарға жауап береді.
Декриптор:
Декриптор: - Жайык казактарының шаруашылығын жазады. - Орынбор казактарының шаруашылығын жазады. - Сібір казактарының шаруашылығын жазады. - Жетісу казактарының шаруашылығын жазады.
Декриптор: - Казак-славян және одан кейін орыс тілінде борыштан (салықтан) азат, ерікті, ержүрек және сонымен бірге атты жауынгер деген ұғымды білдіреді; -Форпост - алдыңғы шепте орналасқан қамалдар арасындағы шағын бекініс; -Шеп -қарсыласты өткізбеу үшін жасалған бөгет, кедергі, қорғаныс, қамал; -Атаман- казактар тобының басшысы Дескриптор: -картадан көрсетеді.
Дескриптор:
|
Жарайсыңдар!
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 5-7 балл аралығы
Мадақтау 1 балл аралығы
Мадақтау 1-2 балл аралығы |
https://youtu.be/E2MgbHoMeLs?si=zNW9A32enbl9V8Rm
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақты соңы 10 минут |
Кері байланыс «+,-,қызықты арқылы алу
Үйге: тақырыптық тест жаттау Бағалау: 10 балмен
|
Рефлексия жазады.үйге тапсырма алады. 10 балға дейін өзін бағалап, маған хабарлайды. |
мадақтау |
Кері байланыс парағы. Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















