Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||
Пән: Қазақтілі Т2 |
13- бөлім Қазақстан-Байқоныр – Ғарыш |
|||||||||||||||||||
Күні : 20.05.2026ж. |
Педагогтің аты-жөні: Тарбакова Л.М. |
|||||||||||||||||||
Сынып: 8Б |
Қатысқан оқушылар: 20 Қатыспаған оқушылар :0 |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:Т.Әубәкіров –тұңғышғарышкер |
||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары. (ОМ) |
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау; |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты : (SMART) |
тірек сөздер, иллюстрацияларарқылы көтерілетін мәселені болжайды; идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырыпсалыстырады; |
|||||||||||||||||||
Оқу деңгейі |
болжау, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
|
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенің есімін» жаттығуы. Мақсаты: топ ішінде жағымды атмосфера қалыптастыру, өздерін жоғары бағалауға дағдыландыру.
Әр оқушы өз есімін параққа жазып, әр әріпіне жағымды сөздер табады. Мысалы: Дамир Д- денелі А-аяулы М-мықты И-инабатты Р-романтикалы Жағымдысөздердіжазғаннанкейінбарлығыоқыпшығады.
Үй жұмысын тексеру Бағдаршам Әр бала қолына қызыл және жасыл түсті қағаз алады. Мұғалім қойған бірнеше сұраққа байланысты балалар қолындағы қағазын көтереді. Сұраққа жауабы дайын болса, "жасыл" түсті, сұрақ жауабын білмейтін болса "қызыл" түсті қағазды көрсетеді. Жасыл түсті көрсеткен кез келген оқушыдан жауап сұралады. Жасыл түсті қағазды мүлдем көтермеген оқушыларға сұрақты қайталап қоюға болады не жауап берілген соң қызыл түсті қағаз көрсеткен кез келген оқушыдан жауапты қайталап беруін сұрау қажет. |
«Шапалақ»
«Бағдаршам» |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Қызығушылықты ояту. 5 мин. Әдіс: «Болжау», «Суреттер сөйлейді»
Мағынаны тану. 15 мин Әдіс: «Қос мәтін»
Пысықтау 15 мин Әдіс: «Салыстыру кестесі» |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Айтылым. 1-тапсырма:осы суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтыңыздар. ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: осы суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтыңыз. Тапсырма: 1.Суретте қандай адам бейнеленген? 2.Суретте не бейнеленген? 3.Бүгінгі сабақта қандай мәселе көтеріледі деп ойлайсың?
2-тапсырма. Тыңдалым.Айтылым. 1-мәтін. Тоқтар Әубәкіровтің ғарышқа ұшу барысы мен дайындығы туралы. 2-мәтін. Талғат Мұсабаевтың ерлігі туралы қысқа дерек.
Тапсырма: мәтіндегі оқиғалар желісін салыстырыңыз.
ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: 1. Мәтін кімдер туралы, олар не істеді? 2. Мәтін мазмұнының ұқсастығы қандай? 3. Мәтіндердің айырмашылығы қандай?
Топтық жұмыс. 1-топ. Т.Әубәкіров. 2-топ.Т.Мұсабаев. Тыңдалым. Жазылым. 3-тапсырма.Мәтіндерді салыстырыңдар.
ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: 1.Мәтіндердегі негізгі оқиға? 2.Олардың мақсаты не? 3.Жұмыстарының нәтижесі?
3. Функционалды сауаттылыққа арналған тапсырма Жағдаяттық сұрақ: "Сіз – ғарыш агенттігінің баспасөз хатшысысыз. Тоқтар Әубәкіровтің ғарышқа ұшқанына 35 жыл толуына орай шетелдік мектеп оқушыларына арналған инфографика немесе қысқаша пост дайындаңыз. Онда ғарышкердің ерлігі қазіргі жастарға қандай үлгі беретінін 3 пунктпен көрсетіңіз."
|
Айтылым. Сынақшы-ұшқыш – летчик-испытатель, Ғарыш айлағы – космодорм, зерттеу нәтижесі – результат исследования
Айтайық. суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтады.
Тыңдайық. Айтайық. мәтіндегі оқиғалар желісін салыстырады.
Оқушылартопқа бөліну үшін, әр қатардан бір оқушы шығып, мұғалімнің алдындағы екі парақтың бірін таңдап алады. Парақта аты жазылған ұшқыштың атымен топ аталады.
Тыңдайық. Жазайық. Мәтінді салыстырады. ЖИ құрадарын (ChatGPT, Gemeni немесе Claude) қолдану
Ақпаратты іріктеп, ойын логикалық түрде жеткізеді. |
«Шапалақ»
Дескриптор 3 балл 1.Суретте кімнің бейнеленгенін, оныңне істегенін айтады.1б 2.Суретте не бейнеленгенін айтады.1б 3.Сабақта қандай мәселекөтерілетінінболжайалады.1б Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Бас бармақ көрсету арқылы.
Дескриптор 3 балл Екі мәтінді салыстырады.1б. Мазмұнындағы 3 ұқсастықты табады.1б. Айырмашылығын табады.1б Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Берілген карталар арқылы.
Дескриптор 3 балл Негізгі оқиғалары салыстырады. 1б Мақсатын анықтайды.1б Нәтижесінкөрсетеді.1б
Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Берілген карталар арқылы.
Ақпаратты іріктеп, ойын логикалық түрде жеткізе алады. |
Оқулық сөздік слайд
Тақтада Тоқтар Әубәкіровтің суреті, ғарыш кемесі және «1991 жыл, 2 қазан», «Қазақстанның Халық Қаһарманы» деген жазу көрсетіледі
екі қысқа мәтін тыңдалады
Салыстыру кестесі беріледі.
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут Әдіс:«3-2-1» |
Үй тапсырмасын беру : 181-бет, 7-тапсырма. |
|
||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||||
Педагог рефлекциясы |
Мен бүгінгі сабаққа дейін |
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
Салыстыру негізі |
Т.Әубәкіров. 1-мәтін. |
Т.Мұсабаев. 2-мәтін |
Негізгі оқиға |
Тұңғыш қазақ ғарышкерінің сапары |
Халықаралық экипаж құрамындағы сапар |
Мақсаты |
Ғылыми зерттеу, ұлттық мәртебе |
Ғарыш станциясындағы жұмыс |
Нәтижесі |
Қазақстанның ғарыш державасына айналуы |
Ғарыштағы рекордтық көрсеткіш |
Тұңғыш қазақ ғарышкері
Тоқтар Әубәкіров – қазақтың тұңғыш ғарышкері, Халық Қаһарманы. Ол 1946 жылы Қарағанды облысында дүниеге келген.
Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшпас бұрын көп жыл бойы ұшқыш-сынақшы болды. Ол реактивті ұшақтардың 50-ден астам түрін меңгерген. 1990 жылы ғарышкерлер дайындайтын орталықта арнайы жаттығулардан өтті. Дайындық барысында физикалық төзімділік, психологиялық дайындық және техникалық білімге үлкен мән берілді.
1991 жылы 2 қазанда Тоқтар Әубәкіров «Союз ТМ-13» кемесімен Байқоңыр ғарыш айлағынан көкке көтерілді. Ол ғарышта 7 тәулік, 22 сағат, 12 минут болды. Ғарыш станциясында жүргенде ол Қазақстан ғалымдары дайындаған ғылыми зерттеулерді (биотехнология, медицина және экология салалары бойынша) жүргізді.
Ғарыштағы рекордтар
Талғат Мұсабаев — ғарышқа үш рет (1994, 1998, 2001 жылдары) ұшқан алғашқы қазақ. Оның ең басты ерлігі — ашық ғарышта ұзақ уақыт жұмыс істеуі. Ол жалпы ғарышта 341 тәуліктен астам уақыт өткізген.
1998 жылғы сапарында ол ашық ғарышқа 5 рет шығып, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізді. Ол ашық ғарышта барлығы 30 сағаттан астам уақыт болып, әлемдік рекорд орнатты. Сондай-ақ, ол ғарышқа Қазақстанның Туын, Елтаңбасын және қасиетті Құранды өзімен бірге алып шықты.
Талғат Мұсабаев ғарышта тек техникалық жұмыс істеп қана қоймай, биология және медицина салалары бойынша маңызды тәжірибелер жасады. Бүгінде ол Қазақстанның ғарыш саласын дамытуға үлкен үлес қосып келеді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8 сынып қазақ тілі мен әдебиеті
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||
Пән: Қазақтілі Т2 |
13- бөлім Қазақстан-Байқоныр – Ғарыш |
|||||||||||||||||||
Күні : 20.05.2026ж. |
Педагогтің аты-жөні: Тарбакова Л.М. |
|||||||||||||||||||
Сынып: 8Б |
Қатысқан оқушылар: 20 Қатыспаған оқушылар :0 |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:Т.Әубәкіров –тұңғышғарышкер |
||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары. (ОМ) |
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау; |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты : (SMART) |
тірек сөздер, иллюстрацияларарқылы көтерілетін мәселені болжайды; идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырыпсалыстырады; |
|||||||||||||||||||
Оқу деңгейі |
болжау, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
|
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенің есімін» жаттығуы. Мақсаты: топ ішінде жағымды атмосфера қалыптастыру, өздерін жоғары бағалауға дағдыландыру.
Әр оқушы өз есімін параққа жазып, әр әріпіне жағымды сөздер табады. Мысалы: Дамир Д- денелі А-аяулы М-мықты И-инабатты Р-романтикалы Жағымдысөздердіжазғаннанкейінбарлығыоқыпшығады.
Үй жұмысын тексеру Бағдаршам Әр бала қолына қызыл және жасыл түсті қағаз алады. Мұғалім қойған бірнеше сұраққа байланысты балалар қолындағы қағазын көтереді. Сұраққа жауабы дайын болса, "жасыл" түсті, сұрақ жауабын білмейтін болса "қызыл" түсті қағазды көрсетеді. Жасыл түсті көрсеткен кез келген оқушыдан жауап сұралады. Жасыл түсті қағазды мүлдем көтермеген оқушыларға сұрақты қайталап қоюға болады не жауап берілген соң қызыл түсті қағаз көрсеткен кез келген оқушыдан жауапты қайталап беруін сұрау қажет. |
«Шапалақ»
«Бағдаршам» |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Қызығушылықты ояту. 5 мин. Әдіс: «Болжау», «Суреттер сөйлейді»
Мағынаны тану. 15 мин Әдіс: «Қос мәтін»
Пысықтау 15 мин Әдіс: «Салыстыру кестесі» |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Айтылым. 1-тапсырма:осы суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтыңыздар. ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: осы суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтыңыз. Тапсырма: 1.Суретте қандай адам бейнеленген? 2.Суретте не бейнеленген? 3.Бүгінгі сабақта қандай мәселе көтеріледі деп ойлайсың?
2-тапсырма. Тыңдалым.Айтылым. 1-мәтін. Тоқтар Әубәкіровтің ғарышқа ұшу барысы мен дайындығы туралы. 2-мәтін. Талғат Мұсабаевтың ерлігі туралы қысқа дерек.
Тапсырма: мәтіндегі оқиғалар желісін салыстырыңыз.
ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: 1. Мәтін кімдер туралы, олар не істеді? 2. Мәтін мазмұнының ұқсастығы қандай? 3. Мәтіндердің айырмашылығы қандай?
Топтық жұмыс. 1-топ. Т.Әубәкіров. 2-топ.Т.Мұсабаев. Тыңдалым. Жазылым. 3-тапсырма.Мәтіндерді салыстырыңдар.
ЕБҚ бойынша оқушыларға тапсырма: 1.Мәтіндердегі негізгі оқиға? 2.Олардың мақсаты не? 3.Жұмыстарының нәтижесі?
3. Функционалды сауаттылыққа арналған тапсырма Жағдаяттық сұрақ: "Сіз – ғарыш агенттігінің баспасөз хатшысысыз. Тоқтар Әубәкіровтің ғарышқа ұшқанына 35 жыл толуына орай шетелдік мектеп оқушыларына арналған инфографика немесе қысқаша пост дайындаңыз. Онда ғарышкердің ерлігі қазіргі жастарға қандай үлгі беретінін 3 пунктпен көрсетіңіз."
|
Айтылым. Сынақшы-ұшқыш – летчик-испытатель, Ғарыш айлағы – космодорм, зерттеу нәтижесі – результат исследования
Айтайық. суреттер мен сөздерге қарап, бүгінгі сабақта қандай мәселе көтерілетінін болжап айтады.
Тыңдайық. Айтайық. мәтіндегі оқиғалар желісін салыстырады.
Оқушылартопқа бөліну үшін, әр қатардан бір оқушы шығып, мұғалімнің алдындағы екі парақтың бірін таңдап алады. Парақта аты жазылған ұшқыштың атымен топ аталады.
Тыңдайық. Жазайық. Мәтінді салыстырады. ЖИ құрадарын (ChatGPT, Gemeni немесе Claude) қолдану
Ақпаратты іріктеп, ойын логикалық түрде жеткізеді. |
«Шапалақ»
Дескриптор 3 балл 1.Суретте кімнің бейнеленгенін, оныңне істегенін айтады.1б 2.Суретте не бейнеленгенін айтады.1б 3.Сабақта қандай мәселекөтерілетінінболжайалады.1б Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Бас бармақ көрсету арқылы.
Дескриптор 3 балл Екі мәтінді салыстырады.1б. Мазмұнындағы 3 ұқсастықты табады.1б. Айырмашылығын табады.1б Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Берілген карталар арқылы.
Дескриптор 3 балл Негізгі оқиғалары салыстырады. 1б Мақсатын анықтайды.1б Нәтижесінкөрсетеді.1б
Оқушылар өздерін өзі бағалайды. Берілген карталар арқылы.
Ақпаратты іріктеп, ойын логикалық түрде жеткізе алады. |
Оқулық сөздік слайд
Тақтада Тоқтар Әубәкіровтің суреті, ғарыш кемесі және «1991 жыл, 2 қазан», «Қазақстанның Халық Қаһарманы» деген жазу көрсетіледі
екі қысқа мәтін тыңдалады
Салыстыру кестесі беріледі.
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут Әдіс:«3-2-1» |
Үй тапсырмасын беру : 181-бет, 7-тапсырма. |
|
||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||||
Педагог рефлекциясы |
Мен бүгінгі сабаққа дейін |
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
Салыстыру негізі |
Т.Әубәкіров. 1-мәтін. |
Т.Мұсабаев. 2-мәтін |
Негізгі оқиға |
Тұңғыш қазақ ғарышкерінің сапары |
Халықаралық экипаж құрамындағы сапар |
Мақсаты |
Ғылыми зерттеу, ұлттық мәртебе |
Ғарыш станциясындағы жұмыс |
Нәтижесі |
Қазақстанның ғарыш державасына айналуы |
Ғарыштағы рекордтық көрсеткіш |
Тұңғыш қазақ ғарышкері
Тоқтар Әубәкіров – қазақтың тұңғыш ғарышкері, Халық Қаһарманы. Ол 1946 жылы Қарағанды облысында дүниеге келген.
Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшпас бұрын көп жыл бойы ұшқыш-сынақшы болды. Ол реактивті ұшақтардың 50-ден астам түрін меңгерген. 1990 жылы ғарышкерлер дайындайтын орталықта арнайы жаттығулардан өтті. Дайындық барысында физикалық төзімділік, психологиялық дайындық және техникалық білімге үлкен мән берілді.
1991 жылы 2 қазанда Тоқтар Әубәкіров «Союз ТМ-13» кемесімен Байқоңыр ғарыш айлағынан көкке көтерілді. Ол ғарышта 7 тәулік, 22 сағат, 12 минут болды. Ғарыш станциясында жүргенде ол Қазақстан ғалымдары дайындаған ғылыми зерттеулерді (биотехнология, медицина және экология салалары бойынша) жүргізді.
Ғарыштағы рекордтар
Талғат Мұсабаев — ғарышқа үш рет (1994, 1998, 2001 жылдары) ұшқан алғашқы қазақ. Оның ең басты ерлігі — ашық ғарышта ұзақ уақыт жұмыс істеуі. Ол жалпы ғарышта 341 тәуліктен астам уақыт өткізген.
1998 жылғы сапарында ол ашық ғарышқа 5 рет шығып, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізді. Ол ашық ғарышта барлығы 30 сағаттан астам уақыт болып, әлемдік рекорд орнатты. Сондай-ақ, ол ғарышқа Қазақстанның Туын, Елтаңбасын және қасиетті Құранды өзімен бірге алып шықты.
Талғат Мұсабаев ғарышта тек техникалық жұмыс істеп қана қоймай, биология және медицина салалары бойынша маңызды тәжірибелер жасады. Бүгінде ол Қазақстанның ғарыш саласын дамытуға үлкен үлес қосып келеді.
шағым қалдыра аласыз


