Алматы облысы
Қаратал ауданы
Оян ауылындағы МДШО бар орта мектебі
Көркем еңбек пәнінің мұғалімі
Бакишева Гулжан Каипбергеновна

Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Оян ауылындағы МДШО бар орта мектеп Сәндік Сәндік қолданбалы өнер |
||||||
|
Күні: Оқытушының аты-жөні:Г.К.Бакишева
|
||||||
|
СЫНЫП:8 қыздар Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.6.1-Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сынып әшекей бұймдардың түрлерін ажырата алады,қауіпсіздік ережесін біледі,шығармашылық жұмысты жасайды
|
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: әшекей бұйымның шығу тарихын зерттейді,эскизін сала ,бұйымды сәндей алады
|
||||||
|
Кейбір оқушылар:бұймдар ажыратады,сапасын анықтай алады.шығармашылық жұмысты өз деңгейінде орындай алады |
||||||
|
Жетістік критерийлері |
-Қазақ ұлттық мәдениет элементтерін шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қолдана алады. -Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын біледі және сақтық шараларын сақтау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалана алады. - Әр түрлі шығармашылық жұмыстарды түрлі әшекейлермен сәндей алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:бұйымды эстетикалық жағынан безендіру,сәндеу элементтерінің матералда орналасу мен оның тиімділігін қарастырады.Қолданылатын құрал-жабдытарын түрлерін ажыратады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Бұйымды дайындау үшін қандай материалдарын қолдануға болады,себебі... Әшекей бұйымдарды тағы қайда қолданады... Дизаин-дизаин-design Эскиз-эскиз-sketch Бұйым-изделие-product |
||||||
|
Талдауға арналған тармақтар: -Әшекей бұйымдарын не себепті киімдерді безендіруге қолданылатынын айту -Ерте заманнан келе жатқан әшекейлерді салыстыра отырып айырмашылығын ажырату |
||||||
|
Жазылым бойынша:оқушылар өздері орындайтын жұмыстың сызбасын сызап, бисермен әшекейлейді |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
-Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. Оқушылар бойына халқымыздың рухани байлығын сіңіру,әшекей бұйымдарын құрметтеп қарауға Қазақстан патритозмн және азаматтық жауапкершілік құндылығымз қалыптасады; -Топтық жұмыс кезінде бірлесе жұмыс жасау кезінде бір-біріне деген құрмет,ынтымақтастық құндылығы қалыптасады; Қазақ ұлттық элементтері мен әшекей бұйымдары,ғасырлар бойы дамып,қалыптасып келе жатқан қастерлі өнер,атадан балаға мұра ретінде зертеу арқылы өмір бойы білім алуға құндылығы қалыптпсады; |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих әлем қолөнері туындыларымен,жұмыстарымен танысады. Математика әр түрлі геометриалық пішімдерді сызады |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,суреттер, интернет ресурстарынан қажетті мәліметтерді іздену арқылы АКТ дағдыларын дамыту. |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қол жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастырады және қауіпсіздік ережесін біледі.Шығармашылық жұмыстарын жасау үшін дағдылары бар |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басы
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. 2 топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. 1-топ. Қазақ ұлттық мәдениет элементтеріне нелер жатады? «Шеберлер», «Ісмерлер» деген сөздер жазылған стикерлер 2-топ. Бұйымды көркемдеп әрлеу үшін қандай заттар қолданылады? «бисер,қайшы» Стикер арқылы оқушылар екі топқа бөлініп отыру.
|
стикерлер |
||||
|
Ортасы
20 мин
10 мин |
Нұсқаулық жұмыстар. Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын еске түсіру. 1-топ. Инемен жұмыс істеу. 2-топ. Қайшымен жұмыс істеу. Дескриптор: -инемен жұмыс істеу сақтық шарасын біледі; -қайшымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі. 1-тапсырма Топтық тапсырма. Бұйымды қолөнер элементтерін пайдалана отырып, ұлттық нақышта сәндеу. 1-топ. Аяққапты сәндеу. 2-топ. Қамзолды сәндеу. Дескриптор: -ұлттық мәдениет элементтерін біледі; -ою-өрнектерді бұйымдарға орынды қолданады. 2-тапсырма. Сарамандық жұмыс. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдарды әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу. Бұйымды моншақпен, ызбамен, таспамен, баумен, стекляруспен сәндеу. Дескриптор: -шығармашылық бұйымдарын түрлі фурнитуралармен әрлейді; -ұлттық ою-өрнектерді қолданады; -қауіпсіздік және сақтық шараларын қолданады. |
А4 форматты қағаз,қайшы , ұсақ моншақтар, ине, стеклярус, таспа, бау т.б. |
||||
|
Соңы 5 мин
|
Орындалған жұмыстар мен оқушылардың іс-әрекеті бойынша кері байланыс пен ұсыныстар беру. Блоб ағашына әр оқушы өздерінің қай деңгейде сабақты түсінгендерін жазу керек |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек беремін. Жылдам жұмыс істейтін оқушыларға күрделірек тапсырма берем. |
Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Өте керемет! Сабаққа жақсы атсалысып отырдың! |
Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалаймын. Сынып бөлмесінің ауасын тазартып отырдым |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8 сынып (қыздар) Көркем еңбек Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу
Ашық сабақ 8 сынып (қыздар) Көркем еңбек Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу
Алматы облысы
Қаратал ауданы
Оян ауылындағы МДШО бар орта мектебі
Көркем еңбек пәнінің мұғалімі
Бакишева Гулжан Каипбергеновна

Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Оян ауылындағы МДШО бар орта мектеп Сәндік Сәндік қолданбалы өнер |
||||||
|
Күні: Оқытушының аты-жөні:Г.К.Бакишева
|
||||||
|
СЫНЫП:8 қыздар Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.6.1-Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сынып әшекей бұймдардың түрлерін ажырата алады,қауіпсіздік ережесін біледі,шығармашылық жұмысты жасайды
|
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: әшекей бұйымның шығу тарихын зерттейді,эскизін сала ,бұйымды сәндей алады
|
||||||
|
Кейбір оқушылар:бұймдар ажыратады,сапасын анықтай алады.шығармашылық жұмысты өз деңгейінде орындай алады |
||||||
|
Жетістік критерийлері |
-Қазақ ұлттық мәдениет элементтерін шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қолдана алады. -Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын біледі және сақтық шараларын сақтау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалана алады. - Әр түрлі шығармашылық жұмыстарды түрлі әшекейлермен сәндей алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:бұйымды эстетикалық жағынан безендіру,сәндеу элементтерінің матералда орналасу мен оның тиімділігін қарастырады.Қолданылатын құрал-жабдытарын түрлерін ажыратады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Бұйымды дайындау үшін қандай материалдарын қолдануға болады,себебі... Әшекей бұйымдарды тағы қайда қолданады... Дизаин-дизаин-design Эскиз-эскиз-sketch Бұйым-изделие-product |
||||||
|
Талдауға арналған тармақтар: -Әшекей бұйымдарын не себепті киімдерді безендіруге қолданылатынын айту -Ерте заманнан келе жатқан әшекейлерді салыстыра отырып айырмашылығын ажырату |
||||||
|
Жазылым бойынша:оқушылар өздері орындайтын жұмыстың сызбасын сызап, бисермен әшекейлейді |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
-Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. Оқушылар бойына халқымыздың рухани байлығын сіңіру,әшекей бұйымдарын құрметтеп қарауға Қазақстан патритозмн және азаматтық жауапкершілік құндылығымз қалыптасады; -Топтық жұмыс кезінде бірлесе жұмыс жасау кезінде бір-біріне деген құрмет,ынтымақтастық құндылығы қалыптасады; Қазақ ұлттық элементтері мен әшекей бұйымдары,ғасырлар бойы дамып,қалыптасып келе жатқан қастерлі өнер,атадан балаға мұра ретінде зертеу арқылы өмір бойы білім алуға құндылығы қалыптпсады; |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих әлем қолөнері туындыларымен,жұмыстарымен танысады. Математика әр түрлі геометриалық пішімдерді сызады |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,суреттер, интернет ресурстарынан қажетті мәліметтерді іздену арқылы АКТ дағдыларын дамыту. |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қол жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастырады және қауіпсіздік ережесін біледі.Шығармашылық жұмыстарын жасау үшін дағдылары бар |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басы
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. 2 топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. 1-топ. Қазақ ұлттық мәдениет элементтеріне нелер жатады? «Шеберлер», «Ісмерлер» деген сөздер жазылған стикерлер 2-топ. Бұйымды көркемдеп әрлеу үшін қандай заттар қолданылады? «бисер,қайшы» Стикер арқылы оқушылар екі топқа бөлініп отыру.
|
стикерлер |
||||
|
Ортасы
20 мин
10 мин |
Нұсқаулық жұмыстар. Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын еске түсіру. 1-топ. Инемен жұмыс істеу. 2-топ. Қайшымен жұмыс істеу. Дескриптор: -инемен жұмыс істеу сақтық шарасын біледі; -қайшымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі. 1-тапсырма Топтық тапсырма. Бұйымды қолөнер элементтерін пайдалана отырып, ұлттық нақышта сәндеу. 1-топ. Аяққапты сәндеу. 2-топ. Қамзолды сәндеу. Дескриптор: -ұлттық мәдениет элементтерін біледі; -ою-өрнектерді бұйымдарға орынды қолданады. 2-тапсырма. Сарамандық жұмыс. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдарды әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу. Бұйымды моншақпен, ызбамен, таспамен, баумен, стекляруспен сәндеу. Дескриптор: -шығармашылық бұйымдарын түрлі фурнитуралармен әрлейді; -ұлттық ою-өрнектерді қолданады; -қауіпсіздік және сақтық шараларын қолданады. |
А4 форматты қағаз,қайшы , ұсақ моншақтар, ине, стеклярус, таспа, бау т.б. |
||||
|
Соңы 5 мин
|
Орындалған жұмыстар мен оқушылардың іс-әрекеті бойынша кері байланыс пен ұсыныстар беру. Блоб ағашына әр оқушы өздерінің қай деңгейде сабақты түсінгендерін жазу керек |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек беремін. Жылдам жұмыс істейтін оқушыларға күрделірек тапсырма берем. |
Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Өте керемет! Сабаққа жақсы атсалысып отырдың! |
Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалаймын. Сынып бөлмесінің ауасын тазартып отырдым |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз













