|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3А Аудан |
Мектеп:Қаракемер НМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Каюпова О.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Фигураның ауданы және оның қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.9 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу 8.1.3.10 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - фигуралар аудандарының формулаларын ауызша тұжырымдайды; - формулаларды түсінгенін тексеру үшін сұрақтарды тұжырымдайды; - фигуралар аудадандарының формулаларын қорытуды түсіндіреді. Пәнге тән лексика мен терминология: - тең шамалас, тең құрамдас,тең фигуралар; - Көпбұрыш ауданы дегеніміз фигураның бірлік шаршыдан неше есе ... көрсететін сан; - кез-келген екі теңшамалы параллелограмм ...; - кез-келген екі теңшамалы көпбұрыш ...; - көпбұрыш ауданының өлшем бірлігі ретінде ...
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Алгебрамен байланыс. Практикалық есептер арқылы шынайы өмірімен байланыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Квадрат және ұзындық өлшем бірліктері. Тіктөртбұрыштың, шаршының аудандары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-6 мин |
Ұйымдастыру сәті. Сабақты белсендендіру. Үй тапсырмасын тексеру. «Ауданның өлшем бірліктері» тақырын ауызша сұрақтар арқылы пысықтау:
Оқушылармен бірлесе отырып, оқу мақсатын құру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-35 мин |
Сыныппен жұмыс 1) Оқушыларды аудан тақырыбымен таныстыру Кесіндінің ұзындығы кейбір стандартты масштаптар үшін қажетті ұзындықтың өлшем бірлігі қызметін атқарады. (мысалы, 1 км-ді біз 1 см деп алуымыз мүмкін, т.с.с). Кесіндінің ұзындығы - оның сызықтық созылуының өлшемі болып табылады. Жазық фигураларға тән ұғым ол аудан. Ауданның өлшем бірлігі ретінде қабырғасы ұзындықтың өлшем бірлігіне тең квадраттың ауданы алынады. Демек, аудан ұғымында сантиметр квадрат деген өлшем бірлікті пайдаланамыз. Екі кесіндінің теңдігі дегеніміз осы екі кесіндінің ұзындықтарының теңдігінен шығады. Екі бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері тең болса, онда бұл екі бұрышты теңандық өлшемдері тең болса, онда бұл екі бұрышты тең дейміз. Ал аудандарды өлшеу барысындағы қиындық сол – кейбір бір-біріне мүлдем ұқсамайтын және тең емесфигуралардың аудандары тең болуы мүмкін, немесе біз білетін «тең шамалы» болатын жағдайлар кездеседі. Мысалы, төмендегі екі фигура тең шамалас. Сонымен қатар, шаршының ауданы екі үшбұрыштың ауданына тең екенін, және суреттегі екі үшбұрыш арқылы шаршыны жасап шығуға болатындығын аңғаруға болады. Анықтама. Егер фигуралар бірдей тең бөліктерге бөлінген болса, онда мұндай фигуралар тең құрамдас фигуралар деп аталады.
Жалпы, фигура ауданы
ұғымын қатаң математикалық түрде төмендегі аксиомалардан алуға
болады: 2. Егер фигура қандай да бір сызықпен екі басқа фигураларға бөлінсе, онда берілген фигураның ауданы осы бөліктердің аудандарының қосындысына теі. 3. Қабырғасы бір өлшем бірлігіне тең квадраттың ауданы 1 - ге тең.
Әрине, бұл аксиомалар
аудан ұғымың көрнекілігінен шығатын қарапайым қасиеттер және олар
фигура ауданын өлшеу процесін анықтайды. Осы аксиомалардан мынандай
салдарлар шығады. Салдар 2. Тең құрамды фигуралардың аудандары да тең болады. Сергіту сәті
Оқушылар бұл сұрақтың жауабын жұптарымен талқылайды. Талдау нәтижелерін параққа түсіреді. Не білгім келеді? (Болжалды жауаптар) Не үшін бұл тақырып өтіледі? Қайда қолданылады? Геометриялық фигуралардың аудандарын есептеудің басқа да жолдары бар ма? Не үшін оқимыз? Қай мамандыққа бұл тақырыптың маңызы зор? (мұғалім аталған сұрақтарға мысал келтіріп, жауа береді) 2) Ауданды анықтаудың екі әдісін қарастырамыз: «Пик формуласы» және «Фигураны бөліктерге бөлу» әдісі. Пик формуласы.
П
Мысалы, суреттегі көпбұрыштың ауданын табайық: І = 10, Ш = 6: S= 10 + 6:2− 1 = 12 Жауабы: 12
Ш = 18, І = 20 S = 20 + 18:2− 1 = 18 Жауабы: 18
Т Көпбұрыш ауданын табудың әртүрлі тәсілін пайдаланып анықтаңыз. Шешуі: а) Пик формуласы бойынша:
ә) үшбұрыштар мен тік төртбұрыштарға бөлу арқылы есептеу әдісі:
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
PISA тапсырмасын шығару арқылы креативті ойлау қабілетін дамыту: Кретерийлері: -Оқушылардың креативті ойлауын дамыту. -шаршының ауданын табу. -Үшбұрыштың ауданын табу. Есеп: Өлшемі 1 см х 1 см болатын тор көз қағазда үшбұрыш бейнеленген осы үшбұрыштың ауданын см2 арқылы тап.
Дескриптор. Білім алушы: 1-әдіс.(геометриялық әдіс) -мәтінді толық түсініп оқиды. - шаршының ауданын табады. - шаршынының жартысы яғни, тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады - екінші тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады - шешімі табылған аудандарды қарастыра отырып,боялған үшбұрыштың ауданын табады. -өз ойын қосады. 2- әдіс. -Пик формуласын қолданады. Қорытынды: Тор көзде кескінделген фигуралардың аудандарын Пик формуласы немесе геометриялық әдіс арқылы шешсек, екі жағдайда да тең жауап аламыз. Жауабы:12 ҚБ: Смайликтер арқылы бағалаймын
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

ик Георг
Александров (1859-1943 ж.ж.)

апсырма.





