Бөлім:
|
Өсу және
даму
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 8 «»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Эмбрионалдық даму
кезеңдері: бластула, гаструла,
нейрула.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.2.3.1 эмбрионалдық
даму кезеңдерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Эмбрионалдық даму
кезеңдерін ажырата алады.
Мүшелер мен ұлпалардың
түзілуін айтып бере алады.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-3мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды
ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар
бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну
Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге
асады.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру
үшін жақсы рухты сөздер айтады;
Оқушылар топтасады
1-топ Эктодерма
2-топ Мезодерма
3-топ
Энтодерма
|
Қошемет сөздермен
ынталандыру.
Жарайсыңдар!
Сәттілік!
Бүгінгі сабақта тек 10балл
Өзін өзі бағалау домбыра әдісі
қолданады
|
https://www.classtools.net/random-group-generator/
|
3-5мин
|
Оқушылардың алдыңғы
сабақта алған білімдерін сәйкестендіру тапырмаларын ұсына отырып
тексеру
|
Бағалау
критерий:
-Өткен тақырыпты еске
түсіреді
-тақтаға бір біреуден
шығып белгілейді
|
Дескриптор:
-Шындық не жалған екендігін
ажыратады
Әрбір жауап -1балл
|
h ttps://wordwall.net/ru/resource/71098599
|
Сабақтың
ортасы
5-15мин
|
« Суретті
сөйлет» әдісі
арқылы жаңа сабақты тақырыбын анықтау мақсатында ой талқылау
тапсырмасын
ұсынады
Кинометафора"
әдісі
Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі
-Мұғалім қосымша түсіндірме
жүргізеді
-Оқушылармен талқылайды
Теорияны бекіту тапсырмасын
ұсынады
Платформа арқылы сәйкестігін табу тапсырмасын
орындатады
|
Бағалау
критерий:
-Суреттерге
мұқият назар аударады
-Ондағы болып
жатқан процесті атайды
-Тақырыптың
мағынасын түсіндіреді
Бейнекөрсетілімді
мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин
сөздердің анықтамасын даптерге жазып
алады.
|
Дескриптор;
-Бөлшектену ұғымына
сайкест сөзді орналастырады
- Гаструлация ұғымына
сайкест сөзді орналастырад
- Бөлшектену ұғымына
сайкест сөзді орналастырад
Барлығы
-2балл
Бағалау домбыра
әдісі
|
https://youtu.be/vOY0ALrz75s
https://learningapps.org/view17293247
|
Сабақтың
ортасы
15-30мин
|
Топтық жұмыстар
ұйымдастырады. Оқушыларға QR-кодтан жасырын тапсырмаларды
ұсынады.
1-топ тапсырмалар
1. Мынадай терминдерге анықтама беріңіздер: «эмбриогенез»,
«бластула», «бөлшектену», «зигота».
2. Гаструла
және нейрула деген не?
3. Неліктен
гаструла ерте және соңғы деп бөлінеді?
4. Ұрық
жапырақшалары не үшін керек екенін
түсіндіреді.
2-топ тапсырмалары
Ұ рық
жапырақшалары мен олардан түзілетін мүшелердің арасында қандай
байланыс бар екенін
анықтаңыздар.
Бластула, ерте және соңғы гаструла қандай
жасушалардан тұрады?
Суретті қарайды. Онда
эмбрион дамуының қандай сатылары бейнеленгенін
анықтаңыздар?
3-топ тапсырмалары
1. Эмбрионның даму
сатыларын (кезеңдерін)
талдаңыздар.
2. Белгілі бір ұрық
жапырақшаларынан белгілі бір мүшелердің даму себебін
түсіндіріңіздер.
3 . Кестені
толтырыңыздар
|
Бағалау
критерийі:
Жасырын
тапсырмаларды QR-кодтап алады.
-Топтасып
орындайды, Постер қорғайды, түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап беерді
-;
(Әр оқушы өз ойымен
бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген
тапсырманы бағалау критерийі бойынша
орындайды;)
|
Дескриптор:
-эмбриогенез, бластула,
бөлшектені ұғымына жауап
береді
Ұрық жапырақшаларын
қарастырады
-суретпен жұмыс
жасайды
Барлығы
3балл
Бағалау: Каспий
бонустар
|
|
Сабақтың
ортасы
30-35мин
|
|
Бағалау
критерийі:
-оқушылар топта
жұптсады
-берліген термин
сөздерге сәйкес сөздерді ретімен
орналастырады
|
Дескриптор:
-Оогенез ұғымына
дұрыссжауаптарын
орналастырады
Сперматогенез ұғымына
сәйкестендіреді
Барлығы-2балл
|
Геметогенез және
оогенез (learningapps.org)
|
Сабақтың
ортасы
35-43мин
|
«Тәртіппен орналастыр»
әдісі
Эмбриогенездің негізгі сатыларын ретімен
орналастыр.
1.---------------------------;2.---------------------------;3.-----------------------------;
4.------------------------;5.---------------------------------;6.---------------------------:
Берілген мүшелерді жіктеп тиісті торкөздерге орналастыр.
Мүшелер: ми, қаңқа бұлшықеті,бауыр,ашішек, тері,май безі, тер безі,
өкпе, сүйектер, ішкі секреция бездері, жүрек, бүйрек
т.б
|
Бағалау
критерийі:
-Оқушылар берілген
тапсырманы ретімен
орындайды.
-кілтті сөздерқолданып
ромбты толтырады
|
Дескриптор:
-эмбриогенездің негізіг
сатыларын ретімен
оранластырады
-эктодерма, мезодерма,
эндотрема қабаттарына жатаны мүшелереді тиісті орнына
орналастырады
Барлығы:2-балл
|
Презентация, оқушы
алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс
дәптері
Сонымен қатар 1-10
баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады.
|
43-45мин
|
Кері байланыс «Padlet»
тақтасы әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа
деген көзқарасын, кері байланысын тақтада қарап
оқиды
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген
сілтемег өтіп
Сабаққа
түсінуін
Қызықты өткендігін
жазады
Бөлімдеріге өз ойларын
жазады
|
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын
есептеп бағалайды
1-5балл-3
5-7балл-4
8-10балл-5
|
|