Материалдар / Ашық сабақ 9-сынып Геометрия

Ашық сабақ 9-сынып Геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
Үшбұрыштарды шешуде синустар теоремасын қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қазан 2020
470
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.3.А Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Алданыш Тілеуберді

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Синустар теоремасы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.7 Синустар теоремасын білу және қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Синустар теоремасын таниды.

Көп оқушылар: Синустар теоремасын қолдана алады.

Кейбір оқушылар: Синустар теоремасына есептер шығара алады.

Бағалау критерийі

  • Синустар теоремасын дәлелдеу арқылы формуласын қорытып шығарады

  • Үшбұрыштардың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табу үшін синустар теоремасын қолданады;

Тілдік мақсаттар


Синус,теорема,пропорционал,үшбұрыш, биссектриса

Ойлау деңгейі

Білу түсіну және қолдану

Құндылықтарға баулу




Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

(архитектура,Астанадағы ғимараттарды салуда қолданады)

Пәнаралық байланыс

сызу

Алдыңғы білім


Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының формулаларын біледі

Үшбұрыштың аудан формулаларын біледі,

Тікбұрышты үшбұрыш есептерін шеше біледі














Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы











Жалпы сыныптық жұмыс

(5 минут)


I.Оқушылармен сәлемдесу.Түгендеу

II. Математикалық сергіту» ойыны

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару мақсатында, реакция жылдамдығын дамыту үшін және сабаққа қажетті білімдерін өзектендіру, барлық топпен берілген сұраққа жылдам жауап беру

  1. Тікбұрышты үшбұрыштың ең ұзын қабырғасының атауы ? (гипотенуза)

  2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы? (1800)

  3. Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар қандай функциялар арқылы беріледі? (синус,косинус,тангенс,котангенс)

  4. Бұрышқа қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы? (бұрыштың синусы)

  5. 300тең сүйір бұрышқа қарсы жатқан катеті 6 см болса, гинотенузасы неге тең? (12 см)

III. «Инсерт»әдісі (Әрбір оқушыға кеспе қағаз таратылады)

Сабақ мақсатын тұжырымдау

+білемін

-білмеймін

? көмек қажет

Күтілетін нәтижелер

Сабақ басында

Сабақ соңында

Синустар теоремасын білемін



Синустар теоремасының формуласын есеп шығару барысында қолданамын









Интерактивті тақта



















Кеспе қағаздар

Сабақтың ортасы


Тақырыпты ашу

(5 минут)










Топтардағы білім алушылардың жеке,жұптық жұмысы

(5 минут)













































Топтық жұмыс

(5 минут)



































Жеке жұмыс

(10 минут)



Теорема: Үшбұрыштың қабырғалары оларға қарсы жатқан бұрыштардың синустарына проционал болады.






Синустар теоремасын дәлелдеу, тұжырымын ұсыну


Оқыту үдерісінің тиімділігін арттыру мақсатында «Үйрете отырып үйренемін» стратегиясы ұсынылады.Бұл стратегияны пайдалану-білім алушының тек өз жетістігі үшін ғана емес топтың жетістігі үшін жауапкершілігі артады.

Тапсырманың шарты бойынша оқушылар оқулықты пайдаланып алдымен синустар теоремасы формуласын қорытып шығарады

Оқушыларға бірдей үшбұрыш сызбасы таратылады.Оқушылар топта қағазға (флипчарт) орындайды.

Дәлелдеуі:

AC=b AB=c CB=a

Әр топтан бір оқушы келесі топқа түсіндіреді.

«Екі жұлдыз бір тілек» кері байланыс береді



Әр топтан бір оқушы келесі топқа түсіндіреді.

«Екі жұлдыз бір тілек» кері байланыс береді


Критерий

Дескриптор

Синустар теоремасын дәлелдеу арқылы формуласын қорытып шығарады


формулаларын теңестіреді

Синустар теоремасын қорытып шығарады















«Миға шабуыл»әдісі

Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлермен бөліседі.

Бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.Есептің шешімінің дұрыстығына көз жеткізген соң тақтаға жазады.

«Астана-Бәйтерек» монументінің биіктігі 97 метр.Бұл ел орданы Алматыдан Астанаға ресми көшірген 1997 жылды көрсетеді.Суретте берілген теңбүйірлі үшбұрыштың

AB=105м A=700 болса ВС,АС қабырғаларын және қалған бұрыштарын табыңдар.

Критерий

Дескриптор

Үшбұрыштардың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табу үшін синустар теоремасын қолданады;

Берілген тапсырма бойынша үшбұрыш сызады

Белгісіз бұрышын табады

Белгісіз қабырғаларын табу үшін синустар теоремасын қолданады

Белгісіз қабырғаларын есептейді




«ДЖИГСО» әдісі

Оқушылар қажеттілігін ескере отырып,деңгейлік тапсырмалар беремін,

Топпен ақылдасып отырып,талқылап, постерге шығарады.

Басқа топтарға өкілдер жібереміз.Бұл жерде дарынды, көшбасшылық, басқарушылық қабілеттерін дамыту.Өз жұмыстарын қорғайды,топта талқылайды.

Бағалау крттерийі арқылы бірін-бірі бағалайды.


А деңгейі

ABC үшбұрышында AB=6 , A=450, С=600 болса BC қабырғасын табыңдар.

Критерий

Дескриптор

Үшбұрыштардың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табу үшін синустар теоремасын қолданады;

Берілген тапсырма бойынша үшбұрыш сызады

Белгісіз бұрышын табады

Белгісіз қабырғаларын табу үшін синустар теоремасын қолданады

Белгісіз қабырғаларын есептейді










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ