|
Сынып:4 |
Әдебиеттік оқу |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бөлім: Мамандықтар әлемі.Өнер- таусылмас азық. Өрмекші мен шыбын. (мысал өлең) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: шығарма мазмұнын түрлі баяндайды, тәсілдерін оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтайды, оны бөліктерге бөледі, әр бөлікке ат қойып, жоспар құрады Оқушылардың басым бөлімі: мысалдың мазмұнын әңгімелейді Кейбір оқушылар: өрмекшінің өнерін суреттегі кәсіп түрімен салыстырады,негізгі ойды білдіретін шумақты табады |
|
Бағалау критерийі |
- мысалдың мазмұнын әңгімелейді - өрмекшінің өнерін суреттегі кәсіп түрімен салыстырады,негізгі ойды білдіретін шумақты табады |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, қазақ тілі |
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар Бағалау |
||||||||||||||||||||||||
|
0-2 мин Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. (Ұ) «Сəлемдесу» ойыны. Топқа бөлу. «Мозайка әдісі» арқылы 3 топқа бөлу. |
Жаңа сабаққа назар аударту. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, бір-бірімен тез-тез көзбен, қолмен, иықпен амандасады. |
ҚБ:
Қима суреттер |
||||||||||||||||||||||||
|
3-6 мин Жаңа білім Ширату тапсырмалары 7-10 мин 11-26 мин Белсенді оқыту тапсырмалары (топта,ұжымда) 27-40 мин 5 мин Бекіту Кері байланыс |
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау. «Сұрақты қағып ал» ойыны Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона, құрт-құмырсқа. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Оқулықпен жұмыс
Автормен танысу Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған», «Құланойнақ», т.б. кітаптары бар. Өлеңмен жұмыс. Мысал дегеніміз не? Мысал-шағын көлемді , адамға сабақ боларлық тәрбиелік,тағлымдық мәні бар шығарма.Көбінесе аң, xайуанаттар,жәндіктер туралы жазылады. Өлеңді мәнерлеп оқып беру. Оқушыларға іштей оқыту. Тізбектеп оқыту. Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан «Теориялық мәтін» айдары бойынша мәтінді оқып, мазмұндау түрлерін оқу ұсынылады Мазмұндау – мәтінді оқып, түсініп, мазмұнын айтып беру. Мазмұндау барысында мәтіндегі негізгі ой ашылуы керек. Мазмұндаудың бірнеше түрі бар: І топ. Толық мазмұндау Мәтінді авторлық нұсқаға мейлінше жақын етіп мазмұндау. ІІ топ. Қысқаша мазмұндау Мәтіндегі ең маңызды тұстарды өз сөзімен қысқартып айту. ІІІ топ.Шығармашылық мазмұндау Бірінші жақтан айтылған оқиғаны екінші немесе үшінші жақтан өзгертіп баяндау, мәтінді сахналау, сөзбен сипаттау, оқиғаның дамуын болжап, өзгертіп, т.б. мазмұндау Дескрипторы:
Жоспар құру.
Сараланған тапсырма І т:«Топтастыру» Оқушылар шыбынның қай сөзі өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады Ұшты
Ш Ы Б Ы Н
Шырмалды Қонды
ІІ т:«Салыстыр» айдары бойынша оқушылар оқулықта берілген суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен ұқсас екендігін салыстырады
ІІІ т: «Басқатырғы» ойыны Шашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші туралы халықтың нақыл сөзі шығады Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның соры» 1. «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды «Тир» әдісі бойынша кері байланыс жасау
|
Өткен тақырыптар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу Оқушылар түсініп оқиды. Сөздікпен жұмыс жасайды, дәптерге жазып алады Топтастыру жасайды Шыбынға сипаттама береді Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сынып:4 Әдебиеттік оқу Сабақтың тақырыбы Бөлім: Мамандықтар әлемі.Өнер- таусылмас азық.
Өрмекші мен шыбын. (мысал өлең) Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 4.1.2.1*
шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа
өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы
қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін
анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар
құру Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: шығарма мазмұнын
түрлі баяндайды, тәсілдерін оқылған шығармадағы оқиға жүйесін
анықтайды, оны бөліктерге бөледі, әр бөлікке ат қойып, жоспар
құрады Оқушылардың басым бөлімі:
мысалдың мазмұнын
әңгімелейді Кейбір оқушылар: өрмекшінің өнерін суреттегі кәсіп түрімен
салыстырады,негізгі ойды білдіретін шумақты табады Бағалау
критерийі - мысалдың мазмұнын әңгімелейді -
өрмекшінің өнерін суреттегі кәсіп түрімен салыстырады,негізгі ойды
білдіретін шумақты табады Пәнаралық
байланыс Дүниетану, қазақ тілі Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Ресурстар Бағалау 0-2 мин Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру Психологиялық ахуал
қалыптастыру. (Ұ) «Сəлемдесу» ойыны.
Топқа бөлу. «Мозайка әдісі» арқылы 3 топқа бөлу. Жаңа сабаққа назар аударту. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, бір-бірімен тез-тез көзбен,
қолмен, иықпен амандасады. ҚБ: Қима суреттер 3-6 мин Жаңа білім Ширату тапсырмалары 7-10 мин 11-26 мин Белсенді оқыту тапсырмалары (топта,ұжымда) 27-40 мин 5 мин Бекіту Кері байланыс Алдыңғы білімді еске түсіру
(ұжымда) «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын
қайталау. «Сұрақты қағып ал» ойыны Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер
керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір
жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған
қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз
ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы
бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона,
құрт-құмырсқа. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
хабарланады. Оқулықпен жұмыс Автормен танысу Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс
Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге
келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған»,
«Құланойнақ», т.б. кітаптары бар. Өлеңмен жұмыс. Мысал дегеніміз не? Мысал-шағын көлемді , адамға сабақ боларлық
тәрбиелік,тағлымдық мәні бар шығарма.Көбінесе аң,
xайуанаттар,жәндіктер туралы жазылады. Өлеңді мәнерлеп оқып беру. Оқушыларға іштей оқыту. Тізбектеп оқыту. Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт
өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан
«Теориялық мәтін» айдары
бойынша мәтінді оқып,
мазмұндау түрлерін оқу ұсынылады
Мазмұндау – мәтінді оқып,
түсініп, мазмұнын айтып беру. Мазмұндау барысында мәтіндегі негізгі ой
ашылуы керек. Мазмұндаудың бірнеше түрі бар: І топ. Толық мазмұндау
Мәтінді авторлық нұсқаға
мейлінше жақын етіп мазмұндау.
ІІ топ. Қысқаша
мазмұндау Мәтіндегі ең маңызды тұстарды өз сөзімен
қысқартып айту.
ІІІ топ.Шығармашылық
мазмұндау Бірінші жақтан айтылған оқиғаны екінші немесе
үшінші жақтан өзгертіп баяндау, мәтінді сахналау, сөзбен сипаттау,
оқиғаның дамуын болжап, өзгертіп, т.б. мазмұндау
Дескрипторы: Әр жұп мәтінді оқиды Мәтін мазмұнын өзара баяндап,
талдайды Жоспар құру. Өрмекшінің өнері Шыбынның іздеп келуі Шыбынның өтініші Шыбынның шыдамсыздығы Сараланған тапсырма І т:«Топтастыру»
Оқушылар шыбынның қай сөзі
өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады
Ұшты
Ш Ы
Б Ы Н
Шырмалды Қонды
ІІ т:«Салыстыр»
айдары бойынша
оқушылар оқулықта берілген
суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен
ұқсас екендігін салыстырады
ІІІ т: «Басқатырғы» ойыны Шашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші
туралы халықтың нақыл сөзі шығады Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның
соры» 1. «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал
өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды «Тир» әдісі бойынша кері байланыс
жасау Өткен тақырыптар бойынша бір-біріне сұрақтар
қояды. Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу Оқушылар түсініп оқиды. Сөздікпен жұмыс жасайды, дәптерге жазып
алады Топтастыру жасайды Шыбынға сипаттама береді | |||||||||||||||||||||||||





