|
Пән: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2 В Сақтар Күні: Сынып: 5 |
Мектеп: Сазды орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Конашова Г.К Қатысқандар саны:29 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.1-қазақстан ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. 5.2.2.4-Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжаның ерекшеліктерін анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды , жазба жұмыстарды, топтық жұмыстарды, сұраққа жауап бере алады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше сұраққа жауап бере алады. Қосымша жұмыстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтар тыс қосымша тапсырмаларды орындай алады. Тақырып бойынша өз пікірлерін айта алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, топтық, қосымша тапсырмаларды орындайды.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: олжалар , Геродот, Алтын адам, патшайым Томирис Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: олжа дегеніміз...... Олжаның түрлері.. Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша.. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Патриотизм, Отансүйгіштік сезімін арттыру |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих , қазақ тілі, сурет |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақта оқулық, интерактивті тақта, сурет, үлестірме материалдармен және топтық жұмыс жасайды |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сақтар |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин
Сабақтың ортасы. 10мин
10мин
8мин |
Сабақ басында: М Оқушылармен амандасу және сабаққа қатысымын тексеру. Оқу құралдарының түгелдігін реттеу. Үйге берілген тақырыптан сұрақтарға жауап беру 1.Грек авторлары Сақтарды қалай суреттеді? «Дұшпанға қатал-досқа адал» 2. Ктесий қалай суреттеген? «Сақ әйелдері ер жүрек қауіп төнгенде ерлеріне ұрысқа көмек теседі» 3. Грек тарыхшылары қалай баға берген? «Ең әділ ең шыншыл» халық деген 4. Геродоттың «Тарих» атты еңбегінде сақтарды қалай мәлімдеген? Найза қылышпен қаруланады. Садақты жақсы атады. Найза ұшын, сауытты, жебе қылышты мыстан жасайды. Бай киімдері ер тұрмандарын алтынмен әшекейленген. Топқа бөлу Тайпалардың атауымен сұраққа жауап беру арқылы. 1Сақтардың патшайымы кім? Томирис 2.Теңіздің арғы жағында тұратын сақтар қалай аталады? Парадарайа 3.Шошақ бөрік киетін сақтарқалай аталады? Тиграхауда 4. Хаума сусынын дайындайтын сақтар қалай аталады? Хаумаварга 1топ Томирис 2топ Парадарайа 3топ Тиграхауда 4топ Хаумаварга Жаңа тақырып « Атын адам» Тақырыпты ашу мақсатында Слайд көрсету. Бейне ролик көрсету. 1969жылы К.А.Акышевтин жетекшілігімен археологтар Есик обасынан «Алтын адамды» тапты. Ғалымдар жерленген адам 17-18 жастағы ханзада екен. Ол 4-3ғ жатады. Обадан 4мыңнан астам алтын әшекей бұйымдар табылды. Олар алтын әшекей бұйымдар , киім-кешек, жузік, алқа, белбеу, куміс тостаған, кыш ыдыстар қола айна, қызыл бояуы бар сөмке бірге жерленген. Окушыларға топқа тапсырма беріледі. Алтын адамның киіміндегі 1-топ бас киімін, 2-топ белбеуін, 3-топ күміс тостағанды, 4-топ камзолын сипаттап жазып әр топ постер қорғайды. Қызықты сәт : Сөз жұмбақ шешу тақырыпқа сай сұрақтар беріледі. 1 Алтын адамды Есік обасынан зерттеген ғалым кім? К.Ақышев 2.Ежелгі грек рим авторларының бірі? Плиний 3:Ежелгі Грек географы тарихшы география еңбегінің авторы? Страбон 4:Сақтар туралы ақпарат ежелгі қай тілде жазылған? Парсы сына 5:Сақтардың әдеп ғұрпы неге табынды? Күнге 6.Абыздардың киімінің түсі қандай? Ақ 7Каспий теңізінен бастап сақтардың басым бөлігі қалай аталды? Дайлер 8.2 Алтын адам қай жерден табылды Аралтөбе 9.Сақтардың патшайымы ? Томирис Өте жақсы оқушылар сұрақтарға жауап берді жарайсыңдар.
|
Сұрақ жауап
Кеспе қағаздар
Бейне таспа
Постер
Сөз жұмбақ шешу |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
М.Өте жақсы балалар, енді барлығымыз бүгінгі тақырыпты пысықтау тапсырмасын орындайық. Тақырыпты бекіту: Оқушылар бір-бірі бағалау дәптерлеріне иә немесе жоқ деп жауап жазады.
|
слайд |
|||||||||||||
|
|
Бағалау.Оқушылардың дәптерлерін тексеріп жүріп, бағалап шығамын. Тапсырманы критерийлерге сәйкес толық орындаған оқушыларға өте жақсы , жартылай орындаған оқушыларға жақсы, орындамаған оқушылар болса ескерту жазып кетемін. Оқушылар тапсырманы орындап жатқанда бақылап, қарап жүремін, қажет болса оқушылардың сұрақтарына жауап беремін.
Рефлексия «Бағдар шам» әдісі бойынша бүгінгі тақырыпты пысықтаймыз Қызыл түс-сабақты түсінбедім . Сары түс-сұрағым бар. Жасыл түс-сабақты түсіндім, маған ұнады. |
|
|||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Алтын адам археологиялық олжасы"
Ашық сабақ " Алтын адам археологиялық олжасы"
|
Пән: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2 В Сақтар Күні: Сынып: 5 |
Мектеп: Сазды орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Конашова Г.К Қатысқандар саны:29 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.1-қазақстан ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. 5.2.2.4-Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжаның ерекшеліктерін анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды , жазба жұмыстарды, топтық жұмыстарды, сұраққа жауап бере алады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше сұраққа жауап бере алады. Қосымша жұмыстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтар тыс қосымша тапсырмаларды орындай алады. Тақырып бойынша өз пікірлерін айта алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, топтық, қосымша тапсырмаларды орындайды.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: олжалар , Геродот, Алтын адам, патшайым Томирис Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: олжа дегеніміз...... Олжаның түрлері.. Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша.. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Патриотизм, Отансүйгіштік сезімін арттыру |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих , қазақ тілі, сурет |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақта оқулық, интерактивті тақта, сурет, үлестірме материалдармен және топтық жұмыс жасайды |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сақтар |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин
Сабақтың ортасы. 10мин
10мин
8мин |
Сабақ басында: М Оқушылармен амандасу және сабаққа қатысымын тексеру. Оқу құралдарының түгелдігін реттеу. Үйге берілген тақырыптан сұрақтарға жауап беру 1.Грек авторлары Сақтарды қалай суреттеді? «Дұшпанға қатал-досқа адал» 2. Ктесий қалай суреттеген? «Сақ әйелдері ер жүрек қауіп төнгенде ерлеріне ұрысқа көмек теседі» 3. Грек тарыхшылары қалай баға берген? «Ең әділ ең шыншыл» халық деген 4. Геродоттың «Тарих» атты еңбегінде сақтарды қалай мәлімдеген? Найза қылышпен қаруланады. Садақты жақсы атады. Найза ұшын, сауытты, жебе қылышты мыстан жасайды. Бай киімдері ер тұрмандарын алтынмен әшекейленген. Топқа бөлу Тайпалардың атауымен сұраққа жауап беру арқылы. 1Сақтардың патшайымы кім? Томирис 2.Теңіздің арғы жағында тұратын сақтар қалай аталады? Парадарайа 3.Шошақ бөрік киетін сақтарқалай аталады? Тиграхауда 4. Хаума сусынын дайындайтын сақтар қалай аталады? Хаумаварга 1топ Томирис 2топ Парадарайа 3топ Тиграхауда 4топ Хаумаварга Жаңа тақырып « Атын адам» Тақырыпты ашу мақсатында Слайд көрсету. Бейне ролик көрсету. 1969жылы К.А.Акышевтин жетекшілігімен археологтар Есик обасынан «Алтын адамды» тапты. Ғалымдар жерленген адам 17-18 жастағы ханзада екен. Ол 4-3ғ жатады. Обадан 4мыңнан астам алтын әшекей бұйымдар табылды. Олар алтын әшекей бұйымдар , киім-кешек, жузік, алқа, белбеу, куміс тостаған, кыш ыдыстар қола айна, қызыл бояуы бар сөмке бірге жерленген. Окушыларға топқа тапсырма беріледі. Алтын адамның киіміндегі 1-топ бас киімін, 2-топ белбеуін, 3-топ күміс тостағанды, 4-топ камзолын сипаттап жазып әр топ постер қорғайды. Қызықты сәт : Сөз жұмбақ шешу тақырыпқа сай сұрақтар беріледі. 1 Алтын адамды Есік обасынан зерттеген ғалым кім? К.Ақышев 2.Ежелгі грек рим авторларының бірі? Плиний 3:Ежелгі Грек географы тарихшы география еңбегінің авторы? Страбон 4:Сақтар туралы ақпарат ежелгі қай тілде жазылған? Парсы сына 5:Сақтардың әдеп ғұрпы неге табынды? Күнге 6.Абыздардың киімінің түсі қандай? Ақ 7Каспий теңізінен бастап сақтардың басым бөлігі қалай аталды? Дайлер 8.2 Алтын адам қай жерден табылды Аралтөбе 9.Сақтардың патшайымы ? Томирис Өте жақсы оқушылар сұрақтарға жауап берді жарайсыңдар.
|
Сұрақ жауап
Кеспе қағаздар
Бейне таспа
Постер
Сөз жұмбақ шешу |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
М.Өте жақсы балалар, енді барлығымыз бүгінгі тақырыпты пысықтау тапсырмасын орындайық. Тақырыпты бекіту: Оқушылар бір-бірі бағалау дәптерлеріне иә немесе жоқ деп жауап жазады.
|
слайд |
|||||||||||||
|
|
Бағалау.Оқушылардың дәптерлерін тексеріп жүріп, бағалап шығамын. Тапсырманы критерийлерге сәйкес толық орындаған оқушыларға өте жақсы , жартылай орындаған оқушыларға жақсы, орындамаған оқушылар болса ескерту жазып кетемін. Оқушылар тапсырманы орындап жатқанда бақылап, қарап жүремін, қажет болса оқушылардың сұрақтарына жауап беремін.
Рефлексия «Бағдар шам» әдісі бойынша бүгінгі тақырыпты пысықтаймыз Қызыл түс-сабақты түсінбедім . Сары түс-сұрағым бар. Жасыл түс-сабақты түсіндім, маған ұнады. |
|
|||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













