|
|
Nazarbayev Intellectual School, Atyrau Subject Name LessonPlan |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім: |
Нуржанова Д.К. |
Тақырыбы: |
Ақуыз, майлар, көмірсулар: олардың тағам өнімдеріндегі мөлшері №6 Лабораториялық жұмыс «Көмірсу, май, ақуызға сынама» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сынып: 10a |
Өткізілу уақыты: 21.04.2018ж 1сағ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.1 тағамдық өнімдердің құрамына ақуыз, май, көмірсу кіретінін білу; 10.5.1.2 ақуыз, көмірсулар (қант және крахмал) және майды анықтау; 10.5.1.3 салауатты тамақтану үшін ақуыз, май, көмірсудың (қант және крахмал) маңызын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Олар тиесілі болатын жалпы өнімдер, топтар атауының тізімін анықтайды, сондай-ақ тамақтану тұрғысынан топқа кіретін әр өнімнің үлесін бағалай алатын болады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Диета, пропорциялар, белоктар, майлар, көмірсулар, органикалық қосылыстар, өнім топтары, пайызда, бағалау Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер X тағам өніміне Y қатысты. Барлығы /ең / кейбір менің сүйікті астарым X тобына жатады. Менің диетамның (кеше) N% майлар/көмірсулар/белоктар тобына жатады деп санаймын. Мен Х тобындағылардан ешқайсысын ұнатпаймын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Дұрыс тамақтанудың маңызын түсіну. Ақуыз, қант, майлардың сапалық реагенттерін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференцияция: |
Барлығы: жалпы өнімдер жататын азық-түлік түрлерінің тізімін береді және өздерінің рационында нәруыздар, майлар немесе көмірсулар үлесін бағалайды. Көпшілігі: Көмірсу - көміртегі мен сутегі, оттегі мен сутегі атомдарынан тұратын органикалық қосылыс екенін біледі және сутегі мен оттегі 2:1 қатынаста болуы керектігін түсінеді. Кейбірі: -Бенедикт реактивімен қантқа тестті, йодпен крахмалға, нәруызға Биуретпен және майға тестті қағазға үйкеп анықтауды біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критериясы: |
Дағдылар |
Жетістік критериясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу және түсіну Қолдану |
** Зертханалық жұмыс бойынша нәтижелер кестесін дұрыс толтырса |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
Әр тапсырманы орындап,өзін өзі бағалағанда академиялық адалдықты сақтайды, топта ынтымақсатықта жұмыс жасайды, өмір бойы білім алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-7 мин 7-15 мин 15-20 мин 20-22 мин 22-32 мин 32-40 мин |
Оқушылармен амандасу. Бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. Тақырыпты өз беттерінше түсіну мақсатында оқушыларға ақуыз, майлар, көмірсулар туралы бейнематериал көрсетіледі. Әр бейнематериал талқыланып, кестеге толтырылып отырылады. (і)
Оқушылар адам ағзасына қажетті маңызды биологиялық заттардың қызметі мен кездесетін тағам түрлерімен таныс болған соң, өздерінің 1 күндік тамақтану рационын диаграммаға түсіру сұралады.
(іі) өзіңіздің 1 күндік тамақтану рационыңызды жазып, диаграммаға түсіріңіз
Оқушылар өз – өздерін бағалау үшін дұрыс тамақтану пирамидасы көрсетіледі. Көрген бейнематериал бойынша дұрыс тамақтану диаграммасын сызады. (ііі) дұрыс тамақтану бойынша диаграмма құрыңыз.
Әр оқушының диаграммасын мұғалім сыныпта жүріп, бағалап, талқылап өтеді. Әр оқушы екі диаграммадан қорытынды шығарады. Өз рационын дұрыс тамақтануға бағыттап, реттеуге ұмтылулары керектігі айтылады. Оқушылар теориялық алған білімдерін тәжірибемен ұштастырып, зертханалық жұмыс жасайды.
Ол үшін сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Топқа есімдері жазылған таяқшалар арқылы бөлінеді. 1 топ: Ақуызды 2 топ: майларды 3 топ: көмірсуларды 4 топ: крахмалды сапалық анықтайды Зертханалық жұмыс Оқушының аты-жөні: №1 Ақуыздарды анықтау Ақуыздардың көбісі түсті реакциялардың көмегімен анықталады. Оларға ксантопротеиндік және биуреттік реакциялар жатады.
№2 Майды анықтау Майды қағазға үйкеп немесе Судан III көмегімен анықтауға болады.
№3 Крахмалды анықтау Крахмалдың сумен суспензиясы йодтың қатысында күлгін түске айналады.
№4 Қантты анықтау Глюкоза мен фруктозаның қасиеттері өзара ұқсас болып келеді. Алайда оларды Фелинг реактивімен қалай әрекеттесетініне байланысты ажыратуға болады. Фелинг реактиві альдегидтік топты анықтауға арналған. Бенедиктте, Толленс реактивтері де Фелинг реактиві сияқты альдегидтік топты анықтайды. Бенедикт пен Фелинг реактивтері қанттағы альдегидтік топтар мен сілтілік ортада Cu2+ ионының арасыда жүретін тотығу- тотықсыздану реакциясына негізделген. Реакция нәтижесінде қызыл түсті тұнба түзіледі (Cu2O) Ал Толленс күміс айна реакциясы болып табылады, яғни сынауық қабырғаларында мыстың жылтыры пайда болумен анықталады.
Оқушылар жаңа топ құрады. Жаңа топта әр топта жұмыс жасап келген оқушылар топтасады. Осылайша топтар арасында байланыс орнайды. Әр топта жұмыс жасап келген оқушы өзінің көрген- білгенін топтың өзге оқушыларымен бөлісіп, түсіндіреді. Әр оқушы жауапкершілікті түсінеді.
Жаңа топтар жұмыс парақтарын толықтырады.
|
https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-fats https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-proteins https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-carbohydrates https://twig-bilim.kz/kz/film/balanced-diet
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar жұмыртқа ақуызы, сынауық, биурет реактиві, азот қышқылы Жаңғақ, чипстер және т.б. майлы заттар, фильтр қағазы, 3% йод ерітіндісі, күріш, нан, картоп https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/komirsular/lesson/polisaxaridter тәтті шырындар, конфет, қант, сынауықтар, спирт шам, дистилденген су, воронка, колба, қайнату үшін тостаған, орама сым, 5 % - тік күміс нитраты, 0,1 М азот қышқылы Бенедикт реактиві |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Ақуыз, майлар, көмірсулар: олардың тағам өнімдеріндегі мөлшері" 10 сынып
|
|
Nazarbayev Intellectual School, Atyrau Subject Name LessonPlan |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім: |
Нуржанова Д.К. |
Тақырыбы: |
Ақуыз, майлар, көмірсулар: олардың тағам өнімдеріндегі мөлшері №6 Лабораториялық жұмыс «Көмірсу, май, ақуызға сынама» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сынып: 10a |
Өткізілу уақыты: 21.04.2018ж 1сағ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.1 тағамдық өнімдердің құрамына ақуыз, май, көмірсу кіретінін білу; 10.5.1.2 ақуыз, көмірсулар (қант және крахмал) және майды анықтау; 10.5.1.3 салауатты тамақтану үшін ақуыз, май, көмірсудың (қант және крахмал) маңызын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Олар тиесілі болатын жалпы өнімдер, топтар атауының тізімін анықтайды, сондай-ақ тамақтану тұрғысынан топқа кіретін әр өнімнің үлесін бағалай алатын болады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Диета, пропорциялар, белоктар, майлар, көмірсулар, органикалық қосылыстар, өнім топтары, пайызда, бағалау Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер X тағам өніміне Y қатысты. Барлығы /ең / кейбір менің сүйікті астарым X тобына жатады. Менің диетамның (кеше) N% майлар/көмірсулар/белоктар тобына жатады деп санаймын. Мен Х тобындағылардан ешқайсысын ұнатпаймын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Дұрыс тамақтанудың маңызын түсіну. Ақуыз, қант, майлардың сапалық реагенттерін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференцияция: |
Барлығы: жалпы өнімдер жататын азық-түлік түрлерінің тізімін береді және өздерінің рационында нәруыздар, майлар немесе көмірсулар үлесін бағалайды. Көпшілігі: Көмірсу - көміртегі мен сутегі, оттегі мен сутегі атомдарынан тұратын органикалық қосылыс екенін біледі және сутегі мен оттегі 2:1 қатынаста болуы керектігін түсінеді. Кейбірі: -Бенедикт реактивімен қантқа тестті, йодпен крахмалға, нәруызға Биуретпен және майға тестті қағазға үйкеп анықтауды біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критериясы: |
Дағдылар |
Жетістік критериясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу және түсіну Қолдану |
** Зертханалық жұмыс бойынша нәтижелер кестесін дұрыс толтырса |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
Әр тапсырманы орындап,өзін өзі бағалағанда академиялық адалдықты сақтайды, топта ынтымақсатықта жұмыс жасайды, өмір бойы білім алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-7 мин 7-15 мин 15-20 мин 20-22 мин 22-32 мин 32-40 мин |
Оқушылармен амандасу. Бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. Тақырыпты өз беттерінше түсіну мақсатында оқушыларға ақуыз, майлар, көмірсулар туралы бейнематериал көрсетіледі. Әр бейнематериал талқыланып, кестеге толтырылып отырылады. (і)
Оқушылар адам ағзасына қажетті маңызды биологиялық заттардың қызметі мен кездесетін тағам түрлерімен таныс болған соң, өздерінің 1 күндік тамақтану рационын диаграммаға түсіру сұралады.
(іі) өзіңіздің 1 күндік тамақтану рационыңызды жазып, диаграммаға түсіріңіз
Оқушылар өз – өздерін бағалау үшін дұрыс тамақтану пирамидасы көрсетіледі. Көрген бейнематериал бойынша дұрыс тамақтану диаграммасын сызады. (ііі) дұрыс тамақтану бойынша диаграмма құрыңыз.
Әр оқушының диаграммасын мұғалім сыныпта жүріп, бағалап, талқылап өтеді. Әр оқушы екі диаграммадан қорытынды шығарады. Өз рационын дұрыс тамақтануға бағыттап, реттеуге ұмтылулары керектігі айтылады. Оқушылар теориялық алған білімдерін тәжірибемен ұштастырып, зертханалық жұмыс жасайды.
Ол үшін сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Топқа есімдері жазылған таяқшалар арқылы бөлінеді. 1 топ: Ақуызды 2 топ: майларды 3 топ: көмірсуларды 4 топ: крахмалды сапалық анықтайды Зертханалық жұмыс Оқушының аты-жөні: №1 Ақуыздарды анықтау Ақуыздардың көбісі түсті реакциялардың көмегімен анықталады. Оларға ксантопротеиндік және биуреттік реакциялар жатады.
№2 Майды анықтау Майды қағазға үйкеп немесе Судан III көмегімен анықтауға болады.
№3 Крахмалды анықтау Крахмалдың сумен суспензиясы йодтың қатысында күлгін түске айналады.
№4 Қантты анықтау Глюкоза мен фруктозаның қасиеттері өзара ұқсас болып келеді. Алайда оларды Фелинг реактивімен қалай әрекеттесетініне байланысты ажыратуға болады. Фелинг реактиві альдегидтік топты анықтауға арналған. Бенедиктте, Толленс реактивтері де Фелинг реактиві сияқты альдегидтік топты анықтайды. Бенедикт пен Фелинг реактивтері қанттағы альдегидтік топтар мен сілтілік ортада Cu2+ ионының арасыда жүретін тотығу- тотықсыздану реакциясына негізделген. Реакция нәтижесінде қызыл түсті тұнба түзіледі (Cu2O) Ал Толленс күміс айна реакциясы болып табылады, яғни сынауық қабырғаларында мыстың жылтыры пайда болумен анықталады.
Оқушылар жаңа топ құрады. Жаңа топта әр топта жұмыс жасап келген оқушылар топтасады. Осылайша топтар арасында байланыс орнайды. Әр топта жұмыс жасап келген оқушы өзінің көрген- білгенін топтың өзге оқушыларымен бөлісіп, түсіндіреді. Әр оқушы жауапкершілікті түсінеді.
Жаңа топтар жұмыс парақтарын толықтырады.
|
https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-fats https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-proteins https://twig-bilim.kz/kz/film/food-basics-carbohydrates https://twig-bilim.kz/kz/film/balanced-diet
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar жұмыртқа ақуызы, сынауық, биурет реактиві, азот қышқылы Жаңғақ, чипстер және т.б. майлы заттар, фильтр қағазы, 3% йод ерітіндісі, күріш, нан, картоп https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/komirsular/lesson/polisaxaridter тәтті шырындар, конфет, қант, сынауықтар, спирт шам, дистилденген су, воронка, колба, қайнату үшін тостаған, орама сым, 5 % - тік күміс нитраты, 0,1 М азот қышқылы Бенедикт реактиві |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







